Otomotivcilerden Gümrük ve Ticaret Bakanı’na Ziyaret

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Başkent Otomotivciler Derneği (BOD) Yönetim Kurulu üyelerini makamında ağırladı.

BOD yöneticileri Tüfenkçi’ye Dernek faaliyetlerinin yanı sıra Esenboğa yol üzerinde kuruluşunu gerçekleştirdikleri Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük otomotiv yaşam merkezi Otonomi hakkında bilgiler verdiler. Otomobil ticaretinin kurumsallaşması ve meslek sorunlarının giderilmesi için yapılması gerekenlere ilişkin fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda Bakan Tüfenkçi, bu alanda ciddi çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Görüşmede, ayaküstü satış yapan kişiler yüzünden vatandaşların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi, büyük boyutlara ulaşan kayıt dışılığın önlenmesi ve ikinci el araç ticaretine standart gelmesi konuları gündeme geldi.

Yaklaşık 30 yıldır otomobil ticaretinin içinde olan Başkent Otomotivciler Derneği Başkanı Aydın Erkoç ise ülkede ikinci el araç ticaretiyle uğraşan 100 bin dolayında kişiden 65-70 bininin kayıt dışı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bizim en büyük sıkıntımız bu sayıları 100 bini bulan otomobil ticareti ile uğraşan insandan sadece 30- 35 bininin kayıtlı oluşu. Bir standart getirildiği zaman, dışarı da ayaküstü satış yapan insanlar kayıt altına alınacak ve bunlar vergiye tâbi olacak. Bu kişilerin, ticaret odasına kaydı olacak. Tüketici karşısında ciddi bir muhatap bulacağı için kandırılma, aldatılma olayından kurtarılacak. Tüccar ise devlete vergi ödeyecek, alıcı kandırılmayacağı ve karşısında muhatap bulunacağı için mesleki açıdan bizim prestijimiz artmış olacak. Bu şekilde 3 ayak da kazançlı çıkmış olacak.”

Erkoç, kendilerini kabulünden dolayı Bülent Tüfenkçi’ye Başkent Otomotivciler Derneği adına teşekkürlerini ifade ederken, ‘’Kamu adına yapılan çalışmalara katkı sağlamak ve ortak hareket etmek bizim için çok önemli’’ diye konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ise bakanlıklarının her konuda işbirliği ve destek için hazır olduklarını dile getirdi.

Bu konularıda İnceleyebilirsin