Otomotiv Firmaları Hedeflerine Eurotec ile Ulaşıyor

Otomotiv sektörü için özel çözümler üretebilen ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda alternatifler geliştirebilen Eurotec, mühendislik plastikleri pazarında çıtayı yükseltiyor.

Türk-Alman ortaklı bir yapıda faaliyet gösteren Eurotec, her yıl 2 milyon TL üzerindeki bir bütçeyi Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor. Şirketin Satış ve Pazarlama Müdürü Ersan Biler, ürün çeşitleri hakkında bilgi vererek sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle firmanızı tanıtarak Türkiye’deki faaliyetlerinizi anlatır mısınız?

Eurotec 2004 yılında Avrupa Serbest Bölgesinde kuruldu ve üretimine 2004 yılının ikinci yarısında başladı. Son teknoloji makine yatırımı, Ar-Ge ve insan kaynağına vermiş olduğu önem ile kısa süre içerisinde mühendislik plastiklerinde Türkiye’de pazar lideri ve 30 ülkeye düzenli ihracat yapan bir firma haline geldi. Eurotec’in kuruluş amacı, tedarikçisi olduğu firmaları başarıya ulaştırabilecek desteği sağlayarak, ülkesinde ve yurtdışı pazarlarda güvenilir, standart ürünlerde rekabetçi, özel ürünlerde yaratıcı çözümler sunabilmektir. Rakiplerine kıyasla hem teknik hem ticari olarak fark yaratabilen Eurotec, mühendislik plastikleri pazarında alışılmışın dışındaki hizmet kalitesiyle çıtayı her yıl daha da yükseğe çıkarmayı öncelikli hedefi haline getirmiştir.

Eurotec, Türk-Alman ortaklı bir yapıdır. Kalite anlayışı, yönetim yapısı, teknolojik altyapı ve laboratuvar imkanlarıyla Alman düşünce yapısı ve sistematiğini benimsemiştir; müşteri odaklılık, pratik çözümler ve esneklik olarak ise Türk düşünce yapısı ile yönetilmektedir.

Bizim için ürün satışı sadece hammadde tedarikinden ibaret değildir. Müşterilerimizin üretimlerinin her safhasında teknik olarak destek vermekteyiz. Türkiye’nin en geniş laboratuvar imkanlarına sahibiz. Müşterilerimiz malzeme seçimlerinden yeni projelerine, muadil ürün çalışmalarından sektörleriyle ilgili var olan ürün hammadde standartlarının testleriyle ilgili her konuda bizden destek alabilmektedirler.

Ürün çeşitleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Eurotec olarak çok çeşitli sektörlerde geniş bir müşteri portföyüne sahip olduğumuz için sahip olduğumuz bilgi ve tecrübelerimizi farklı sektörler için yenilikçi çözümler üretebilme kabiliyeti olarak kullanabiliyoruz. Otomotiv, ambalaj, elektrik-elektronik, beyaz eşya, spor ekipmanları, güvenlik ekipmanları, bahçe ve elektrikli ev aletleri, medikal ekipmanlar, inşaat ve tarım aletleri ve mobilya hitap ettiğimiz birçok sektörden bazılarıdır. Oldukça geniş olan portföyümüzde bulunan PA6, PA66, PP, PE, PPA, PBT, PET, PC, PPO ve POM kompound ürünlerimizle her sektörden müşterilerimize fark yaratan, alternatifli çözümler sunma şansına sahibiz.

Tüm sektörlerin ihtiyaç duyacağı ürün çeşitliliğini portföyümüzde bulundurduğumuz için mühendislik plastikleri kullanımının olduğu tüm sektörler bizim hizmet verebildiğimiz sektörler haline gelmiştir. Portföyümüzde cam elyaflı, cam bilyalı, karbon elyaflı, mineral dolgulu formüllerimizin yanı sıra yanmazlık dayanımı gerektiren uygulamalar için halogen-free ,halogenli ve kırmızı fosforlu ürünlerimiz bulunmaktadır. Ayrıca ısı stabilizeli, hidroliz-glikol ve sıcak yağ dayanımlı, darbe dayanımlı, UV stabilizeli, lazer ile yazılabilen formüller sunabildiğimiz çözümlerin yalnızca bir bölümünü oluşturmaktadır.

Kendi Ar-Ge üretim hattına sahip olan firmamız, gelişmenin ve büyümenin yenilikçi ürünlerden geçtiğinin bilincinde olarak her yıl 2 milyon TL üzerindeki bir bütçeyi Ar-Ge faaliyetlerine ayırmaktadır. Günümüzde halen Eurotec’in Türkiye’de tek üretici konumunda olduğu ürün gruplarını portföyümüzde bulundurmaktayız.

Ürünleriniz ile otomotiv sektöründe hangi avantajları ve katkıları sunuyorsunuz?

2013 verilerine göre satışlarımızın %43’lük kısmı otomotiv sektörünedir. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere Eurotec otomotivde teknik ve ticari olarak çok kuvvetli bir partner’dir. Otomotivi %22 ile elektrik-elektronik ve %20 ile ev aletleri sektörü takip etmektedir.

Özellikle otomotiv sektöründe hammadde ve uygulama konularında çok önemli bilgi birikimine sahibiz. Kuruluşumuzdan itibaren geçen 10 yıllık kısa süreçte bilinen neredeyse tüm markalar için hammadde tedarik etme fırsatımız oldu. Türkiye’de alanında en geniş laboratuvar imkanlarına sahibiz ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu birçok testi kendi bünyemizde yapabiliyoruz. Müşterilerimiz malzeme seçimlerinden yeni projeye, muadil ürün çalışmalarından sektörleriyle ilgili var olan ürün, hammadde standartlarının testleriyle ilgili her konuda bizden destek alabiliyorlar.

Otomotiv firmalarının çok kritik hedeflerinden olan güvenlik, yakıt tasarrufu, emisyon değerlerinin düşürülmesi, enerji tasarrufu, yalıtım, dizayn kolaylığı, geri dönüştürülebilirlik ve araç ağırlıklarının azaltılması konularında Eurotec müşterilerine akılcı ve fonksiyonel çözümler sunmaktadır.

Eurotec’in çok kuvvetli olduğu alanlardan biri de metal yerine geçebilen özel kompoundlar üretebilmesidir. Biraz önce de bahsettiğim gibi otomotiv için en hayati konuların başında güvenlikten ödün vermeden araç ağırlıklarının azaltılarak yakıt tasarrufu, emisyon, dizayn kolaylığı gibi konular gelir. Eurotec önerdiği metal yerine geçebilen plastiklerle çok yüksek düzeyde mukavemet, iletkenlik, yanma dayanımı, sürtünme dayanımı, yüksek sıcaklıklara dayanım, estetik görünüm ve kolaylıkla renklendirilebilme çözümlerini müşterilerinin beğenisine sunabilmektedir.

Türk otomotiv sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz ve pazarın talepleri yönünde geliştirmeyi düşündüğünüz yeni bir ürün var mı?

Otomotiv sektörü Türkiye’deki en önemli sektörlerden biridir. Türkiye’nin ihracatında ilk sırada ve yaklaşık 400.000 kişiye istihdam sağlayan dev bir sektördür. 2012 yılı motorlu taşıt üretimi 1.1 milyon adet civarı olan ülkemizde önümüzdeki 5 yıl için artış %20 civarında öngörülmektedir. Öngörülen bu artış bizleri de kapsayacak şekilde tüm yan sanayi ve otomotiv sektörünü oluşturan kolları olumlu etkileyecektir.

Bir başka önemli konu da gelişen teknoloji ve ihtiyaçlarla beraber otomotiv standartlarının çok yukarılara çıkmış olmasıdır. Günümüzde otomotiv firmalarının güvenlik, konfor, dizayn kolaylığı gibi konulardan dolayı yüksek performanslı mühendislik plastiklerine olan ilgileri gitgide artmaktadır. Artan ilgiyle beraber Eurotec, bilgi birikimi, teknolojik imkanları ve müşteri odaklı yaklaşımıyla müşterilerine uzun vadeli ve güvenilir bir partner haline gelmiştir.

Eurotec, pazarında ürün geliştirme konusunda her zaman öncü bir kuruluş olmuştur. Bahsettiğim üzere günümüzde halen Eurotec’in Türkiye’de tek üretici konumunda olduğu ürün gruplarını portföyümüzde bulundurmaktayız. Otomotiv sektöründe sadece ithalat yoluyla tedarik edilebilen, örneğin elektrik iletken hammaddeler yada metal yerine geçebilen ve erime sıcaklığı 315 C° olan ürünler, Eurotec’in Ar-Ge faaliyetleri sonucunda ülkemizde üretilebilir hale gelmiştir. Eurotec’in öncelikli misyonu ülkesinin alanındaki sanayi gereksinimlerinde dışa bağımlılığı minimuma indirebilmektir.

Yine otomotiv sektörünün ihtiyacı olan yüksek performanslı mühendislik plastiklerinde portföyümüze yeni ürün grupları eklemek üzere çalışmalarımız devam etmektedir. Birkaç yıl içerisinde yine Türkiye’de üretimi sadece Eurotec tarafından yapılabilecek yüksek performanslı ürünleri müşterilerimize sunmayı planlıyoruz.

Türkiye’deki üretim kapasiteniz nedir ve bu kapasiteyi arttırmak için yeni yatırımlarınız olacak mı?

Eurotec, kalite ve müşteri ihtiyaçlarına odaklı yönetim ve üretim anlayışıyla kuruluşundan beri her üç yılda bir kapasitesini %50 arttırarak 22,500 ton/yıl kurulu kapasiteye ulaşarak mühendislik plastiklerinde Türkiye’nin en büyük kapasitesine ulaşmış durumdadır.

Son yatırımımızı Aralık 2013’te devreye aldık. Fabrikamızın alt yapısını ilave kapasite artışları için hazırlamış durumdayız. İlave kapasite artışını çok hızlı bir şekilde hayata geçirebilecek esneklik ve altyapıya sahibiz.

Sizin açınızdan yılın ilk altı ayını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yurtiçi ve yurtdışındaki hedefleriniz nelerdir?

Eurotec, mühendislik plastiklerinde Türkiye’nin en büyük ihracatçısıdır. Bahsetmiş olduğum gibi Türkiye’de pazar lideri ve 30 ülkeye ihracat yapan bir firmadır. Çok geniş pazarlara ve sektörlere hizmet verdiğimiz için Eurotec, kuruluşundan beri tüm lokal ve global krizlerden büyüyerek çıkmıştır. Hizmet verdiğimiz coğrafyalar: Türkiye, Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya ülkeleridir.

2013 verilerine göre toplam satışımızın %42’si Türkiye’dedir. %58 oranında ihracata çalışan bir firmayız. Özellikle kalitenin ve rekabetin en üst seviyede olduğu Avrupa ülkelerinde %42’lik payla Türkiye ile eşit satış rakamlarımız mevcuttur. Geriye kalan %16’lık kısım bahsettiğim diğer coğrafyalara aittir.

Biliyorsunuz Avrupa pazarı 2008 krizinden sonra yeni yeni ritmini buluyor fakat hala istenilen seviyede değil. Türkiye’de benzer şekilde yılbaşından bu yana yaşanan politik sıkıntılar, yakın coğrafyalarımızdaki istikrarsızlıklar, seçim atmosferlerinden dolayı üreticiler ve yatırımcılar mevcudu koruyarak ilave kapasite kullanmama yönünde hareket ediyorlar. Bu da piyasalarda hissedilir bir durgunluğa sebep oluyor.

Biz Eurotec olarak belirlediğimiz stratejiler çerçevesinde kurmuş olduğumuz uzun vadeli işbirliklerimiz sayesinde bahsetmiş olduğumuz durgunluğu çok hissetmeden, üzerine yeni müşteriler kazanarak 2014 ilk yarısında belirlemiş olduğumuz hedefin yaklaşık %50 üzerindeyiz. Yılın ikinci yarısında özellikle son çeyrekte hem iç hem de dış piyasalarda ciddi bir hareketlilik bekliyoruz ve tüm planlamalarımızı bugünden bu yönde yapmış bulunuyoruz.

Bu yılın kalanında katılacağınız etkinlikler nelerdir ve yurtdışında hangi pazarları hedefliyorsunuz?

Bizim Eurotec olarak hedefimiz hiçbir zaman Türkiye pazarıyla yetinmek olmamıştır. Bir Türk markası olarak Eurotec’i dünyanın sayılı kompound üreticileri arasına sokmak bizim en öncelikli hedeflerimizdendir. Sadece 10 yıllık bir firma olmamıza rağmen düzenli olarak 30 ülkeye ihracat yapan bir firma haline geldik. Türkiye’de hammaddesinin üretilemediği ürün gruplarında, özellikle Avrupa ülkelerinde lokal üretim imkanlarından dolayı ucuz hammaddeye erişebildikleri halde teknik ve ticari olarak sunduğumuz çözümlerle Avrupalı rakiplerimizden çok ciddi pazar payları almaktayız. Hedefimiz kısa ve orta vadede bulunduğumuz pazarlarda, pazar payımızı arttırmaktır.

2013 yılında satışımız %58 ihracat %42 iç piyasa olarak gerçekleşti. Hem iç hem de dış piyasada her yıl artan büyüme trendimiz olmasına rağmen özellikle ihracat pazarında 2012 yılına göre %26 büyüme sağladık. Bu büyüme trendi bizi yeni yatırımlar yapmaya zorunlu kıldı ve aralık 2013 yılında yaptığımız yeni hat yatırımımızla beraber kurulu kapasitemiz yıllık 22.500 tona ulaştı.

Özellikle yurtdışı pazarlarda büyümemizde bilinçli olarak hedeflediğimiz pazarlardaki rating’i en yüksek fuarlara katılmamızın olumlu etkisi olduğunu düşünüyoruz. Örnek olarak düzenli olarak katıldığımız yurtdışı fuarların yanı sıra 2013 yılı Ekim ayı sonunda dünyanın en büyük plastik fuarı K Show’a Eurotec olarak ilk kez katıldık. Sadece 10 yıllık bir firma olmamıza rağmen sunmuş olduğumuz ürün portföyü, servis kalitesi ve yenilikçi yaklaşımımız sayesinde görmüş olduğumuz ilgiden son derece memnun kaldık.

2014 yılında Nisan ayında yapılan Chinaplast 2014’e Eurotec olarak katıldık. Önümüzdeki dönemde ise; Ekim ayında Almanya’da düzenlenecek Fakuma fuarına ve Türkiye distribütörümüz olan İnterplast ile beraber Plast Eurasia fuarına katılacağız.

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin