Mercanlar Otomotiv Güçlü İşbirlikleri ile Büyüyor

Otomotiv yedek parça sektöründe köklü bir geçmişi olan Mercanlar Otomotiv, 7-10 Nisan 2016 tarihlerinde düzenlenen Automechanika İstanbul Fuarı’nda yer aldı.

Binek ve ticari araçların yedek parça ticaretini yapmak amacıyla 1982 yılında İstanbul’da Muharrem Tonba ve ortakları tarafından kurulan Mercanlar Otomotiv, Türkiye’nin önemli bölgelerinde şubeleri ile hizmet veriyor. Türkiye’de yirminin üzerinde sigorta şirketine yedek parça tedariki sağlayan Mercanlar Otomotiv, aynı zamanda filo şirketlerine de profesyonel çözüm ortaklığı sağlıyor.

Mercanlar Otomotiv Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Tonba ile Automechanika İstanbul’da görüştük ve gelecekteki planları üzerine konuştuk.

Fuara katılma amacınız nedir ve fuarda neleri hedefliyorsunuz?

Bu yıl ikinci kez bu fuara katılıyoruz. Mercanlar olarak perakende kökenli bir firmayız. 1982 yılında kuruldu firma. Ben şahsen, çıraklığımla birlikte 41 yıldır bu meslekteyim. Bir merkez, 7 şube olarak çalışıyoruz. 105 çalışanımız var.

2 yıldır fuara katılıyor olmak bize önemli katkılar sağladı. Bu sene 2 adet standımız var. Biri Magneti Marelli Mercanlar, diğeri Groupauto Mercanlar. Magneti Marelli’nin Türkiye bayisiyiz. 2015 yılında Magneti Marelli’nin satış dalında birincilik ödülünü aldık. FIAT bünyesinde de ilk defa dışarıdan bir bayi ödül aldı; o da biz olduk. Fuarın ilk gününde Magneti Marelli’nin İtalyan CEO’su bizi ziyaret etti ve teşekkürlerini sundu.

Burada kendi markamız olan Corals var. Fuar katılımlarıyla o markamızı da büyütüyoruz. Corals markasıyla 50-60 ürünümüz var, daha da iyi yerlere getireceğiz. Ayrıca Groupauto ayağımız var. Groupauto’yla 3. yılımız. Daha önce belirttiğim gibi perakende kökenli bir firmayız ama Groupauto ile vizyonumuzu genişlettik ve işin toptan ithalat-ihracat tarafına girdik.

Firmanızın rekabette hangi yönden güçlü olduğunu düşünüyorsunuz?

Yurt içi piyasada rekabet ortamı var. Güçlü markalarla direkt çalışmadan bu rekabet ortamında ayakta kalmanız mümkün değil. Güçlü ortaklıklarla ve direkt alımlarla bu rekabet ortamında ayakta kalabilirsiniz. İthalatçılardan mal alıp, piyasaya mal satma döneminin sonuna gelindi. İthalatçılar da perakende satış yapmaya başladılar ve artık onlarda her maldan ihtiyacı kadar alıyor. Bizim de perakende sektörü temelli bir firma olmamız ve 7 tane şube ile hizmet veriyor olmamız rakiplerimize göre bize önemli avantaj sağlıyor. Aynı zamanda servis tarafımız da var. Sıcak satış tarafında müşteriden gelen şikayetkeri tedarikçilerle  paylaşabiliyoruz.

pppp

Günümüzde bayilerin yüksek adetlerde stok tutma durumu yok artık. Doğrudan satış oldukça sizlerden destek alıyorlar. Şubeleşme yönetimleriniz nasıl oluyor?

İstanbul’da 4 noktada ve bunun dışında Ankara, İzmir ve Bursa’da olmak üzere toplam 7 şube ve 1 merkez olmak üzere hizmet veriyoruz. Aynı zamanda da sigorta tedariki yapıyoruz.

Tedarikçilerimiz depolama konusunda bize hizmet veriyorlar ama biz merkezimizde stok tutmak zorundayız, çünkü bulunabilirlik çok önemli. Malı 1-2 saat içinde veya 1-2 gün içinde müşteriye ulaştırmak başka, malı direk raftan çıkarmak başka… Bu sene bir şube açma planımız var. Kıbrıs’ta çalışmalarımız sürüyor. Umarım bu sene Kıbrıs şubemiz faaliyete geçecek.

kkk

Sigorta konusunda son günlerde önemli gelişmeler var. Sigorta şirketleri yedek parça konusunda size göre mesafe aldılar mı?

Bu sene biraz mesafe aldılar. Etiketleme konusunda bazı sıkıntılar yaşadık. Şu an bu sorunlar aşıldı. Eşdeğer yedek parçanın devreye girmesi bizim işimize geliyor. Çünkü orjinal yedek parçayı direkt ana sayiden alıp satamıyoruz. Böyle bir bağlantımız yok.

Yılın ilk çeyreğini geride bıraktık. 2016 size göre nasıl geçiyor?

2015’i çok iyi geçirdik. Yüzde 40 büyüme kaydettik. 2016’da bu rakamları yakalayabileceğimizi sanmıyorum. İlk çeyrek her sene olduğu gibi durağan geçti. Biz bu durağanlığı aştık, yine büyüme kaydediyoruz. Önümüzdeki dönemin daha iyi olacağını düşünüyorum.

Bu konularıda İnceleyebilirsin