Oib, Belarus Alım Heyetini Ağırladı

Belarus Ankara Büyükelçisi Andrei Savınykh’ın başkanlığındaki Belarus’ta yerleşik otomotiv yan sanayi firmalarının yetkililerinin bulunduğu heyet, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’ni (OİB) ziyaret etti.

Bursa’da çeşitli temaslarda bulunan Belarus Ankara Büyükelçisi Andrei Savınykh ve beraberindeki heyet, OİB Başkanı Orhan Sabuncu ve otomotiv sektöründe faaliyette bulunan firmaların temsilcileriyle bir araya geldi.

İkili iş görüşmeleri öncesinde konuşan OİB Başkanı Orhan Sabuncu, Belarus ile Türkiye’nin otomotiv yan sanayisinde önemli işbirliklerine imza atabileceğini söylerken, gerçekleşen ziyaretin sağlanabilecek olası işbirliklerine kapı açacağını ve iki ülke arasında vizenin kaldırılmasıyla, Belarus ile Türkiye arasındaki işbirliğinin daha da artacağını belirtti.

Sabuncu, Bursa’nın önemli bir sanayi kenti olduğuna dikkati çekerek, kentte yalnızca otomotivde değil, sanayinin birçok farklı iş kolunda faaliyet gösteren ve uluslararası pazarlarda söz sahibi olan güçlü firmaların bulunduğunu belirtti.

İlk 5 ayda 10 milyon dolarlık ihracat

Sabuncu, 2014’te otomotiv ihracatı hedeflerinin 21,5 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, “Yılın ilk beş ayında endüstrimiz yüzde 11 artış yakalayarak 9 milyar 691 milyon dolarlık ihracat elde etti. Yılı yarılamadan hedefimizin yarısına çok yaklaştık. Yılın ikinci döneminde otomotiv endüstrimizden daha da iyi bir performans bekliyoruz. Böylece yılsonunda 23 milyar doların üzerinde bir ihracata ulaşmayı ümit ediyoruz” dedi.

Orhan Sabuncu, 2014 yılının ilk 5 ayında Türkiye’nin Belarus ile otomotiv ana ve yan sanayisindeki ihracatının 10 Milyon Dolar seviyelerinde olduğunu söyledi. Sabuncu, “Bu ihracat rakamının, yılsonunda toplam ihracatımızda beklediğimiz artışa paralel olarak artacağını ön görüyoruz. Bizim bu rakamları daha yukarıya çekmemiz lazım. Özellikle de 2023 yılı için konulan 500 Milyar Dolarlık ihracat hedefine ulaşmada tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv ana ve yan sanayisinde de yeni pazarların önemi büyük olacak. Otomotiv sektöründeki mevcut potansiyeli Belarus’u bu noktada önemli kılıyor. Biz otomotiv sektöründe faaliyette bulunan sanayiciler olarak sizlerin ülkesine yatırım yapmaya, sizlerle işbirliği yapmaya hazırız” diye konuştu.

Her zaman destek vereceğiz

Belarus Ankara Büyükelçisi Andrei Savınykh ise, Belarus Büyükelçiliği olarak, Belarus’a yatırım yapmayı düşünen Türk yatırımcıların her zaman yanında ve destekçisi olacaklarını ifade etti.

Büyükelçi Andrei Savınykh, “Bizim ülkemizde otomotiv yan sanayisinde, yedek parça üretiminde önemli bir altyapı mevcut. Bu altyapının yanında bizim üniversitelerimiz sektörün beklentilerini karşılayan mühendis kadrolarını yetiştiriyor. Son zamanlarda Rusya’da yatırımı bulunan birkaç firma yatırımını sunduğu avantajlardan ötürü Belarus’a kaydırıyor. Şuan ülkemizde mevcut yatırımı bulunan Türk işadamları, biz kendimizi Belarus’ta konforlu ve rahat hissediyoruz diyorlar. Türk işadamlarının bunu söylemesi bizler için çok önemli” dedi.

Ülkemizi ziyaret edin

Belarus Ankara Büyükelçisi Andrei Savınykh sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim kanaatimce bu ziyaret her iki ülkenin ekonomisinde ayrı bir çığır açacak, faydalı olacaktır. Ben böyle bir niyeti görüyorum. Bunun da gerçekleşeceğini umuyorum. Siz bu çalışmanın birer ferdi olacak mısınız, olmayacak mısınız, bilmiyorum ama bunu zaman gösterecek. Belarus Büyükelçiliği olarak Türkiye ile sadece siyasi ilişkiler için bulunmuyor, ticari ilişikler de yürütüyoruz. Türkiye’den herhangi bir şirket bir firma kurmak istiyorsa kendilerini bilgilendireceğiz. Büyükelçiliğimiz sizin için her konuda size yardımcı olmaya hazırdır. Bilgi alışverişi bu anlamda önemlidir. İşadamı yatırım için kendisi ikna olmalı ve kendi karar vermeli. Sizin de bölgedeki imkanları görmeniz lazım ve ülkemizi ziyaret etmenizi istiyoruz.”

Konuşmaların ardından UİB yetkilileri Türk otomotiv endüstrisi hakkında sunum yaparken, Belarus Büyükelçiliği’nden Ticaret ve Ekonomi İşleri Müsteşarı Evgeny Lipen de Belarus’un ekonomik ve ticari imkanları hakkında bilgiler verdi.

Heyet programı kapsamında, tanıtım semineri ve sunumun ardından, Türk firmaları, Belarus firmaları ile ikili görüşmeler yaptı.

Bu konularıda İnceleyebilirsin