Goodyear, Elektrik Üreten Lastiğini Cenevre Motor Show’da Tanıttı

Goodyear, bu yılki Cenevre Uluslararası Motor Show’da kendi elektriğini üretebilen, yenilikçi konsepte sahip lastiğini tanıttı.

Günümüzde elektrikli otomobillere karşı olan ilgi global çapta arttıkça, bu tür yeniliklerin hareketliliğin geleceği üzerine devam eden tartışmalarda önemli bir rol oynaması bekleniyor. “BH03” koduyla adlandırılan konsept lastiğin, Goodyear’ın inovatif bakış acısından yola çıkarak tasarlandığını belirten Goodyear Lüksemburg İnovasyon Merkezi Genel Müdürü Jean-Pierre Jeusette; “Enerji kaynaklarının ve doğanın geleceği konusundaki endişelerimiz, bizi enerji üreten bu konsept lastiği geliştirmeye teşvik etti. Her bir yenilikçi fikrimiz, daha iyi bir gelecek oluşturmaya katkı sağlama hedefimiz doğrultusunda, ele aldığımız toplumsal bir konuyla birlikte ortaya çıkar. Bu lastiğin ilham kaynağı olacağına ve bu bakış açısının gelecekteki gelişim konularında önemli bir yere sahip olacağına inanıyoruz” dedi.

Goodyear’ın konsept lastiği, iki tür materyalin aksiyona geçmesiyle elektrik üretiyor;

• Termoelektrik materyal, ısıyı elektrik enerjisine dönüştürürken, (ışık/ısı emilimi ya da dinamik haldeyken yuvarlanması sırasında, statik durumdaki ultra siyah doku sayesinde lastiğin içinde oluşturuluyor),

• Piezoelektrik materyal ise yapısal deformasyon sebebiyle oluşan esneme ve titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürüyor.

Bu yeni materyaller, lastiğin iç yapısını meydana getiren üç boyutlu bir ağ oluşturuyor. Lastiğin patlaması durumunda otomobilin yükünü destekleyebilen bu yapı, RunonFlat (patlasa da giden lastik) teknolojisine alternatif bir yaklaşım sunuyor. Ayrıca bu konsept lastik, suda kızaklama direncini artıran geniş çevresel bir kanala ve sesi emen bir lastik sırtına sahip.

Jeusette, elektrik üreten bu konsept lastiğin, Lüksemburg’daki Goodyear İnovasyon Merkezi’ndeki tasarımcılar ve bilim adamları tarafından geliştirilen, etkileyici ve yenilikçi bir çalışmanın kanıtı olduğunu ifade ederek, “Bu konsept lastiği ilk kez Cenevre Motor Show’da tanıtıyor olmaktan dolayı heyecanlıyız. Bu lastikle ilgili özellikle etkileyici olan durum, olağanüstü teknolojisinin Goodyear’ın sürdürülebilirlik, kalite ve güvenlik konularındaki kararlılığını ve çalışmalarını geleceğe taşıyacak olmasıdır” dedi.

Pazara sürülmeyecek olan bu lastik, sadece bir konsept geliştirme çalışması. Goodyear bünyesinde konsept lastikler, şirketin inovasyon sürecinin bir parçası olarak tasarlanıyor ve olası çözümleri tartışmak ve mühendislerin akıllı bir gelecek için akıllı çözümler sunabilmek amacıyla alışılmışın dışında düşünmesini sağlamak için geliştiriliyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin