Ford Otosan Ar-Ge’den ODTÜ Kıbrıs’a Davet

Mühendis, yüksek mühendis ve doktora düzeyinde 1300 civarında çalışana sahip, Avrupa’nın ve dünyanın en önde gelen Ar-Ge merkezlerinden birisi olan Ford Otosan Ar-Ge Merkezi; ODTÜ’nün 3 kampusundan birisi olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ın Makina Mühendisliği Programı öğrenci ve öğretim üyelerini, İstanbul Sancaktepe’deki yerleşkesine davet etti.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu (KKK) Makina Mühendisliği’nden üç öğretim üyesi ve ODTÜ Kıbrıs Makina Mühendisliği Öğrenci Topluluğu – ASME Öğrenci Kolu üyesi beş makina mühendisliği öğrencisi Merkez’i ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Makina Mühendisliği Programı koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Behzat Kentel, “Bu davet ve ziyaret bizim için çok önemliydi ama bu Ford AR-GE ile ilk temasımız değil. Daha önce dört lisans mezunu makina mühendisi öğrencimizi bu merkeze yerleştirmiştik ve çalışmaya devam ediyorlar. Bu tarz merkezlerde lisans mezunlarının ilk aşamada iş bulması çok zordur. Bizim hedefimiz, Ford Ar-Ge Merkezi ile araştırma-proje, staj imkanları, know-how, teknik ve ekipman desteği gibi konularda iş birliği olanaklarını hayata geçirmektir. Üniversite-sanayi iş birliktelikleri bu şekilde gerçekleşiyor.” dedi.

Yapılan teknik ziyaret sırasında ODTÜ KKK Makina Mühendisliği Programı Staj Koordinatörü Doç. Dr. Murat Sönmez Ford Otosan İnsan Kaynakları yetkilileriyle, ODTÜ KKK ve Ford Otosan arasında bir staj protokolü imzalanması konusunda görüşme gerçekleştirdi.

Söz konusu heyette bulunan, Makina Mühendisliği Programı öğretim üyesi Doç. Dr. Volkan Esat ise, inceleme ve görüşmelerle ilgili şunları söyledi: “Ufak ufak taşlar büyük dalgalar yaratır; bu türden ziyaretler ve görüşmeler de, olası büyük projeler. Bu davet çok önemliydi. Öncelikle bizi tanımaları çok önemliydi. Bizim çok aktif bir Makina Mühendisliği Öğrenci Topluğumuz var. Aynı zamanda, Amerikan Makina Mühendisleri Cemiyeti (ASME) öğrenci kolu olmayı da başardılar. Merkezde bulunan birçok birim bizlere sunum yaptı. Laboratuvarlarda incelemelerde bulunduk. Staj desteği konusunda ilerleme sağlandı. Çok ciddi sonuçlar çıkacağına inanıyoruz bu ilişkiden.” dedi.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Makina Mühendisliği Öğrenci Topluluğu Başkanı Ahmed Zarrar ise, topluluk olarak Ford Otosan ile ilişkilerinin geçmişi olduğunu belirterek; “Mesela topluluk olarak daha önce, Ford Otosan Türkiye İnovasyon Süreç ve Sistem Geliştirme Yöneticisi Dr. Serhat Erpolat’ı, bir dizi seminer vermek üzere kampusumuzda ağırlamıştık. Makina mühendisliği öğrencileri olarak bu tür girişimleri çok önemsiyoruz. Topluluğumuz, mühendislik öğrencilerinin kendi alanlarıyla ilgili bilgileri öğrenmelerine ve bunları hayata geçirmelerine yönelik teşvik edici projeler üzerine yoğunlaşıyor. Ford Otosan AR-GE ile ilişkimiz ve ilerde gerçekleşmesini umut ettiğimiz somut adımlar, tam da bu amacımıza hizmet edecek kapsamda.” dedi.

Bu konularıda İnceleyebilirsin