Ford Edge ile Suv Segmentine Yeni Bir Soluk

Sunulduğu tüm pazarlarda kullanıcıların beğenisini toplayan EDGE’in yeni versiyonu, Kuga ve Ecosport ile birlikte Ford’un SUV segmentindeki ürün gamını tamamlamaya hazırlanıyor.

Dinamik tasarımı ve işçilik kalitesi ile segment beklentilerinin de üzerine çıkan konsept, sahip olduğu teknolojik özelliklerle yarı ve tam otonom sürüşe ait bir geleceğin de habercisi konumunda.

Ford’un Avrupa’da pazara sunacağı ilk büyük SUV olma özelliğini taşıyan Edge Konsept, Los Angeles Fuarı’nda yapılan lansmanla otomobil tutkunlarının beğenisine sunuldu. Ford’un Edge’de kullandığı teknoloji, tasarım ve işçilik gibi unsurlar hakkında ipuçları barındıran Edge Konsept’inin pazara sunulmasının ardından SUV segmentine yeni bir hareketlilik getirmesi bekleniyor.

Teknolojisi ile fark yaratmaya hazırlanan Edge Konsept, kullanıcıların araç içinden ya da uzaktan kumanda ile sadece bir düğmeye basarak park etme özelliği gibi ileri teknolojik donanımlara sahip.

Pazara sunulduğu tüm ülkelerde kullanıcıların ve otomobil otoritelerinin beğenisini toplamayı başaran Edge, Avrupa’da Ford tarafından pazara sunulacak ilk büyük SUV olma özelliğini de taşıyor. Edge, aynı zamanda Ford’un 2017 yılına kadar Avrupa pazarında satışa sunacağını açıkladığı 25 modelden biri ve Ford’un Avrupa’da Kuga ve Ecosport’tan oluşan SUV ailesinin yeni üyesi.

Segmentinde fark yaratacak ve müşterilerin beğenisini kazanacak global bir araç için yola çıkan Ford, zarif ve sportif bir tasarıma sahip; performansı ve verimliliği ile ön plana çıkan Edge’i müşterilerine değer katmak için hazırladı ve SUV segmentinde küresel ölçekte büyüme hedefleri doğrultusunda bir adım daha atmış oldu. Edge, Avrupa’da çarpıcı bir görünüme ve mükemmel sürüş dinamiğine sahip lüks ve ileri teknoloji ürünü SUV’lara yönelik talebi karşılamaya hazırlanıyor.

Ford’un Edge stratejisinde Avrupa bölgesindeki SUV satışlarının 2005 ila 2012 yılları arasında yüzde 6.5’den yüzde 11.9’a artması önemli rol oynuyor. Aynı zamanda Ford, 2013 ila 2018 yılları arasında Avrupa’daki toplam SUV satışlarının yüzde 22 oranında artacağını öngörüyor.

Benzer Konular

Ford Edge Konsept’teki sürücü destek sistemleri ve yarı otonom sürüş teknolojileri, Ford’un gelecek planları hakkında da ipuçları barındırıyor. Otonom sürüş teknolojilerinin yapı taşlarını oluşturan sensör bazlı teknolojiler sayesinde Ford’un gelecek planları ile daha güvenli bir sürüş sunmayı hedefliyor.

Ford’un Otomatik Park Sistemi özelliğinden yola çıkarak geliştirilen bir prototip olan ve Edge Konsept’te sunulan Park Etme Asistanı kullanıcıları sadece bir düğmeye dokunarak ve hatta uzaktan kumandayla araçlarını park etme imkanı sunuyor. Sistem, ultrasonik sensörler yardımıyla dikey bir park yeri bulabiliyor ve kullanıcılara araca binmeden, dar bir park yerinden çıkıncaya kadar bekleme olanağı sunuyor.

Araştırma geliştirme çalışmaları devam eden çarpışma önleme sistemlerine yönelik teknolojiler de Ford Edge Konsept’te fark yaratan özellikler olarak ön plana çıkıyor. Bu teknolojileri olası kaza risklerinin minimize edilmesi yönünde avantajlar sunuyor.

Adaptif direksiyon sistemi, düşük hızlarda direksiyon kullanmayı gözle görülür bir biçimde daha kolay hale getiriyor ve bütün koşullar altında direksiyon kullanımını daha güvenli ve keyifli hale getiriyor.

Ford Edge Konsept’in dış tasarımı, titiz bir estetik anlayışıyla şekillendirilmiş akıcı ve çevik hatlara sahip. Güçlü omuz çizgisi, aracın durağan haldeyken başlangıç çizgisindeki koşucu görünümünü pekiştiriyor. Geriye doğru eğimli ızgara, kaportanın güçlü ve kompakt şeklini vurguluyor.

Edge Konsept’in yeni yüksek teknoloji ürünü Aktif Ön Izgara Kapakçıkları, ideal motor çalışma sıcaklığını korumak ve aerodinamik verimliliği azamiye çıkartmak için motor sıcaklığına bağlı olarak otomatik açılıyor ve kapanıyor. Ön tamponun alt kısmında yer alan benzersiz hava perdeleri, havayı, aracın önünden, ön tekerlek yuvalarına doğru dışarıya ve oradan aşağıya aracın yan tarafına doğru yönlendiriyor.

Lüks iç tasarım unsurları arasında deri kaplama ve elde dikilmiş bir gösterge paneli yer alıyor. Ayrıca dokunmatik ekran ve ses kontrollü Ford SYNC özelliklerini içeren 10 inçlik ekran ve mekanik kumanda mekanizmasının bulunduğu dinamik orta konsol, aracın iç tasarımını tamamlayan teknolojik öğeleri içeriyor. Bu sayede birinci sınıf işçilik ve kaliteli malzemeler, Ford Edge Konsept’in iç tasarımına bütünlük kazandırıyor. Üst gösterge panelini, orta konsolu ve kapı elemanlarını saran siyah nubuk kaplama, aracın işçiliğine ve kaliteli malzemelere örnek olarak gösterilebilir.

Ford Edge Konsept, tasarımı; yakıt verimliği, sürüş dinamiği ve sürücünün kendisini daha güvenli hissetmesini sağlayan müşteri odaklı teknoloji unsurları gibi özelliklerle ön plana çıkıyor ve global müşterilerin en çok değer verdikleri özellikleri kendinde barındırarak SUV segmentinde kendi farkını yaratıyor ve dikkatleri üzerine çekiyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin