Kar Yağdı, Kuruyemiş Tüketimi Arttı

Sert kış koşulları nedeniyle eve kapananlar, kuruyemişe yöneldi. Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Bakanı Kani Emekçi, yoğun kar yağışının yaşandığı Ocak ayının son haftasında kuruyemiş tüketiminin %30 artış gösterdiğini kaydetti.

Tüm yurtta görülen soğuk hava koşulları, pek çok kişinin zamanını evde geçirmesine neden oldu. Özellikle İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyük metropollerde hayatı olumsuz etkileyen karlı havalar nedeniyle evde daha uzun süre vakit geçirenler, kuruyemişe yöneldi. Ocak ayının son haftası  ve özellikle Ocak ayının son hafta sonunda, market raflarından gerçekleşen kuruyemiş satışlarda bir önceki haftaya göre %30 oranında artış gözlendi. Türkiye’nin önde gelen kuruyemiş kuruluşlarından Papağan Kuruyemiş’in Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi’nin verdiği bilgiye göre, bu dönemde en çok ay çekirdeği tüketildi. Emekçi şöyle konuştu:  “Tespitlerimize göre ay çekirdeğini Antep fıstığı ve fındık izledi. Ayrıca karışık kokteyl kuruyemişler de çokça tercih edildi.”

Normal koşullarda Ocak ayında yılbaşı sonrasında kuruyemiş tüketiminin genel olarak daha düşük bir seyir izlediğine dikkat çeken Kani Emekçi, “Kötü hava koşulları evde daha çok zaman geçirilmesine neden oldu. Kuruyemiş tüketimin nüfusla doğru orantılı olarak özellikle Marmara Bölgesi’nde daha yoğun olarak arttığını söyleyebiliriz. İstanbul ve Bursa gibi büyük metropollerdeki yoğun kış koşulları bu artışa yol açmış gibi görünüyor ” diye konuştu.

Kar yağarken de ay çekirdeğini tercih ettik

Türkiye’deki kuruyemiş tüketiminin yüzde 40’ının ay çekirdeğinden oluştuğunu belirten Kani Emekçi, “Tüketicilerimiz soğuk kış koşullarında da geleneksel alışkanlığını bozmadı ve kar yağarken evde en çok ay çekirdeği tüketti” dedi.   Türkiye, kişi başına düşen 3 kg kuruyemişle, İran ve Lübnan ile birlikte dünyanın en çok kuruyemiş tüketilen ülkelerin başında geliyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin