Faaliyete Başlayan Otonomi Gazetecilere Tanıtıldı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu ve Başkent Otomotivciler Derneği Başkanı Aydın Erkoç, Başkan yardımcıları ile kahvaltılı toplantıda gazetecilerle bir araya gelerek Avrupa’nın en büyük Otomobil Alışveriş Merkezi Otonomi hakkında bilgiler verdi.

Esenboğa yolu Akyurt Kavşağı'nda 375 dönümlük alanda yapımı tamamlanan Avrupa’nın en büyük otomotiv AVM’si Otonomi’nin faaliyete başlaması nedeniyle basın mensupları ile bir araya gelen MASFED ve BOD Başkanı Aydın Erkoç, Otonomi hakkında bilgiler verdi. Başkan Yardımcıları Niyazi Berktaş, Mahmut Ulucan ve Özgüven Mimarlık YKB Özgür Özgüven’in de hazır bulunduğu Marriott Otel’de gerçekleşen toplantıya çok sayıda basın mensubu ile sektör temsilcileri katıldı.

A’dan Z’ye otomotiv ile ilgili her şey bu yapı içerisinde mevcut olacak

Programda Otonomi’de yapılan çalışmalarla ilgili gazetecilerle sohbet eden Erkoç, “Ankara’da artık 2. elin tek adresi Otonomi olacak, sıfır araç piyasasının kalbi de burada atacak. 2. el araçlar için 551 showroom ve sıfır araçlar için 10 oto plaza bulunan Otonomi’de ayrıca 13 işyerinden oluşan bir teknik servis bölümü, meydan ticarethane ve ofislerinden oluşan 28 işyeri, 48 ofis yer alıyor. Araç satış mağazalarının yanı sıra yedek parça, otomobil camı, akü satan işyerleri, tamir bakım servisleri de hizmet verecek. Burada ekspertiz merkezi, test sürüş alanı, bir fotoğraflama merkezi ve filo kiralama hizmetleri de bulunuyor. Yani A’dan Z’ye otomotiv ile ilgili her şey bu yapı içerisinde mevcut olacak. Otonomi piyasayı kökten değiştirecek, özellikle ikinci el araç ticaretinde çıtayı yükselterek bu işi kurumsal bir yapıya kavuşturacak” dedi.

Başkent Otomotivciler Derneği olarak hayata geçirilen Otonomi’nin kuruluş hikayesinden de bahseden Erkoç şu bilgileri verdi:

“Otonomi’yi hayata geçirme fikri, 2009 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Başkent Otomotivciler Derneği (BOD) ile başladı. BOD çatısı altında önce; 2010 yılında Başkent Otomotivcileri Toplu Kooperatifi kuruldu. Daha sonra 225 üye Otonomi projesi için yola çıkıldı. 2011 sonlarında üzerinde Otonomi’nin inşa edildiği Esenboğa Yolu’ndaki arsa satın alındı ve kısa süre içinde ilk kazma vuruldu. Kısa denebilecek bir sürede hayata geçirilen mega proje Otonomi, tamamen Ankaralı girişimcilerin kendi imkanları ve güç birliği ile başarıldı. Otonomiciler, bu iddialı projeyi arsa tahsisi, vergi kolaylığı gibi herhangi bir devlet desteği olmadan; TOKİ ihalesinden arsayı alıp, bedelini kendileri ödeyerek ve inşaatını yaparak, faaliyete hazır hale getirdi.

Bir yıl “Otonomi garantisi”

Günlük 11 bin ziyaretçi ağırlayabilecek olan Otonomi’ye günde 9 bin aracın giriş çıkış yapabileceğini söyleyen Erkoç, “aynı anda 12 bin araç sergilenebilecek.  Sıfır ya da 2. el araç almak isteyenler, binlerce aracın sergileneceği ve alım satım işleminin aynı yerde yapılacağı Otonomi’de kapı kapı gezmek yerine aradığı her marka ve model aracı aynı çatı altında, bir arada bulabilecek; farklı marka ve fiyat seçeneklerini değerlendirebilecek. Satılan araca, Otonomi tarafından tüm test ve kontrolleri yapılarak 1 yıl garanti verilecek. Böylece vatandaşlar ihtiyaç duyduğu aracı tüm yasal işlemlerini aynı yerde gerçekleştirip her türlü testleri yapılmış biçimde ve Otonomi garantisiyle satın alabilecek” dedi.

“Herkese, her keseye uygun işyerleri var”

Toplantıda son dönemde yaşanan sorunlara da değinen Erkoç, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bazı galerici esnafının dükkanlarını boşaltmak istememesi ve kendilerini mağdur göstermesiyle ilgili olarak konuşan ve Bundan üç sene önce 1 Mart genelgesinin çıktığını hatırlatan Erkoç, “Daha arsamızı almadık, bazı arkadaşlarımız gitmemek üzerine davalar açtı, bu davalar kaybedildi. Devletle uğraşmanın hiç kimseye faydası olmaz. Bizi daha sağlıklı ticaret yapmamızı istediler. Baskı ile güzel bir işyeri çıktı. Burada ciddi bir yatırım var. Biz Başkent Otomotivciler Derneği olarak bu arsayı satın alarak büyük emeklerle bu yapıyı ortaya çıkarttık. Hedefimiz, başta Ankara olmak üzere ülke ekonomisine ve kalkınmasına da katkı sağlamak oldu. Burası 5.000 kişiye istihdam sağlayacak. Dolaylı olarak aileleri ve diğer yansımaları da düşünürsek 50 bin kişiye yansıyacak. Bundan büyük gurur duyuyoruz. Şimdi buraya karşı çıkan arkadaşlar da önce bizimle birlikteydi, Gölbaşında bulunan arsayı istemediler ve en uygun lokasyon olarak burada karar kıldık. Daha sonra kendileri bizden ayrılarak farklı çabalar içerisine girdiler. Fiyatlar pahalı denildi, yeterli dükkan yok denildi… Bin liradan 4 bine kadar yerler mevcut. İsteyen tüm arkadaşlar burada işyeri açabilirler… Burada öncelikli amacımız mesleği daha kaliteli hale getirmek, standartları yükseltmek.. Biz garanti verilecek diyoruz. Merdiven altı tabir edilen, kayıt dışı çalışan kişiler sektörden temizlenmeli diyoruz. Dürüst, güvene dayalı, alıcının da satıcının da mağdur olmayacağı bir sitem için mücadele veriyoruz. Bakın; emlak, kiralama ve oto galeri dahil olmak üzere Esnaf Odası’na kayıtlı bu işi yapan 700 adet esnaf var. Burada herkese yetecek kadar yer var. Daha gerekirse de büyümeye müsait bir yapı, alan var. Yani burada herkese, her keseye uygun yerler mevcut” dedi.

“Sektörün sıkıntılarını çözmek ile uğraşmak, daha ileri götürmek için çalışmak lazım”

Gazetecilerin yürütmeyi durdurma kararı ile ilişkin sorularını da yanıtlayan Erkoç, “Bu süreç yaşanabilir, uzun süreceğini sanmıyorum. Şunu da anlamak lazım.. İnsanın yıllarca alıştığı yer ve düzenin bir anda değişmesi kolay değil ancak artık daha modern bir düzen ve sistemin içine girmemiz gerek.. Kaldırımlarda, dükkan önlerindeki araçların yol açtığı sıkıntılar yıllardır dile getiriliyor, sektörün sıkıntıları, özellikle 2. El araç alım satımlarında yaşanan sıkıntı ve mağduriyetler hep gündeme geliyor. Biz bunları önlemek, hem alıcıya güven içinde her türlü alternatifi sunarak noterinden bankasına kadar aynı zamanda sosyal donatıları ile her şeyi tek çatı altında sunan bir sistem ortaya çıkarttık. Mesleğimizin kalitesini, standardını da yükseltecek bu yapı ile sorunları çözümlemeyi amaç edindik. Şimdi bu olumsuzluklara gerek yok. Hep birlikte sektörü nasıl daha iyiye getiririz diye çalışmamız lazım.. Burada On bin 500 kişi çalıştı, bu, Bakü-Tiflis Ceyhan Boru Hattı Projesi'ndeki işgücüne eşdeğer… 13 bin 800 ton demir kullanıldı, bu Eiffel Kulesi'nde kullanılan demir aksamının 2 katı kadar… 190.000 m3 Beton kullanıldı; bu da 1.000 m2. oturum alanlı 190 katlı gökdelen blok kadar. Size bu gibi çok fazla örnek sayabilirim. Tüm bunlar daha iyi, daha kaliteli bir otomotiv yaşam merkezi inşa etmek için yapıldı. Şimdi bizim önemli sorunlarımız var, vergiyle, sigortayla ilgili, sektörle ilgili sorunlarımız var, 100 bin civarında ticaretle uğraşanların 30 bini kayıtlı, 70 bini kayıtsız çalışan var. Artık bunlarla uğraşmamız, mesleğin sorunlarıyla uğraşmamız lazım; Bu yapılanlardan hiç kimseye fayda gelmez, birlik ve beraberlik olursak daha iyi ticaret yaparız, daha ileriye gidebiliriz.”

 

 

Bu konularıda İnceleyebilirsin