İtalya Grand Prix’sinde Zafer Lewis Hamilton’ın

Formula 1’de İtalya’nın Monza şehrinde 6 Eylül tarihinde yapılan İtalya Grand Prix’sini Mercedes AMG Petronas takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton kazandı. Mercedes AMG Petronas’ın diğer pilotu Nico Rosberg’in yarışta ikinciliği elde etmesiyle, Mercedes AMG Petronas takımlar bazında bu sezon yedinci kez ilk iki sırada yer almış oldu. Mercedes AMG Petronas’ın elde ettiği bu başarı Formula 1 tarihinde yalnızca üç sezonda yaşandı.

Bu sezonki altıncı zaferini kazanan Lewis Hamilton, yarışın başlangıcında yavaş kalıp daha sonra 4. Sıraya yükselirken, Nico Rosberg de ilk turda elde ettiği liderliği 29. Turda takım arkadaşı Hamilton’a devretti. Mercedes AMG Petronas’ın her iki pilotu da yarış boyunca aynı stratejiyi izleyerek y24 ve 25. Turlarda sert lastiklere geçerek yarışı tamamladılar.

Yarış sonunda Mercedes AMG Petronas takımlar sıralamasında 454 puana ulaşarak liderliğini korurken Nico Rosberg (238 puan) ile Lewis Hamilton (216 puan) pilotlar sıralamasındaki ilk iki sırayı paylaştılar.

Yarış sonunda Lewis Hamilton şu açıklamayı yaptı: “Taraftarlarımıza muhteşem destekleri için teşekkür ediyoruz. Bu hafta sonu göstermiş oldukları performanstan ötürü tüm takımımı tebrik ediyorum. İlk iki sırayı hedefliyorduk ve bunu başardık. Bu sonuç herkes için çok önemli. Benim için oldukça zor bir yarıştı. Sıralama turlarında ve start pozisyonunda istediğim noktada olmasam da hızlı bir şekilde bu durumu düzeltmeye çalıştım. Kevin’i geçmeyi başardım ve daha sonra Felipe ile zorlu bir mücadeleye giriştim. Nico’ya yaklaştığımda da aracımın durumuna güvenerek sonuna kadar gittim. Yarışı kazandığım için çok mutluyum. Yarışlarda sona gelirken bu galibiyet önemli bir moral kaynağı oldu.”

Nico Rosberg ise şunları söyledi: “Lewis bu hafta sonu daha hızlı olanımızdı ve kazanmayı hak etti. Elbette ki kazanmak isterdim. İlk dönüşte bir kilitlenme yaşadım ve lastiğimin patlamaması için düz gitmeyi tercih ettim. Bu da bana liderliği kaybettirdi. Lewis de arkamda çok hızlıydı. Bugünden olumlu dersler çıkarmam gerekiyor. İkincilik de iyi bir sonuç. Lewis’e yalnızca 7 puan kaptırdım. Çok daha kötüsü olabilirdi. Takım için de iyi bir sonuç oldu. Avusturya’dan bu yana ilk kez ilk iki sırayı aldık. Takımımızdaki herkes için çok mutluyum. Singapur’u heyecanla bekliyorum. Parkuru seviyorum ve orada geçen yıldan kalma güzel anılarım var.”

Bu konularıda İnceleyebilirsin