İtalyan Spor Otomobile Hexagon Studıo İmzası

İtalya’nın son dönemde en çok ses getiren tasarımcısı Umberto Palermo’nun tasarladığı spor otomobilin mühendislik tasarım, model ve prototip faaliyetlerini Türkiye’nin en büyük mühendislik ve tasarım firması Hexagon Studio üstlendi.

İtalya’nın otomotiv alanında yükselen tasarımcısı olarak nitelendirilen Umberto Palermo’nun tasarladığı Lucrezia adlı spor otomobilin mühendislik tasarım, geliştirme ve ön doğrulama amaçlı benzetimler, model ve prototip faaliyetlerini Türkiye’nin en büyük tasarım ve mühendislik şirketi Hexagon Studio üstlendi. 25 Haziran’da İtalya’nın Torino kentinde bulunan Otomobil Müzesi’nde dünya prömiyerini yapan araç Türk mühendislerinin imzasını taşıyor.

Avrupa’da gücümüzü sergilemek istedik

Spor otomobilin mühendislik ön tasarım ve analizlerinin gerçekleştirildiğini, ardından da model imalatının tamamlandığını belirten Hexagon Studio Genel Müdürü Tolga Doğancıoğlu, “Hexagon Studio olarak biz, varlık sebebimiz olan inovatif ürün fikirlerinin konseptten ürüne dönüştürülmesi stratejisiyle hareket ediyoruz. Trend belirleyici olmak, Türk mühendislik gücünün bir dünya markası yaratılmasında rol alabileceğini ispatlamak ve Avrupa pazarında gücümüzü sergilemek motivasyonuyla bu projede yer aldık” diye konuştu.

Up Design ile yeni projeler olacak

İtalya’nın, özellikle otomobil tasarımı konusunda yalnız Avrupa’da değil dünyada da tartışmasız bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Doğancıoğlu, “2020 yılında Avrupa’nın önde gelen Ar-Ge şirketlerinden biri olmak vizyonuyla hareket ediyoruz. Bu hedef doğrultusunda özellikle uluslararası rekabet ortamında gerektiğinde yabancı ortaklar ile işbirlikleri kurmak gerekiyor.

Up Design İtalyan tasarımının şu an en güçlü temsilcilerinden biri haline geliyor. Bu tasarım gücünün Türk mühendisliği ile buluşmasına dayanan bir işbirliğine gitmemiz de bu yüzden” dedi.

Spor otomobillerin tasarım gereksinimlerinin mühendislik açısından oldukça zorlayıcı olduğunu ifade eden Doğancıoğlu, “Bu proje bizim için bir başlangıç. Konsept araç tasarımı ve trend belirleyici olma amacıyla yolumuza devam ediyoruz” dedi. Doğancıoğlu, Umberto Palermo ile birlikte yapılan projenin uzun soluklu bir işbirliğinin başlangıcı olduğunu, tasarımcının şirketi olan UP Design ile yeni ve farklı projelerde yer almak istediklerini belirterek, “Bu önemli projede İtalyan, İngiliz ya da Alman mühendislik ve tasarım firmaları yerine Hexagon Studio’nun yer almış olması, hem şirketimiz hem de ülkemizin geldiği noktayı göstemesi bakımından çok önemli” diye konuştu.

Bu konularıda İnceleyebilirsin