İkinci El Otomobilde Online Pazar Dönemi

50 saniyede 1 araç satışı ile Türkiye’nin ikinci el otomobil borsası haline gelen Manheim Türkiye bireysel tüketiciler için hızlı ve güvenilir bir ikinci el araç satış platformu kurdu.

Otomax.com, Manheim Türkiye’nin pazardaki bilgi birikimi, ekspertiz ve fiyatlandırma sistemiyle otomobile hak ettiği değeri veriyor. Bu sistemle gelecek 3 yıl içerisinde, ülke genelinde toplam 15 araç satın alma noktası açacak olan Manheim Türkiye, 15 bin adet araç almayı hedefliyor.

Borusan Holding ile dünyanın önde gelen açık artırma şirketi Manheim Auctions’un ortaklığıyla kurulan Manheim Türkiye, 2004’ten bu yana uyguladığı ‘İkinci El Oto Açık Artırma Sistemi’ tedarikine bireysel araç sahiplerini de kattı. Bugüne kadar araç portföyünü filo kiralama şirketleri, yetkili satıcılar ve galericilerden oluşturan Manheim Türkiye, Mayıs 2014’ten itibaren ikinci el araç sahibi bireyleri de portföyüne dahil etti. İkinci el otomobil fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynayan Manheim Türkiye, bireysel satıcıya Otomax.com sitesi üzerinden ulaşıyor. 3 yıl içinde 3 milyon dolar yatırım yaparak farklı şehirlerde 15 araç satın alma noktası kuracak olan Manheim Türkiye, bu zaman zarfında bireysel satıcıdan 15 bin adet araç almayı hedefliyor.

Mayıs ayından itibaren bireysel araç sahiplerinden toplam 175 araç aldıklarını ifade eden Manheim Türkiye Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu ise “Bugüne kadarki satıcı portföyümüzün yüzde 55’ini kiralama şirketleri, yüzde 30’unu yetkili satıcılar ve galericiler, yüzde 15’lik kısmını ise firmalar oluşturuyordu. Otomax.com sayesinde araç tedarikimiz için tüketicilerden de araç satın almaya başladık. 3 sene içinde tedarikin yüzde 20’sinin bu araçlardan oluşmasını hedefliyoruz” dedi. Araç sahiplerinin ikinci el araçlarını satacakları zaman kurumsal bir firma ile temas etmeyi tercih ettiklerini söyleyen Terzioğlu, “Bunun en önemli nedeni güven. İkinci neden ise hızlı ve kaliteli hizmet” dedi. Türkiye’de ikinci el otomobil satışının henüz kurumsallaşamadığını açıklayan Terzioğlu, “İnsanlar bu konuda bir referans bulamadıkları için araçlarının gerçek satış fiyatını bilemiyorlar. Zaten en büyük problem de bu” dedi.

Otomax.com ile ikinci el otomobilini satmak isteyen bireylere güvenilir ve hızlı hizmet alacakları bir referans kaynağı olmak istediklerini vurgulayan Terzioğlu, “Araç sahipleri bizimle birlikte araçlarını doğru fiyatta ve anında paraya çevirebiliyorlar. Otomax.com’da ister bireyler olsun ister şirketler, öz malı olan herkes bu sisteme dahil olabiliyor. Her marka-model, her tip aracı alıyoruz. Yüksek kilometrede, hasarlı olması fark etmiyor” dedi. Terzioğlu, “İlk etapta bireysel satıcılarımızı İstanbul ve Ankara’daki merkezlerimizde ağırlıyoruz. İstanbul’da Tuzla, Seyrantepe ve Yenibosna’da şubelerimiz bulunuyor. Eylül ayı içinde Kozyatağı bölgesinde de yeni şubemizi hizmete sunacağız. 3 yıl içerisinde de 3 milyon dolarlık bir yatırımla araç satın alma noktası sayımızı 15’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

2013 yılında 15 bin 360 adet araç sattıklarını, 2012 yılında bu rakamın 10 bin 640 adet olduğunu belirten Terzioğlu “2014’te 19.000 adet araç satacağız. Hedefimiz 3 yıl içerisinde üye sayımızı 5 bine, satış rakamımızı da 50 bin adede çıkarmak. Bu hedefimizin 15 bin adetlik kısmını bireysel satıcılardan oluşturmayı planlıyoruz” dedi.

Sistem nasıl işliyor?

– İkinci el otomobilini satmak isteyenler Otomax.com isimli internet sitesine giriyor

– İnternet sitesinde yer alan aracın markası, aracın modeli, aracın model yılı, aracın şanzıman tipi, aracın yakıp tipi, aracın gövde tipi, aracın versiyon özelliği ve aracın kilometresi ile ilgili 7 soruyu yanıtlıyor.

– Bu bilgiler girildiğinde sistemde kaydı alınan ikinci el araç için kendisine anında bir fiyat teklifi sunuluyor.

– Sistemin belirlediği fiyat satıcı tarafından makul görüldüğü takdirde, satıcı kendine en yakın Manheim Türkiye lokasyonlarından birine aracı ile birlikte gidiyor

– Lokasyona getirilen aracın Manheim Türkiye’nin uzman ekibi tarafından ekspertiz yapılıyor

– Ekspertiz neticesinde araç, sisteme kaydedildiği şekli ile aynı beklentileri karşılıyorsa, bireysel satıcıdan araç o an satın alınıyor

Bu konularıda İnceleyebilirsin