Kale Oto’nun Endüstriyel Tasarım Başarısı Ödüllendirildi

Türk Patent Enstitüsü’ne 2014 yılında toplam 77 Endüstriyel Tasarım tescil kaydı yaptıran Kale Oto Radyatör’ün bu alandaki çalışmaları TAYSAD tarafından ödüllendirildi.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği-TAYSAD tarafından her yıl organize edilen Tedarikçi Ödül Programı kapsamında Kale Oto Radyatör, Endüstriyel Tasarım kategorisinde 1.lik ödülü aldı.

Endüstriyel Tasarım Ödülü’nü Kale Oto Radyatör İcra Kurulu Üyesi Hayri Kaya, 11 Mart 2015 tarihinde yapılan TAYSAD Genel Kurulunda derneğin önceki başkanlarından Ahmet Bayraktar’ın elinden aldı. Şirket 2014 yılı içerisinde Türk Patent Enstitüsü’ne toplam 77 adet Endüstriyel Tasarım tescil kaydı yaptırarak, bu alanda önemli bir başarıya imza atmıştı.

Ödül hakkında görüşlerini ifade eden Hayri Kaya: “Kale Oto Radyatör Ar-Ge merkezimiz endüstriyel tasarım tescil sürecinde bilgisayar destekli tasarım programları (CATIA, Unigraphics, Inventor) ve simülasyon programları ile en iyi performansı düşük maliyet ile özgün tasarımlar ortaya koymayı başarmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda üretilen tasarım tescilli numuneler, TÜRKAK akreditasyonlu laboratuvarımızda gerekli testlere tabii tutularak ürünlerin doğruluğu onaylanmaktadır.

Kale Oto Radyatör ailesi olarak Endüstriyel Tasarım kategorisinde birincilik ödülünü almış olmaktan dolayı son derece memnun olduk. Bu ödül, tasarım ve ürün geliştirme çalışmalarımızı daha büyük bir şevk ile yapmamıza vesile olmuştur” dedi.

Mühendislik bilimleri dahil, görsel ya da teknik anlamda yeni ürün oluşturmanın temeli olan endüstriyel tasarım, bugün şirketlerin rekabetçi gücünü ortaya koyan en önemli araçlardan biri haline geldi. Fark yaratacak, estetik, yaratıcı, maddi getirisi yüksek endüstriyel tasarımların korunması için de öncelikle tasarımı yapan firma adına tescil edilmesi gerekiyor. Tüketiciler tarafından bilinen ve kullanılan mevcut tasarımların dışında, farklı dizayn edilen ürünlerin yeni ve özgün tasarımları, tasarım sahibine sınai mülkiyeti ve ticari açıdan avantaj sağlıyor.

Motor soğutma modülleri ve kabin içi iklimlendirme ürünlerinin endüstriyel tasarımları konusunda uzun yıllara dayanan mühendislik tecrübesi bulunan Kale Oto Radyatör; bu kapsamda özgün ürün tasarımı ve müşterileriyle birlikte co-design çalışmaları yapmakta. Ürün tasarım çalışmaları araçların motor soğutma ihtiyaçlarına göre farklılıklar arz ediyor. Motor soğutma sistemlerinin zorlu çalışma şartlarına karşı dayanıklı olması ve iyi soğutma performansı sağlaması gerekiyor. Bu sebeplerden ötürü kullanılan malzemelerin teknik spesifikasyonları araçların çalışma koşullarına uygun olarak seçiliyor.

Motor soğutma modüllerinin tasarımlarda soğutma sistemini oluşturan tipik elemanlar şöyle sıralanır:
* Su soğutma radyatörü,
* Hava soğutma radyatörü (intercooler),
* Motor Yağı soğutucusu,
* Hidrolik sistem yağı soğutucusu,
* Transmisyon yağı soğutucusu,
* Yakıt soğutma radyatörü.

Müşteri talebine göre soğutma sistemleri bu elemanların bir ya da birkaçının bir araya getirilmesiyle ve bir motor ve fan, davlumbaz gurubu ile birlikte modül halinde montaj edilmesiyle oluşturulabiliyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin