Hizmet kalitesiyle Anadolu Yakasında fark yaratıyor: Bostancı Oto Sanayi Sitesi

Volkswagen kaplumbağa olarak bilinen otomobilleri tamir ederek 1973 yılında tamirciliğe başlayan İrfan Özelçi; meslek yaşamını 1976’dan bu yana Bostancı Sanayi Sitesi’nde sürdürüyor. 1982’de Bostancı Sanayi Sitesi’nde kendi işyerimi kuran Özelçi, 2002’de oto sanayi sitesi yönetimine girdi ve 12 senedir kooperatif başkanlığı görevini yürütüyor.

Anadolu yakasına hizmet veren site, kuruluşundan günümüze kadar geçen zamanda merkezi konumu ve hizmet anlayışı ile dikkat çekiyor. Bostancı Oto Sanayi Sitesi Kooperatif Kurulu Başkanı İrfan Özelçi ile site hakkında konuştuk.

Kooperatif olarak yürüttüğünüz çalışma ve faaliyetleriniz nelerdir?
Yönetim Kurulumuzun en önemli faaliyeti; çevreci bir oto sanayi sitesini oluşturmak ve bunu devam ettirmektir. Burası çok önemli bir hizmet merkezidir, en iyi hizmet nasıl verilmesi gerekiyorsa o şekilde verilir. Aksamaya sebebiyet veren ustalarımızı uyarmak, çevreye karşı duyarlı olmak, sanayiye gelen müşterilerimizin rahatsızlıklarını çözmek, sigortasız ve kaçak işçi çalıştıranlara engel olmak, iş sağlığı yasasına göre esnafı adapte etmek görevlerimiz arasında.

Bostancı Oto Sanayi Sitesi’nde kaç firma var ve hangi alanlarda çalışıyorlar?
Sitemizde faaliyet gösteren 172 servis ve 28 yedek parça satıcısı var. Toplam 205 işyeri bulunan sitede 13 güvenlik görevlisi var ve sitemiz 75 kamera ile 24 saat gözetlenir. Sanayi içinde olabilecek her türlü olumsuzluğa kooperatif yönetimi tarafından müdahale edilir. Sanayi içinde hiçbir düzensizlik ya da yolsuzluk olamaz. Esnaftan kaynaklı her hangi bir durumda kooperatif yönetimi tarafından o kişi uyarılır ve ihtar verilir. Hatta gerekirse siteden uzaklaştırılır.

Ancak sanayinin dışı biraz sorunlu. İstanbul içindeki sanayi sitelerinin en büyük sorunu sanayinin dışında olan daha sonradan gelen esnaf kardeşlerimizden kaynaklanıyor. Çünkü onların bir denetimi ve kontrolü yok. Oralardaki denetimsizlik onları da zora sokuyor. Sanayi sitesi içinde mağduriyet yaşayan bir müşterimiz olursa yönetime ulaşabilirler. Dilekçe vererek bizlere mağduriyetini bildirebilirler ve biz bu konuda gerekli olan ne varsa yapar, mağduriyetlerini gideririz. Ama site dışındaki bu tamirhanelerde böyle bir imkan bulunmuyor.

Yerleşim yerine yakın bir konumunuz var. Bu konumun faaliyetlerinize ne gibi etkileri var?
Biz günlük perakende hizmet veriyoruz. Nasıl ki ailelerimiz alışveriş merkezlerine gider, ihtiyaçlarını görürler, biz de burada aynı şekilde hizmet veriyoruz. Bugün bizim müşteri potansiyelimizin %50’si bölgedeki bayan sürücüler oluşturuyor. Burada üst düzeyde hizmetlerini alırlar. Geldiklerinde oturabilecekleri konforda yerler vardır. Gazetelerini okuyabilirler ve ya televizyon izleyebilirler. Müşterilerimiz otomobillerini bıraktıklarında yakındaki alışveriş merkezlerinde işlerini görebilirler ve onarımı biten araçlarını alır giderler. Burası Anadolu yakasının en önemli ihtiyaç noktası. Bostancı Oto Sanayi Sitesi’nde üst düzey kalite sağlıyoruz.

Sanayideki ustalar gelişen teknolojilere kendilerini nasıl adapte ediyorlar?
Bugün sel baskınına uğramış bir araç yetkili servise gittiğinde pert oluyor. Onarımı mümkün olmaz. Sigorta şirketleri de buradan büyük zararlar elde ederler. Ancak bu 50-60 bin Euro çıkan faturalar sanayi sitemizde 5-6 bin Euro’ya tamir edilir, gönderilir. En lüks araçlar bile sorunsuz şekilde burada tamir edilir. Ustalarımız yapılan her işin de arkasındadır.

Ustalarınız klasik yöntemlerle mi yetişiyorlar yoksa okullarda eğitim alıyorlar mı?
Çıraklık eğitim kurslarımız vardır. 4 yıl boyunca çıraklar haftada bir gün bu kurslara giderler. O kursu bitirmeyenler ustalık belgesi alamazlar. Kalfalık belgesi, ustalık belgesi ve usta öğreticilik belgesi gibi sertifikalar vardır. Sanayi sitemizdeki ustaların tamamı bu belgelere sahiptir. Bugün yetkili servisler bizim burada yetiştirdiğimiz, altyapısını verdiğimiz elemanları çalıştırırlar.

Çevreye zararlı kimyasalların ve atıkların toplanması ya da tahliyesi üzerine çalışmanız var mı?
Muhtemelen böyle bir çalışmayı İstanbul’da yapan tek sanayi biziz. Sanayi sitesinin çevreye zararlı neyi varsa hepsi kontrolümüzdedir. Atık yağların tamamını PETDER toplamakta. Otomobil lastiklerini ise LASDER toplar. Akülerin tamamını sanayideki esnafımıza aküyü satan firmalar gelip toplarlar. Sanayimiz tam bir çevre dostudur. Lastik, yağ, akü, filtre aksamı gibi atıkları toplama yetkisi olmayan hiç kimse gelip buradan alamaz. Bunların tamamını Çevre Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalar tarafından toplanır.

Araç ve yedek parça üreticilerinden beklentileriniz ya da talepleriniz nelerdir?
Bize verebildikleri kadar destek vermeleri lazım. Yedek parça, yedek parça iskonto ve eğitim konularında destek vermeleri lazım. Sonuçta onların markalarını sevdirmek için çalışıyoruz. Markaların satış sonrası müşteri memnuniyetinde en az onlar kadar etkiliyiz.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Türkiye’nin bir gerçeği olarak tamirciler küçük esnaflar çok sayıda vasıfsız elemanı topluma kazandırır, istihdam yaratır. Her tamirhanede en az 4-5 kişi çalışmaktadır. Sigorta şirketlerinin uyguladığı tedarik yedek parça uygulamasının yarattığı sorunlar var. Sigorta şirketleri haklı olarak dosya maliyetlerini düşürmeye çalışıyorlar. Fakat esnafımız zarar görüyor. Devletten şunu istiyoruz: serbest piyasa ekonomisi adı altında bizim ezilmemize müsaade etmesinler. Trafikteki araçların %70-80’inin tamirini küçük esnaf yapmaktadır. Esnafımızı ezdirmesinler ve onlara sahip çıksınlar.

Bu konularıda İnceleyebilirsin