Mecaplast Büyümeye Türkiye’den Başladı

Mecaplast Gebze, gerçekleştirdiği büyüme ve kapasite artışı ile grup bünyesinde araç içi tüm parçaların dağıtımını sağlayan tek tesis haline geldi.

Otomotiv için plastik aksamlar, motor aksamları, iç ve dış giydirmeler konusunda dünya devi otomotiv firmaları için 17 ülkede üretim yapan Mecaplast Group, 1993 yılından bu yana Gebze’de faaliyet gösteren fabrikasını büyüttü. Fiziki genişlemenin yanı sıra yeni makine parkı ve çalışan sayısında da büyüyerek üretim kapasitesini de artıran Mecaplast Gebze, Mecaplast Group’un dünyadaki en büyük fabrikası oldu.

Kurulduğu 1955 yılından bu yana otomotiv yan sanayi alanında dünyanın önemli üreticilerinden biri olan Monako merkezli Mecaplast Group, 1993 yılından bu yana Türkiye’de üretim yaptığı fabrikasını genişleterek kapasite artırımına gitti. 3 bin 600 metrekarelik üretim alanı ve 6 bin metrekarelik yeni Lojistik Merkezi ile Mecaplast Gebze,grubun 17 ülkede bulunan fabrikaları içinde dünyadaki en büyük Mecaplast fabrikası oldu. Türkiye’de Toyota, Fiat, Honda, Ford, Renault ve Dacia gibi otomotiv üreticilerine yönelik olarak otomotiv için plastik aksamlar, motor aksamları (hava filtreleri, hava emme manifoldu) iç ve dış giydirmeler (göğüs, jant kapağı, kapı kolları, vb.) üretimi yapan Mecaplast Gebze kapasite artırımı ile birlikte çalışan sayısında da artışa gitti ve toplamda 700 çalışana ulaştı.

Merkezi Monako’da bulunan Mecaplast Group’un Gebze fabrikası bünyesinde kurulan yeni tesisin açılış töreni için Türkiye’ye gelen Mecaplast Group Başkanı Thierry Manni konuşmasında Türkiye’nin Avrupa pazarlarındaki önemli pozisyonunu koruduğunu söylerken, “Mecaplast, burada yaptığımız büyük yatırımın karşılığı olarak dünya çapındaki en büyük tesisimiz haline getirdik” dedi. 2015 yılının Mecaplast Group’un 60. Yılı olduğunu belirten Manni, 60 yıllık bu hikayenin içerisinde Mecaplast Türkiye’nin hikayesinin çok önemli olduğunu ve Mecaplast Group’un Türkiye’ye borçlu olduğunu ifade etti.

Mecaplast Group CEO’su Pierre Boulet ise açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında, Mecaplast Gebze ile duydukları gururu belirtirken; 2 yıllık zorlu sürecin ardından yaptıkları yatırım ile Mecaplast Gebze’nin bugün 70 Milyon Euro’ya yakın ciro, 700 çalışan, her hafta üretilen ve 17 ülkeye dağıtımı yapılan 400 binden fazla parça ile grubun en büyük tesisi haline geldiğini ifade etti. Şirket olarak 2015 yılında inovasyonun odak alanlarından biri olacağını söyleyen Boulet, Mecaplast Gebze bünyesinde bulunan Ar-Ge Merkezinin bugün yalnız Gebze tesisi için değil, aynı zamanda Fransa, İspanya, İngiltere gibi Avrupa’daki diğer Mecaplast tesisleri için de ürün geliştirdiğini anlattı.

Açılış töreninde konuşma yapan Mecaplast Gebze Fabrika Müdürü Gökhan Aktaş ise 3,5 milyon Euro yatırım ile fabrikayı ve kapasiteyi büyüttükleri belirtirken, tesisin büyümesinin sadece fiziki olarak değil, aynı zamanda modern ve etkili makinelerin kurulumu ile elektrostatik teknolojinin kullanıldığı boyahanenin de büyütülmesini kapsadığını ifade etti. Aktaş ayrıca, hedeflerinin artan hacim ve projeleri karşılamanın yanı sıra Mecaplast Gebze’yi bir Ar-Ge Mükemmellik Merkezi haline getirmek olduğunu söyledi.

Mecaplast Gebze, gerçekleştirdiği büyüme ve kapasite artışı ile grubun en büyük fabrikası olmanın yanı sıra grup bünyesinde araç içi tüm parçaların dağıtımını sağlayan tek tesis haline geldi. Mecaplast Group büyümesine 2015 – 2017 yılları arasında Slovakya, Meksika ve Merkez Çin’de kuracağı 3 yeni fabrika ile devam edecek.

Bu konularıda İnceleyebilirsin