Ford’un Efsane Modeli Mustang Ruhunu Taşıyan Mach-E Şimdi Türkiye’de!

Ford’un ikonik modeli Mustang’in ruhunu taşıyan, tamamen elektrikli yeni Mustang Mach-E, spor otomobil performansını sıfır emisyonlu sürüş heyecanıyla birleştiriyor. Ford'un en gelişmiş teknolojilerine sahip olan Mustang Mach-E, makine öğrenimi, bulut bağlantısı ve yeni nesil SYNC içeriyor.

Ford’un Efsane Modeli Mustang Ruhunu Taşıyan Mach-E Şimdi Türkiye’de!

Ford’un %100 elektrikli, sıfır emisyonlu sürüş sağlamak için sıfırdan geliştirdiği ilk seri üretim otomobil olan, efsanevi Mustang ruhunu koruyan Mustang Mach-E, Türkiye’deki otomobil tutkunlarının beğenisine sunuluyor. Binek segmentinde Ford’un ilk elektrikli aracı olan Mustang Mach-E, şirketin elektrifikasyon stratejisi kapsamında önümüzdeki dönemde sunacağı diğer premium elektrikli araçların da habercisi.

Ford Türkiye İş Birimi Lideri Özgür Yücetürk, “Otomotiv sektörü büyük bir dönüşümden geçerken Ford olarak bizler de teknolojilerimizle geleceği bugünden yaşatmayı hedefliyoruz. Elektrifikasyona öncülük etme vizyonumuz ile çıktığımız bu yolda bu kez de Ford’un efsanevi modeli Mustang’in ruhunu taşıyan, yeni ve %100 elektrikli Mustang Mach-E’yi müşterilerimizle buluşturuyoruz. %100 elektrikli Mustang Mach-E, ikonik Mustang ruhunu korumanın yanı sıra şimdiye kadarki en gelişmiş teknolojileri sıfır emisyonlu sürüş performansıyla bir araya getiriyor” dedi.

Ford’un ilk tam elektrikli SUV’u Mustang Mach-E, elektrikli araç müşterileri için dünyanın en çok satan spor otomobilinin özgürlüğünü, performansını ve ikonik karakterini sunuyor. Duyarlı, enerji tasarruflu, çevre dostu bir güç kaynağına sahip olan Mustang ailesinin bu üyesi, 5,1 saniyeye kadar inebilen1 0-100 km/s hızlanma sağlayabilen versiyonlara ve tek motorlu arkadan itiş (RWD) ve çift motorlu dört çeker (AWD) sürüş seçeneklerine sahip.

Ford’un Efsane Modeli Mustang Ruhunu Taşıyan Mach-E Şimdi Türkiye’de!

Gerçek gücü duyarlılıkla buluşturan Mustang Mach-E’nin standart menzilli (Standard Range) ve önümüzdeki dönemde gelecek olan uzatılmış menzilli (Extended Range) batarya seçenekleri, menzil endişesini ortadan kaldırarak sınıfındaki kuralları baştan yazıyor. Green NCAP tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler kapsamındaki temiz hava ve sera gazı emisyon testlerinden tam not alan Mustang Mach-E, iki şarj arasında 600 km’ye kadar WLTP (Uluslararası Uyumlu Hale Getirilmiş Hafif Araç Test Prosedürü) elektrikli sürüş menzili  sağlıyor.

Yeni nesil teknolojik özelliklerle donatılan Mustang Mach-E, sürüş dinamiklerini ve duyusal deneyimleri sürücünün ruh haline göre uyarlayan Whisper, Active ve Untamed sürüş modlarını sunuyor, böylece gerek sakin gerekse sportif sürüş isteklerini anında karşılıyor. Coupe silüetli, beş koltuklu SUV, kablosuz güncellemeler (OTA update) ile araç kullanım halinde değilken (veya küçük güncellemeler için kullanım esnasında) yazılım güncellemeleri gerçekleştirerek zamanla kendini daha da geliştirme özelliğine sahip.

 Gelişmiş, verimli performans ile heyecan verici sürüş deneyimi

Benzersiz karakteriyle çekiciliğini ortaya koyan Mustang Mach-E’nin tamamen yeni olan yapısı, performansı artıran ağırlık dağılımından ve tamamen elektrikli aktarma organlarının tork dağıtımından tam anlamıyla yararlanmak için Ford Team Edison tarafından geliştirildi.

Eksi 40 santigrat dereceye kadar test edilen yüksek performanslı bataryalar, çarpmalara karşı korumayla çevrelenmiş su geçirmez bir kasanın içinde sabitlendi. Gelişmiş aktif sıvı ısıtma ve soğutma sistemi; ekstrem hava koşullarında optimize edilmiş performans, geliştirilmiş şarj süreleri ve sürekli yüksek hızlı sürüş için batarya sıcaklıklarını düzenliyor.

Enerji tasarruflu aktarma organları, Mustang Mach-E RWD modelleri için 600 km’ye kadar elektrikli WLTP (Uluslararası Uyumlu Hale Getirilmiş Hafif Araç Test Prosedürü) sürüş menzili ve Mustang Mach-E AWD modelleri için 550 km’ye kadar menzil sunuyor 2.

Ford Mustang Mach-E’yi şarj etmek hızlı ve basit. Ford, Mustang Mach-E müşterilerine, evden şarjı daha hızlı, daha akıllı ve daha kolay hale getirmek için opsiyonel bir Ford Connected Wallbox sunuyor. 7,4 kW ve 11 kW versiyonları bulunan duvara monte şarj cihazı, Mustang Mach-E’nin bataryasını 7,4 kW ile 8-10 saatte 5, 11 kW ile 6-7 saatte yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar doldurabiliyor.

Mustang Mach-E müşterileri, yolculukları onları nereye götürürse götürsün sürüş deneyimini devam ettirmek için standart olarak iki şarj kablosuna sahip oluyor. 6 metrelik Ford Genel Şarj Kablosu, Türkiye’deki yaygın şarj standardı ile uyumlu ve müşterilerin AC şarj cihazlarına kolayca bağlanmasını sağlıyor 6. 6,7 metrelik Evrensel Ev Şarj Kablosu, Ford Connected Wallbox olmadan bile daha yüksek hızlı şarj için standart ev tipi prizlere ve 32 A mavi endüstriyel prizlere bağlantı sağlıyor.

DC hızlı şarj uyumluluğu da standart sunuluyor. Yüksek güçlü DC şarj cihazı kullanarak 150 kW’a kadar şarj olan Mustang Mach-E Extended Range RWD (Uzatılmış Menzil Arkadan İtiş) modeli, yaklaşık 10 dakikalık şarjla ortalama 119 km’ye kadar sürüş menzili elde edebiliyor.

ford elektrikli mustang

Mustang Mach-E ayrıca daha yüksek verimlilik için rejeneratif frenleme ile bataryaya daha fazla kinetik enerjinin geri dönmesine yardımcı olan tek pedalla sürüş (One Pedal Drive) özelliği sunuyor. Güvenlikten ödün vermeden tamamen elektrikli sürüş deneyimi yaşatmak adına hızlanma ve yavaşlama yalnızca hız pedalının hareketi ile kontrol ediliyor. Daha fazla fren gücünün gerekli olduğu durumlarda fren pedalı aktif kalıyor.

 Birinci sınıf yeni nesil entegre teknoloji

Mustang Mach-E, şimdiye kadarki en konforlu ve güven verici Ford deneyimini sunmak için gelişmiş teknolojileri kullanıyor ve hiç olmadığı kadar bağlantılı, üstün performanslı ve kişiselleştirilmiş sürüş deneyimini yaşatıyor.

Yeni nesil SYNC  ile son derece kişiselleştirilmiş bir araç içi deneyim için, kabin sıcaklığından koltuk konumu ve ortam aydınlatmasına kadar 80’den fazla araç ayarı özelleştirilebiliyor. Makine öğrenimi, sürücülerin alışkanlıklarını zaman içinde daha iyi anlamaya ve aracın sürücüye uyum sağlamasına yardımcı oluyor.

Gelişmiş konuşma tanıma özelliği, eğlence ve navigasyon özelliklerinden kabin ortamına ve telefon görüşmelerine kadar her şeyi kontrol etmek için 15 Avrupa dilindeki doğal, günlük konuşmaları algılıyor.

Hiçbir ekstra ücrete tabi olmadan önceden yüklenmiş bulunan Apple CarPlay ve Android Auto, kablosuz bağlantıya sahip8. 15,5 inç tam HD dokunmatik ekran; tıklama, yakınlaştırma ve döndürme gibi dokunmatik olarak kontrol edilen; düzenli, kolayca algılanabilir şekilde bilgi sunmak için sadeleştirilmiş bir arayüze sahip. Ekranın altına entegre edilmiş özel kadranı, müzik veya konferans görüşmeleri için sesin hızlı ve hassas şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Akıllı telefonlar için kablosuz şarj ünitesi de standart olarak sunuluyor.

Aracın kilidini açmak için B sütunundaki tuş takımına bir yedek kod girilebiliyor, aracı çalıştırmak ve sürmek için de orta dokunmatik ekrana ayrı bir kod girilebiliyor. Mustang Mach-E ayrıca araca yaklaşırken anahtarları tanıyarak sürücülerin tercih ettiği araç ayarlarını kabine girmeden önce uygulayabiliyor. Teknoloji paketi ile sunulan akıllı bagaj kapağı teknolojisi de erişimi kolaylaştırıyor, araca kollar dolu olarak varıldığında arka tamponun altında basit bir ayak hareketiyle tetikleniyor ve bagajın açılmasını sağlıyor.

Mustang Mach-E’nin keyfini çıkarmanın en rahatlatıcı yolunu sunan mod ise Whisper. Daha yumuşak hız pedalı tepkisi, daha hafif direksiyon kontrolleri ve kokpit içindeki en sessiz ortamıyla performans ve gücü konforla buluşturuyor.

Efsane Mustang’i deneyimlemenin yepyeni bir yolu

Mustang Mach-E, uzun ve güçlü kaputu, keskin farları ve üç çubuklu arka lambalarıyla efsane Mustang’in imza dış tasarımından izler taşıyor.

Gövde altına yerleştirilmiş batarya sayesinde iç mekânda beş yolcu ve bagajları için SUV’un kullanım ve depolama alanı en üst düzeye çıkıyor.

Akıllıca planlanan ön bagaj, arka koltukların arkasında 402 litrelik ve ön koltukların arkasında 1.420 litrelik yük alanıyla destekleniyor. Ön bagaj ise boşaltıldığında 100 litrelik ilave saklama alanı sağlıyor. 9

Mustang Mach-E, iç mekânın tamamında şık ve modern tasarım ile akıllı işlevselliği birleştiriyor. Dünyanın köklü tasarım ödüllerinden IF Design Awards ile taçlandırılan ve teknoloji paketi ile sunulan B&O Ses Sistemi 10 çift kaportalı gösterge paneli gibi geleneksel Mustang tasarım özellikleri ile harmanlanıyor.

Ford’un Efsane Modeli Mustang Ruhunu Taşıyan Mach-E Şimdi Türkiye’de!

Konfor Paketi ile birlikte gelen panoramik sabit cam tavan; yazın daha serin, kışınsa daha sıcak bir yol deneyimi sunarken iç katmanıyla da ultraviyole ışınlarından koruma sağlıyor.

Tamamen elektrikli yeni Mustang Mach-E, 3.588.600 TL tavsiye edilen başlangıç fiyatıyla Ford Store bayilerinde satışa sunuluyor. Güncel bayi listesine ford.com.tr adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin