LeasePlan’den global filo kiralama araştırması

LeasePlan, filo kiralama sektörüyle ilgili dünya çapında yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını yayınladı. 26 farklı ülkeden yüzlerce filo sözleşmesinin incelendiği LeasePlan’in küresel filo kiralama araştırması sektördeki tercihler, kiralama alışkanlıkları ve pazara dair önemli rakamlar verirken filo kiralama sektörünün geleceğiyle ilgili dikkat çekici bilgileri ortaya koydu. LeasePlan raporuna göre, araç başına en uzun kilometre yapan ülke 42 bin 500 kilometre ile Yeni Zelanda oldu. Bu ülkeyi 30 bin 748 kilometreyle Brezilya ve 23 bin 333 kilometreyle Hindistan izledi. Rapora göre, ortalama sözleşme süreleri bakımından en uzun süreli sözleşmelerin yapıldığı ülkelerin başında ise 54 ay ile Macaristan geldi. Macaristan’ı ortalama 43 ay ile İngiltere ve ortalama 36 ayla İsviçre takip etti.

En yaygın sözleşmeler 4 yıllık

LeasePlan’in küresel filo kiralama sektörü raporu dünya genelinde filo kiralamaya olan ilginin arttığını da rakamlarla ortaya koydu. Buna göre, filo kiralama kontratlarının % 60’lık kısmı 37 ay ila 48 ay gibi uzun vadeli sürelerde yapılırken; % 27’si 30 ila 36 arasında, % 13’ü 49 ila 60 ay arasında gerçekleşiyor. Raporda ayrıca 49 ila 60 ayı kapsayan filo kiralama sözleşmelerinin her geçen gün daha da arttığı vurgulanıyor. Kiralanan araçlarla ile yapılan yıllık ortalama kilometredeki artış ise LeasePlan raporunda dikkat çeken bir diğer önemli veriyi oluşturuyor. Buna göre, filo kiralamada ortalama araç başı yapılan kilometrenin % 49’u yıllık 30 bin ila 40 bin kilometreler arasında yoğunluk gösteriyor. Bu rakamı % 30 ile 20 bin – 30 bin kilometre ve % 17’yle 40 bin – 50 bin kilometre takip ediyor.

Filo kiralamada tercih Volkswagen Grubu markaları

26 farklı ülkede yapılan araştırma, filo kiralama sektöründeki marka tercihlerini de ortaya koydu. Buna göre, Volkswagen, Audi, SEAT ve Skoda markalarının içinde bulunduğu Volkswagen Grubu markaları %32 oranla filo kiralamada en yaygın tercih oranına sahipken, bu markaları %13 oran ile BMW takip etti. Renault-Dacia-Nissan Grubu %11,  Ford %8 ve PSA (Peugeot – Citroen) % 7 oranlarında tercih edilirken; Mercedes, General Motors, Toyota ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) sıralamada yer alan diğer markalar oldu.

Bu konularıda İnceleyebilirsin
yorum Yap