Otomotivde Maliyet Azaltacak Proje Ödül Getirdi

Otomotiv endüstrisi, ‘İnovasyon Zirvesi’nin zirvesine çıktı. Zirvede en inovatif Ar-Ge projesi FARPLAS Şirketler Grubu Ar-Ge departmanında çalışan Ahmet Taha Çağlar ile Cemal Baki’nin ‘Seri üretim binek araçlarında metal ve plastik bileşenli ön kaput parçası tasarımı’ oldu. Genç tasarımcıların ödüllerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) bu yıl ikinci kez organize ettiği ‘İnovasyon Zirvesi’nde en inovatif Ar-Ge projesi otomotiv endüstrisinden seçildi. FARPLAS’tan Ahmet Taha Çağlar ile Cemal Baki’nin ‘Seri üretim binek araçlarında metal ve plastik bileşenli ön kaput parçası tasarımı’ isimli projeleriyle zirveye çıkan projelerine ödüllerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi birlikte verdi.

Benzer Konular

‘İnovasyon Zirvesi’nde birçok sektör adına yıl içinde gerçekleşen Ar-Ge proje pazarı yarışmalarında başarılı olan yüzlerce proje sergilenirken, bunlar arasında yapılan değerlendirmede Ahmet Taha Çağlar ile Cemal Baki’nin çalışmaları da en inovatif Ar-Ge projesi seçildi.

‘Seri üretim binek araçlarında metal ve plastik bileşenli ön kaput parçası tasarımı’ projesiyle binek otomobillerin ön bölümündeki motorun üstünü kapatan kaput parçasının plastik olmasını hedefleyen Çağlar ile Baki, buradaki 1 milimetre olan kaporta kalınlığını 0.5 milimetre olarak tasarladı. Bu çerçevede 20 kilo olan ön kaput, yüzde 36 oranında hafifleyerek 12.8 kiloya inecek ve ek işçilik ile pres işlemleri ortadan kalkarak yüzde 20 maliyet avantajı yaratacak.

Konuyla ilgili değerlendirmede yapan TİM Otomotiv Sektör Konseyi Başkanı Ömer Burhanoğlu, “Bütün sektörlerden birçok kişinin başvurduğu yarışmamızda, 2 yıl üst üste Otomotiv sanayisinden birincilerin çıkması bizi mutlu etti. Bu yarışmaların bu konuda emek harcayan gençlerin önünü açacağını ve her yıl daha kıymetli projelerin yarışmamıza başvuracağını ümit ediyorum” dedi.

Bu konularıda İnceleyebilirsin