OTOGO Bayi Sayısını Arttırmayı Hedefliyor

Başarılı franchise anlaşmaları sayesinde büyümeye devam eden OTOGO, Japon ve Kore araçlarının yanı sıra Avrupa araçlarını da temsil eden markalara yatırım yaparak gelişimini sürdürecek.

Otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarından olan İlkerler Otomotiv 1961 yılında kuruldu. 53 yıl içerisinde otomotiv sektöründe kurumsallaşarak pazarın güçlü firmalarından biri haline gelen İlkerler Otomotiv, uluslararası düzeyde kaliteden ödün vermeden çalışarak sektördeki varlığını ispatladı.Türkiye otomotiv yedek parça sektöründe bir ilk olan “OTOGO” sistemini 2010 yılında hayata geçiren İlkerler Otomotiv; Türkiye çapındaki 200’ün üzerindeki OTOGO bayii ile yedek parça sektörünün gelişimine yön veriyor. İlkerler Otomotiv Genel Müdürü Mehmet Sonuvar her geçen gün gelişmeye devam eden OTOGO’yu anlattı ve sorularımızı yanıtladı.

İlkerler Otomotiv’in Türkiye’de bir ilk olan perakende bayilik sistemi Otogo’dan biraz daha detaylı bahseder misiniz?

OTOGO, İlkerler Otomotiv bünyesinde kurulan perakende mağazalar zinciridir. Müşteri memnuniyetini göz önüne alarak sektörün nabzını tutmak ve yenilikleri takip etmek amacıyla kurulmuştur. Türkiye’de, yeni pazarlama ve dağıtım ile yedek parça piyasasındaki dağınık yapıyı organize ederek tüm Türkiye’ye yayılan OTOGO, gücünü ve başarısını kısa sürede kanıtlamıştır. Uluslararası ve ulusal OEM ve OES birçok markayı bünyesinde bulunduran OTOGO müşterilerinden aldığı olumlu dönüşler sayesinde emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. OTOGO bugüne kadar yaptığı başarılı franchise anlaşmaları sayesinde büyümeye devam ediyor. Şu an 200’ün üzerinde olan bayilik sayımızı sadece Japon ve Kore’de değil Avrupa araç grubunda yaptığımız yeni marka ve ürünleri sayesinde 500 rakamına ulaştırmak istiyoruz.

Önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir? Yeni yatırımlarınız olacak mı?

Öncelikle bizim göz bebeğimiz OTOGO markası ve OTOGO bayileri. 2015 yılında tüm Otogo bayilerinin ortak havuzu olacağı bilgisayar sisteminin yanı sıra müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik alt yapı çalışmalarımız var. Örneğin; Ankara’da OTOGO bayisinden alım yapan bir son kullanıcı gerektirdiği taktirde aldığı ürünü Antalya’da ki OTOGO bayisinden değiştirebilecek.

Yeni ürünlerinizden ENEOS ve Winkel’den bahseder misiniz?

1888 yılında faaliyete geçen ENEOS genel merkezi Japonya’da bulunan 10 rafinerisi, günlük 1,4 milyon varil kapasitesi ve 13.000 adet akaryakıt istasyonu ile Japonya’nın yüzde 40 pazar payına sahip, ülkenin en büyük entegre petrol ve enerji şirketidir. Aynı zamanda; ham petrol aramacılığından petrol ürünlerinin üretimine, rafine edilmesine ve pazarlamasına kadar olan entegre işlemlerini yürüten dünya devlerinden biridir.

ENEOS motor yağları Suzuki, Mitsubishi, Toyota, Honda, Infiniti, Nissan gibi markalarının fabrika ilk dolum yağıdır. Ayrıca Mercedes-Benz, BMW, MAN, Volvo, Volkswagen, Ford, Renault gibi dünya devi otomobil üreticilerinin onaylarına sahiptir. Bu referanslar ile ENEOS markası pazarda çok kısa sürede kabul gördü ve bayilerimizden gelen ürün talepleri oldukça memnun edici miktarda.

WINKEL ürünleri ise endüstriyel ve otomotiv sektöründe başta olmak üzere birçok sektörde kullanılabilecek contalama, kenetleme, yapıştırıcılar, montaj ve aerosole malzemelerinin yanı sıra yağlama/montaj pastaları ve yüzey tekniği ile ilgili ürünleri mevcut. WINKEL, Alman savunma sanayi ve devlet demiryollarının yanı sıra birçok uluslararası markaya çözüm ortağı olmaktadır. Türkiye distribütörlüğünü yaptığımız WINKEL ürünleri her geçen gün kazandığı ivme ile pazardaki yerini güçlendirmektedir.

İlkerler Otomotiv’in tanıtım ve eğitim faaliyetleri kapsamında hangi etkinlikleriniz var?

İlkerler Otomotiv düzenli olarak yaptığı bayi toplantılarının yanı sıra; Bayi ve bayi personellerinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli konularda eğitimler düzenlemektedir. En son Türkiye tek distribütörü olduğumuz AISIN markasının teknik personelinin bizzat bulunduğu, bayilerimizin ve çalıştıkları ustalarının katılımı ile gerçekleşen teknik eğitimler gerçekleştirdik. İstanbul ve Ankara’da yaptığımız bu eğitimlere 500’ün üzerinde katılım gerçekleşti.

2012 yılında yapmış olduğumuz ve 12 şehri kapsayan Road Show müşteri memnuniyeti ve ürün tanıtımı açısından güzel geçen bir organizasyon oldu. Topladığımız 14.000’e yakın data ile alt yapısını oluşturduğumuz CRM çalışmalarında önemli bir kaynak oluşturdu.

Otomotiv yedek parça sektörünün geleceği hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir. Eğer şimdiden kendimizi geleceğe hazırlamazsak bedeli çok ağır olabilir. Otomotiv yedek parça sektörü de dramatik değişimlere gebe ancak bugünden yarına değil. Sektör halen çok konvansiyonel piyasa şartlarıyla var olmaya çalışıyor. Globalleşen bir ortamda, hele ki Avrupa ve Asya arasında geçiş pozisyonundayken bu sürdürülebilecek bir durum olamaz.

Orta vadede işine yatırım yapmamış, büyüme planları olmayan firmaların ve hatta bir katmanın kaybolmaya başladığına şahit olacağız. Diğer yandan satın alma veya pazarlama konularında firmalar arası daha fazla ittifak yapılacağını düşünüyorum. Uzun vade de son kullanıcının ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayıp bunları en iyi şekilde sunabilen ve son kullanıcı tercihlerini etkileyip yönlendirebilen firmalar kazanacak.

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin