Martaş Yedek Parça Dağıtımında 35. Yaşını Kutladı

Türkiye’den, Avrupa ve Orta Asya’ya kadar çok geniş bir coğrafyanın yedek parça ihtiyacını karşılayan Martaş Otomotiv Yedek Parça A.Ş., sektördeki 35. Yıl kutlamasını Auto Martashow etkinliği ile gerçekleştirdi.

Hadi Özalp tarafından İstanbul’da küçük bir dükkanda kurulan ve günümüzde dünya otomotiv yedek parça sektörünün global oyuncuları arasına giren Martaş Otomotiv, kuruluşunun 35. yılını “Bir parçanız da biz olalım” sloganıyla yeni açılan Gebze Lojistik Merkezi’nde düzenlenen organizasyon ile kutladı.

Kutlama törenine şirketin Federal Mogul, Gates, MANN-FILTER, KYB, NGK, RAPRO, Schaeffler Automotive Aftermarket gibi iş ortakları da destek verdi.

Martaş Otomotiv’in bine yakın iş ortağı, çalışanı, üreticileri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen dev buluşmasında konuşan Martaş Otomotiv Yedek Parça A.Ş. Genel Müdürü Ziya Özalp, “6 milyar Dolarlık büyüklüğe sahip Türkiye yedek parça sektöründe istikrar, sadakat ve güven gibi aile değerlerini koruyarak 35. yılımızı tamamladık. Martaş olarak yatırımlarımızda; sürdürülebilirlik, otomasyon ve teknolojiye odaklanıyoruz. 2016 yılında da sektördeki yatırımlarımızı artırmayı ve öncü rolümüzü sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Avrupa’nın en büyük yedek parça organizasyonlarından Auto Distribution International’ın (AD) Türkiye’deki üyesi Ekol Otomotiv’in kurucu ortağı olan Martaş Otomotiv Yedek Parça A.Ş., Türkiye yedek parça sektörünün en büyük oyuncuları arasında yer alıyor. Martaş Otomotiv, 150 çalışanıyla 200’e yakın markanın dağıtımı 20 bin metrekarelik lojistik merkezinden gerçekleştiriyor.

Auto Martashow adı altında gerçekleştirilen Martaş Otomotiv’in 35’inci yıl kutlamaları, sürpriz etkinliklerle renklendi. Etkinlikler kapsamında davetliler Formula 1 simülatörleri ile İstanbul Park pistinde yarışma heyecanı yaşadılar. Ayrıca Volkicar yarış otomobili de davetlileri heyecanlandıran gösteriler yaptı. Açık alanda ise katılımcılar paintball heyecanını tecrübe etme imkanı buldu. Diğer yandan davetliler gün boyu süren çekilişlerle sürpriz hediyeler kazandılar. Destekleyen firmalar etkinlik kapsamında stant açarak gün boyunca katılımcılarla buluştu.

KYB 2016 yılında depo yatırımı yapacak
Martaş Lojistik Merkezi gibi bir tesis yatırımı için Martaş ailesini tebrik eden KYB Aftermarket Türkiye Genel Müdürü Edip Erdur, KYB’nin Türkiye pazarı için hazırladığı planları şöyle paylaştı:
“Dört farklı kıtada 16 üretim tesisinde 12 bin çalışanıyla KYB, dünyanın 1 numaralı süspansiyon sistemleri üreticisi haline geldi. Sadece uzak doğu araçlarına amortisör tedarik eden KYB, günümüzde Avrupa’nın dev otomobil üreticisi firmalarının çözüm ortağı haline geldi. KYB, Türkiye’ye girmekte geç kalmıştı. 2016 yılının başından itibaren bulunduğu coğrafyanın en büyük amortisör deposunu Türkiye’ye kurmaya başlıyoruz. Muhtemelen 2016 yılında KYB tüm araç gruplarında sadece slogandan ibaret olmayan kalitesiyle ve her dört araçtan bir tanesinde orijinal ekipman olmasının avantajıyla iş ortaklarımızın hizmetine sunulacaktır.”

MANN-FILTER ürün grubunu güçlendirdi
Martaş’ın 35. yılını kutlayan ve Martaş ailesini bu organizasyondan ötürü tebrik ederek konuşmasına başlayan MANN+HUMMEL Satış ve Pazarlama Direktörü Onur Özyapıcı yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Filtrasyon konusunda uzman, Almanya merkezli MANN+HUMMEL, 3 milyar Euro’ya yaklaşan iş hacmiyle 60’ın üzerinde ülkede satış organizasyonu ve parça dağıtımıyla dünyanın orijinal konumundaki dünyanın 1 numaralı filtre tedarikçisi haline gelmiştir. Sizlerin de yaklaşık yarım asırdır inandığınız ve tercih ettiğiniz MANN-FILTER markası satış sonrası yenileme pazarındaki ana markasıdır. Motosikletten binek otomobile, hafif ticari araçlardan kamyon, çekici gibi ağır vasıtalara kadar geniş bir yelpazede çözüm ortağı olduğumuz için gurur duyuyoruz. 2015 yılı bizim için çok aktif bir sene oldu. Gerek binek araç gerekse ağır vasıta ürün grubuyla hem ürün çeşidimizi arttırdık, hem de ürün grubumuzu çok daha güçlendirilmiş hale getirmeye çalıştık. 2016 yılında da bu faaliyetlerimize devam edeceğiz.”

Gates, Türkiye pazarına önem veriyor

Gates Europe Otomotiv Aftermarket Güney Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Direktörü Patrice Piasentin ile sahne alan Gates Türkiye Satış Müdürü Tuna Celayer Martaş ailesine teşekkür ederek, etkinlikte yer almaktan dolayı duydukları gururu ifade etti. Martaş Lojistik Merkezinin büyük bir yatırım olduğunu ifade eden Celayer, bu yatırımın sektör için önemini vurguladı ve şunları söyledi:
“Gates olarak biz de Türkiye pazarına yabancı değiliz. 6 sene önce depo kurduk. İzmir’de fabrikamız var. Türkiye’nin önemini çok iyi biliyoruz. Bir Amerikan firması olarak burada olmamız lazım. Martaş gibi firmalar sayesinde markamızın değerini üst sıralara çekeceğiz ve daha iyi hizmet vereceğiz. İş ortaklarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz.”

RAPRO 2016’da lojistik merkezi kuracak
Martaş’ı başarıyla geçen 35 yıl için tebrik eden RAPRO Yurtiçi Satış Müdürü İbrahim Durhan ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Firmamız 12 bin metrekare kapalı alanda 300 çalışanıyla hizmet vermektedir ve ihracat yapan bir firmadır. Kurulduğu günden bugüne kadar kaliteye birinci derecede önem veren bir firma olarak en kısa zamanda 8.000 çeşit ürüne gelmiştir. Bu 8.000 çeşit ürünümüzü Türkiye’de ve dünyada birçok ülkeye satıyoruz. Bugün OEM firmalarının kabul ettiği 16949 kalite belgesine sahibiz ve satışımızın yüzde 35’ini ana sanayiye yapıyoruz. Yan sanayi, aftermarket piyasası da satışlarımızda önemli bir yere sahip ve bu yolda da çalışmaya devam edeceğiz. Ürünlerimizin piyasada bulunabilirliğini arttırmak için 2016 yılının Ocak ayında 7.000 metrekare büyüklüğünde bir lojistik merkezi açacağız. Burada sizlere daha iyi hizmet vereceğiz.”

NGK 2016’da iş ortaklarıyla buluşacak
“Bugün bu birlikteliğimizi sağlayan Özalp ailesi, Martaş çalışanları ve iş ortaklarına teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine başlayan NGK Spark Plug Europe Aftermarket Güney ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Tufan Baysal, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“2009 yılından beri Türkiye’deyiz ama uzun yıllardan beri dünyada bu işin içindeyiz. Bujiyi biliyorsunuz ama sensör, kızdırma bujisi gibi ürünlerde de OEM başta olmak üzere dünyanın 1 numaralı markasıyız. Her köşe başında sensörlerimiz ve kızdırma bujilerimiz var. Her iki araçtan birinin üstünde OEM olarak bujilerimiz var. Türkiye’de de birincilikleri kazandırmanın zamanı. Bunu da siz iş ortaklarımız ile birlikte başaracağız. Arka planda çalışan ekibimizi çok iyi takip edin. Ustalarımız ile buluşmak için önümüzdeki yıl başlayacak çok geniş bir eğitim programı hazırladık. Pek çok şehirde ustalarımız ile buluşacağız. NGK olarak bu yarışı iş ortaklarımızla birlikte kazanmak istiyoruz.”

Schaeffler, Türkiye’de iş hacmini büyütüyor
Schaeffler Automotive Aftermarket Ülke Müdürü Abdullah Yavuz, Martaş Ailesine ve çalışanlarına bu etkinliği hazırladıkları için teşekkür etti ve şirketin 35. Yılını kutladı. Abdullah Yavuz konuşmasında şunları belirtti:
“Schaeffler bir Alman firması ve Almanya’nın en büyük aile şirketlerinden biri. Sadece otomotiv değil endüstri, havacılık ve uzay sektörlerine de hizmet veren, 84.000 çalışanıyla ve dünya üzerinde 180’den fazla lokasyonda yer alan bir firma. Biz bu etkinlikte otomotiv kanadını temsil ediyoruz. Türkiye’ye bakacak olursak son yıllarda çıtamızı oldukça yükselttik. İş hacmimiz her geçen gün artıyor. Martaş Ailesi 2015 Ocak ayından itibaren Türkiye’de piyasaya sunduğumuz LuK, INA, FAG gibi ürünlerimizi doğrudan şirketimizden tedarik etmeye başladı. Burada bulunmamız bizim için bu yüzden çok anlamlı. Bu potansiyeli daha da ileri götürmek istiyoruz.”

Gerçek Orijinal Ferodo
Federal Mogul Türkiye Ülke Direktörü Rıza Demirer konuşmasında Martaş Ailesini kutladı ve bu etkinliğe verdikleri önemin bir göstergesi olarak şirketin Güney Avrupa ve Türkiye direktörü Massimo Altafini’nin de katıldığını söyledi. Demirer sözlerine şöyle devam etti: “Federal Mogul Türkiye olarak piston, segman, gömlek markalarımızla daha çok tanınıyoruz. Biz bugün bu etkinlikte Ferodo markasını ön plana çıkarmak istiyoruz. Federal Mogul, dünyanın en büyük ve önemli piston fabrikalarından birini Türkiye’de kurmuş olmasına rağmen biz bu başarılarımızı bir kenara ayırıp sadece Ferodo’ya konsantre olduk. Ferodo markasını iki kelime ile özetlemek istiyorum: “Gerçek Orijinal” Biz Ferodo markasını dünyadaki muhtelif fren kaliperi üreticilerine veriyoruz. Yani diğer markalar kaliperi üretiyor, orijinal ekipman olarak araç fabrikalarında takılan marka Ferodo.”

Bu konularıda İnceleyebilirsin