Kapasite Geliştirme Alanında En İyi Uygulama TAYSAD’dan

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) üretimde katma değeri artırabilmek için başlattığı ‘Küresel Rekabet Yolunda Kurumsal Dönüşüm’ projesi Ekonomi Bakanlığı tarafından “Kapasite Geliştirme Alanında En İyi Uygulama” seçildi.

Otomotiv endüstrisinde katma değeri artırmak ve 2023 vizyonu ile ortaya konan hedefleri yakalayabilmek için projeler geliştiren Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) ‘Küresel Rekabet Yolunda Kurumsal Dönüşüm’ projesinde hedefe ulaşıldı. Proje kapsamında eğitim alan firmalar ciroda, ihracatta ve istihdamda artış sağlayarak başarıya ulaşırken, Ekonomi Bakanlığı da bu projeyi ‘Kapasite Geliştirme Alanında En İyi Uygulama’ seçti.

Otomotiv yan sanayide rekabet gücünü artırmada kilit nokta olarak öne çıkan kalite, maliyet ve teslimat performanslarını geliştirmeye yönelik ihtiyaçtan yola çıkılarak URGE projeleri geliştiren TAYSAD, üyelerini geleceğe hazırlıyor. Bu çerçevede ‘Küresel Rekabet Yolunda Kurumsal Dönüşüm’ başlıklı bir proje geliştiren TAYSAD’ın burada eğitime tabi tuttuğu 10 firmanın cirolarında yüzde 32, ihracatlarında yüzde 17 ve istihdamlarında ise yüzde 36’lık gelişme sağladıkları görüldü.

Projede 12K Üretim Sistemi Mükemmellik Modeli kapsamında eğitim ve danışmanlık alan TAYSAD üyesi firmaların durum analizi ve güçlü yönleriyle gelişime açık alanları tespit edildi. Buna göre firma vizyonlarının oluşturulması sonrasında kurumların stratejik hedefleri, bu hedefleri başarmak için ihtiyaç duydukları stratejiler ve bunların hayata geçirileceği proje başlıkları belirlenerek 5 yıllık zaman çizelgesi hazırlandı.

URGE teşviklerinden daha çok firmanın yararlanabilmesi için eş zamanlı çalışmalar yürüten TAYSAD, ilkini tamamladığı ‘Küresel Rekabet Yolunda Kurumsal Dönüşüm’ projesinde şu an 10 firmadan oluşan ikinci grubun eğitimini sürdürüyor. TAYSAD’ın yine Ekonomi Bakanlığı’nın %75 desteği ile yürüttüğü 3. URGE Projesi olan ‘İş Mükemmelliği’ çalışmasında ise 13 üye firmanın eğitim ve danışmanlık çalışmaları da devam ediyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin