Mazda’nın OE Kızdırma Bujilerini Yenileme Pazarına Sunuyor

Mazda’nın S5 1.5 litrelik Skyactiv-D motoru, kaynakta oluşan emisyonları azaltmak üzere homojen fakir yakıt karışımından ve 14,8:1 gibi düşük bir sıkıştırma oranından yararlanıyor. Aynı zamanda Mazda, motorun Nox emisyonlarını minimumda tutmak amacıyla egzoz gazı geriçevrimi için bir yüksek/alçak basınç sistemini devreye sokarak egzoz gazlarının sıcaklığını düşürdü. Sonuç olarak motor, NOx katalizörlerine gerek kalmadan EURO6 emisyon standardının taleplerini yerine getiriyor.

Zorlu EURO6 standardını karşılamak ve aynı zamanda motorun hızlı start almasını ve titreşimsiz çalışmasını sağlamak için, kızdırmaktan daha fazlasını yapabilen bir kızdırma bujisi gerekiyordu. Bu nedenle Mazda, birinci nesil Yeni Yüksek Sıcaklık Seramiği (NHTC) kızdırma bujisinde karar kıldı. Bu kızdırma bujisi, sahip olduğu olağanüstü kızdırma özellikleriyle temiz dizel teknolojilerinin gelişimine katkıda bulunuyor.

Yenileme pazarına yönelik CZ165 kodlu kızdırma bujisi (NGK parça no. 93218), NGK Spark Plug’ın orijinal ekipman olarak tedarik ettiği CZ115 kodlu OE kızdırma bujisi (Mazda parça no. S55018601) ile tıpatıp aynıdır. Dolayısıyla Mazda 2 ve CX-3 modelleri (77 kW/103 bg) için mükemmel bir seçimdir.

NHTC teknolojisi sayesinde CZ165, iki saniyeden daha kısa süre içinde 1.000 derecelik bir sıcaklığa ulaşıyor. Bunun ötesinde, 1.350 dereceye kadar varabilen istikrarlı sonradan kızdırma sıcaklarına imkân verdiği gibi, ara kızdırma olanağını da sunuyor. Düşük sıkıştırma oranı nedeniyle ek ısı kaynağı olmadan yanma sıcaklığını sürekli olarak optimum seviyede tutmak son derece zor olduğu için, bunlar Mazda’nın 1.5 litrelik Skyactiv-D motoru için büyük değer taşıyan niteliklerdir.

Bu konularıda İnceleyebilirsin