OİB, Latin Amerika’da Fırsat Kolluyor

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), otomotivde Latin Amerika’nın ikinci büyük otomotiv üreticisi Meksika’yı ‘PAACE Automechanika’ fuarıyla takibe aldı.

İhracatta yeni fırsatlar sunabilecek Meksika’ya ‘Milli Katılım’ ile Türk otomotiv yan sanayinden 12 firma katılarak ikili görüşmeler yaptı, işbirliği fırsatı kolladı.

Dünyanın 8., Latin Amerika’nın 2. büyük otomotiv üreticisi Meksika’da yatırım ve üretim anlamında büyük fırsatlar gören Türk otomotiv endüstrisi, CentroBanamexMexico City’de düzenlenen ‘PAACE Automechanika’ fuarına katılarak yerinde incelemelerde bulundu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) organizasyonuyla Milli Katılım statüsünde 12 firmanın yer aldığı fuarda özellikle otomotiv yan sanayi firmaları büyük ilgi gördü.

Meksika, 110 milyon nüfusu ve bir milyonu aşan otomotiv pazarı ile dünya markalarının üretim için yeni gözdesi olarak öne çıkıyor. Son günlerde Mercedes ve Nissan’ın 2.4 milyar dolarlık yatırım planladığı bu ülkeyi bir süredir mercek altına alan Türk otomotiv endüstrisi de büyüyen bu pazarda daha fazla söz sahibi olmak istiyor. ‘PAACE Automechanika’ fuarında ikinci kez Milli Katılımla yer alan Türkiye’nin yanı sıra Arjantin, Tayvan, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Çin de milli katılım statüsünde bulundu.

Fuara katılan Türk firmaları tamamen yan sanayiden oluşurken, elektrik aksamlarından fren sistemlerine, plastikten mekanik parçalara kadar birçok ürün sergiledi. Birçok yabancı firma temsilcisiyle ikili görüşmeler yapan Türk firma temsilcileri işbirliği fırsatlarını masaya yatırdı. 2013 yılının ilk yarısında 19 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilen Meksika’ya 2014’ün aynı döneminde yüzde 70 artışla 33 milyon dolarlık dış satış yapılması, pazarın büyüme potansiyeli anlamında Türk otomotiv endüstrisine de umut veriyor. Bazı Türk otomotiv yan sanayi firmaları Meksika’da üretim yaparken, OİB, bu firmaların artması ve ihracata da olumlu yansıması yönünde çalışmalar sürdürüyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin