Geleceğin Tasarım ve Projeleri Otomotiv İçin Yarışacak

Otomotiv endüstrisine yönelik ilginç fikri olan herkesi yarışmaya davet eden OİB, üniversiteli gençlerin ilgisini artırabilmek için 27 üniversitede tanıtım toplantıları düzenledi. Toplantılara bine yakın genç katıldı.

Otomotiv endüstrisini geleceğe taşıma amacıyla düzenlenen ve geleneksel hale gelen ‘Türkiye Otomotiv Sektöründe 4. Ar-Ge Proje Pazarı ve 4. Komponent Tasarım Yarışması’ için geri sayım başladı. Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinatörlüğünde Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından organize edilen yarışmanın finali 28 Mayıs 2015 tarihinde Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Yarışmada otomotiv endüstrisi adına özgün ve yenilikçi tasarımların geliştirilmesi, inovatif proje önerilerinin sanayici ve ihracatçılar ile buluşturulması ve bu projelerin ortaklığa dönüştürülmesi hedefleniyor. Yarışmaya öğrencilerin ilgisinin artması ve katılımlarının sağlanması için üniversitelerde tanıtım etkinlikleri düzenlendi. Aralarında Bilkent, Hacettepe, Anadolu, Uludağ, Kocaeli, Çukurova, İnönü, Dokuz Eylül, İTÜ, Boğaziçi, Yıldız Teknik, Marmara’nın bulunduğu 27 üniversitede öğrencilerle buluşma gerçekleşti.

Projeler 3 Nisan’da teslim edilecek
Üniversite buluşmalarına bine yakın öğrenci katılırken, toplantılarda gençlere Ar-Ge, tasarım ve inovasyonun önemi ve bu yöndeki gelişmeler anlatıldı. Öğrencilere, ‘Türkiye Otomotiv Sektöründe 4. Geleneksel Komponent Tasarım Yarışması’ndaki ‘Ergonomi’, ‘Emniyet’, ‘Mekanik’, ‘Enerji’ kategorilerine nasıl müracaat edecekleri yönünde bilgiler verildi. Yarışmaya katılacakların projelerini en geç 3 Nisan 2015 tarihine kadar projelerini yarışma sekretaryasına göndermeleri gerektiği bildirildi.

Yarışma öğrenci, amatör herkese açık
Yarışma, yurtiçinde ve yurtdışında eğitim veren otomotiv ile ilgili en az 2 yıllık ön lisans programları ile mühendislik fakültelerinin otomotiv ile ilgili bölümleri ve endüstriyel tasarım bölümlerinin 4 yıllık lisans programlarına kayıtlı öğrenciler ve 18 yaşını doldurmuş, otomotiv komponent tasarımı konusunda ilgisi bulunan herkese açık. Ayrıca üniversitelerin Ar-Ge merkezleri, tekno-kentler, yüksek lisans, doktora öğrencileri ile akademisyenler de yarışmaya kurum olarak da katılabilirler.

Yarışmada, her kategori için birinci proje sahiplerine 6 bin, ikincilere 4 bin, üçüncülere 3 bin lira ödül verilecek. Bunun yanı sıra Ekonomi Bakanlığı’nın uygun gördüğü proje sahipleri ise 2 yıl yurt dışı eğitimi kazanacak.

Yarışma ile ilgili bilgilere aşağıdaki web adreslerinden ulaşılabilir.

www.otomotivprojepazari.com
www.otomotivtasarimyarismasi.com
https://twitter.com/OtoProjePazari

https://www.facebook.com/OtomotivProjePazari
https://www.facebook.com/OtomotivTasarimYarismasi

Bu konularıda İnceleyebilirsin