Otomotiv Endüstrinin Liderleri Automechanika İstanbul’da Buluştu

Automechanika Frankfurt ve Automechanika Shanghai’dan sonra otomotiv endüstrisinin en büyük 3. fuarı olan Automechanika Istanbul, 07- 10 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul, TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlendi. 4 gün boyunca, endüstrinin liderleri ortak fayda ve gelişim için aynı çatı altında biraraya geldi.

38,173 m2 net alanda, 1,282 katılımcı, Parça & Bileşenler, Elektronik Donanım & Sistemler, Aksesuar &Tuning, Onarım & Bakım, Bilgi Teknolojileri & Yönetim, Servis İstasyonu & Oto Yıkama, Yağ, Lastik, Akü, Truck Competence ürün gruplarındaki yenilikliklerini 14  salonda sergiledi. Bu yıl fuarda Almanya, A.B.D, Çin, Hindistan, Hong Kong, İran, İspanya, İtalya, Fas, Fransa, Güney Kore, Pakistan, Romanya, Singapur, Tayvan, Tunus ve bu yıl ilk kez Endonezya olmak üzere toplam 17 ülke pavilyonu yer aldı. Automechanika Istanbul, yeni ithalat ve ihracat frsatları ve iş büyütme açısından önemli bir uluslararası buluşmaya hizmet etti.

Alexander Kühnel, Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü şunları dile getirdi: “Geçtiğimiz yıl 20 milyar doları aşan ihracat rakamları ile, otomotiv endüstrisi Türkiye’nin en önemli endüstrilerinden biri olmaya devam ediyor ve Automechanika Istanbul yeni pazarlara ulaşmak isteyen şirketler için önemli bir fırsat sunarak, endüstrinin bu konumunu pekiştiriyor. Automechanika Istanbul doğru projelerin her zaman insanları biraraya getrirme gücü olduğunu bir kez daha gösterdi. Automechanika Istanbul markası altında, 34 ülkeden katılımcı bir araya gelerek etkinliğin lider uluslararası pozisyonunu bir kez daha kanıtladı.”

Fuar başta Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve CIS ülkeleri olmak üzere birçok ülkeden 42,781 ziyaretçiyi ağırladı. Ayrıca,Ekonomi Bakanlığı ve Otomotiv ihracatçıları birliğinin desteği ile Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Moldovya, Sırbistan, İspanya ve Tunus’tan satın almacılar yeni iş ilişkileri geliştirmek için Automechanika Istanbul’daydı. Bunun yanı sıra, Anadolu Programı kapsamında, ülkenin çeşitli lokasyonlarından Ticaret odalarının desteği ile75 delegasyon fuarı ziyaret etti.

Tayfun Yardım, Messe Frankfurt Istanbul Genel Müdürü şunları aktarıyor:”Automechanika Istanbul,yüzden fazla ülkeden ziyaretçiyi ağırlayarak bir kez daha hem ulusal hem de uluslararası arenadan sektör profesyonelleri için bölgenin en önemli buluşma noktası olduğunu kanıtladı.  Türkiye, hem alım hem de satım için önemli bir merkez. Istanbul’un 8000 yılı aşan bir ticaret geçmişi var. Bu kültürel ve tarihi arkaplan ile, Automechanika Istanbul yeni ihracat ve ithalat fırsatları ve iş geliştirme için önemli bir hizmet sağlıyor. Automechanika Istanbul’u ve dolayısıyla  katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini geliştirme konusunda bize düşen sorumluluğun farkındayız. Tek amacımız halihazırda yüksek olacak hizmet kalitemizi daha da yukarılara taşıyabilmek.Böylesine profesyonel ve uluslararası bir fuar düzenliyor olmaktan gurur duyuyoruz. Katılımcıların yüksek memnuniyeti fuar konseptine ve tanıtım çalışmalarına yapılan yatırımlarındoğruluğuna işaret ediyor.”

Automechanika Istanbul 2016 çok daha renkliydi

Automechanika Istanbul, otomotiv sektörünün en önemli konferanslarından biri olan Automechanika Academy ile de sektöre ışık tuttu. OYPG desteği ile Filo Kiralama Sektörünün Penceresinden Otomotiv Aftermarket  ve Türkiye Yenileme Pazarına Avrupa’dan Bakış konulu seminerler düzenlenirken,  TAISAD desteği ile Eşdeğer Yedek Parça Belgelendirme Semineri düzenlendi. Bunların yanı sıra, fuar, dernek ve üniversiteler tarafından organize edilen çeşitli sunum ve workshoplara da ev sahipliği yaptı.

Aralarından, sergilenen klasik yarış otomobilleri ve F1 simulatorü, 360 derece hareket eden Uçuş ve  RollerCoaster simülatörü ve ralli simülatörüziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Bunların yanı sıra, Türk otomotiv ve yan sanayisinin gücünü dünyaya göstermek amacı ile ülkemizde üretilen yerli otomobiller Automechanika Istanbul’da  unutulmadı. İlk yerli yarış otomobili VOLKICAR fuarda sergilendi.

İllüstrasyondan, grafitiye ve maketçiliğe kadar farklı sanat dallarından ustalar da ziyaretçiler için yeteneklerini Automechanika Istanbul’da sergiledi.Resim ve illüstrasyon sanatçısı Osman Arık 10. Salonda eserlerini sundu. Ayrıca 4 gün boyunca süren canlı performansında, sergilenen bir otomobili tuvalinde resmetti. Sokak sanatı grafitiden eserler ve İsmail Erzurumluoğlu ve ekibi tarafından el emeği göz nuru hazırlanan maketler  de Automechanika Istanbul’da ziyaretçilerle buluştu.

Yepyeni ürünler ve ilgi çekici etkinlikler ile, Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından organize edilen 10. Automechanika Istanbul  kapılarını büyük bir başarıyla kapadı.

Bir sonraki Automechanika Istanbul  06-09 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenecek.

Bu konularıda İnceleyebilirsin