NGK olarak otomotivdeki tüm yeniliklere hazırız    

Sektörünüz ve Türkiye özelinde değerlendirdiğinizde 2019 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti?

Sorumluluk alanımız olan ve Güney Doğu Avrupa’da, Türkiye dahil tüm ülkelerde 2019 yılında, 2018’deki başarılarımızın da ötesine geçtik. Türkiye’deki ekonomik dalgalanmalara rağmen NGK markalı ateşleme grubu ve NTK markalı araç elektroniği grubumuza bu yıl da yeni ürün referansları katmaya devam ettik ve başarımızın sürdürülebilirliğini sağladık. Distribütörlerimizle sürdüğümüz güçlü iş birlikleri ile yeni fırsatlar yarattık. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde servisler ve perakendecileri ziyaretlerimizi sürdürdük. Onların yanında ve ürünlerimizin kalitesinin her zaman arkasında olduğumuzu gösterdik. Otomobilin yanı sıra motosiklet için de güçlü bir ürün gamımız var. 2019 yılında pek çok motosiklet festivaline katıldık ve değerli motor severler ile buluştuk. Aldığımız geri dönüşler bizi çok mutlu etti.

Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler, lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir?

2019 yılında ilk olarak, Güney Doğu Avrupa bölgesinde motor devir ve poziston sensörlerinin lansmanını gerçekleştirdik. İlk olarak Automechanika Frankfurt fuarında tanıtılan motor devir ve pozisyon sensörleri, pazarın ihtiyacının %88’ini karşılayabilmektedir ve bu da Avrupa’da 270 milyondan fazla otomobile karşılık gelmektedir. Ardından LPG ve CNG araçlar için geliştirdiğimiz BKR-GAS ve BPR-GAS bujilerinin lansmanını yaptık. Türkiye araç parkında LPG’li araçlar çok büyük bir yere sahip. Kendi alanında bir ilk olan ve halihazırda piyasada satılan LPG Laserline serimize ilave olarak geliştirdiğimiz bu yeni seri, pazarda oldukça yoğun ilgi görüyor ve bu da bu ürüne olan inancımızı pekiştiriyor. Yerli otomobil projesi ile birlikte elektrikli araçları artık çok daha fazla konuşur hale geldik. Bu küresel bir trend ve NGK gibi kendi alanında öncü olan bir firmanın bu alanda da çalışmalar yapmaması düşünülemezdi. Japonya’da, aralarında NGK’nın yer aldığı Morimura grubu şirketleri yepyeni bir teknoloji olan solid oksit yakıt hücresi için bir çalışma başlattı. Önümüzdeki günlerde bu projenin detaylarını paylaşacağız.

Genel olarak 2020 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

2020 yılından beklentimiz, bölgesel krizlerden ekonomimizin etkilenmemesi ve sektörde olumsuz bir hava estirecek herhangi bir gelişmenin yaşanmamasıdır. 2019 yılında olduğu gibi 2020’de büyüme oranımızın çift haneli olmasını hedefliyoruz. Şirket faaliyetlerimizin temelinde yatan Nittoku felsefesi, hata payı milyonda bir dahi olsa, hatalı ürün teslim alan müşterinin gözünde hata payımızın yüzde yüz olduğunu esas alır. Kalite ve müşteri memnuniyeti işte bizim için bu kadar önemlidir. 2020 yılında da bu ilkeden ayrılmayarak distribütörlerimiz ve ürünlerimizi temin eden perakendeciler ve servisler ile son kullanıcılarla birlikte bu yolda ilerleyeceğiz.

Sektörel olarak baktığınızda bu yıl bizi nasıl gelişmeler bekliyor?

2019 yılına girerken dijitalleşme ve e-ticaretin çok daha fazla ön planda olacağını belirtmiştik. Bu trende ilave olarak elektrikli araçlar da artık gündemde çok daha fazla yer tutacak. NGK olarak tüm bu yeniliklere hazır olduğumuza ve çalışmalarımızın da bu doğrultuda başarılı sonuçlar getireceğine inanıyoruz.

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin