Elektromobilite, Yanmalı Motorların Cazibesini Arttırıyor

Akü teknolojisinde gerçekleşen yenilikler doğrultusunda önümüzdeki yıllarda akü maliyeti yarıya inmesi, sağladığı enerji miktarının ise iki katına çıkması bekleniyor.

Avrupa Birliği’nin 2021 yılı için belirlediği CO2 hedefleri doğrultusunda hibrit güç aktarım sistemlerinin SUV’lar için standart haline gelmesi beklenirken bu durumun, dizel ve benzinli motorlara ekstra bir destek sağlayacağına inanılıyor. Elektrifikasyonun yanmalı motorları yeni yerlere taşıyacağını, elektrik desteğiyle birlikte geleceğin yanmalı motorlarının çok daha az benzin tüketerek, çevre dostu olacağını belirten Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, elektrikli motorun sağlayacağı ek torkun ise sürüş keyfine keyif katacağını, düşük akü fiyatlarının da hibritleri daha ekonomik bir hale getireceğini söyledi.

Denner, elektrikli araçların günlük kullanıma uygun olması açısından kitle pazarının ne kadar önemli olduğunu anlatmak için Çin’i örnek gösterdi. Çin caddelerinde şu anda 120 milyondan fazla elektrikli mobilet bulunuyor. Bosch, Çin’de bu elektrikli mobiletler için elektrikli tekerlek göbeği sağlıyor. Saatte en fazla 40 km hıza sahip olan bu popüler ulaşım şekli, mega şehirlerin trafik koşulları için hızlı olurken, yaklaşık 50 kilometrelik menzilleri de günlük seyahatler için yeterli oluyor. “Bu motosikletlerin bu kadar başarılı olmasının sebebi, Çin’de her gün işe gidip gelen kişilere mükemmel bir şekilde uymasıdır” diyen Denner’a göre bu ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmış olmaları nedeniyle modellerin büyük bir kısmı, yanmalı motora sahip motosikletlere oranla daha ucuz.

Elektrikli araçlar iyi, birbirine bağlı elektrikli araçlar daha iyi
Elektromobiliteyi kullanışlı hale getirmeye yardımcı olan ana faktör ise araçların nesnelerin internetine bağlanması olacak. Şu an bu araçların şarj edilmesinin karışık bir süreç olmasına rağmen, bu sistemin daha kolay bir hale gelmesi bekleniyor. Bosch Grubu’nun yazılım ve sistem birimi Bosch Software Innovations, farklı sağlayıcıların şarj noktalarını barındıran ve elektrik için ödeme yapmayı önemli ölçüde kolaylaştıran bir uygulama geliştirdi. Bu zamana kadar şarj için her bir sağlayıcı için farklı bir müşteri kartı gerekirken, şimdi Almanya’nın herhangi bir noktasında araçları şarj etmek için ihtiyaç olan tek şey bir akıllı telefon, uygulama ve PayPal hesabı. Bosch bu yazılımı, Almanya’daki tüm şarj noktalarının yüzde 80’ine bağlı olan bir yazılım platformu ile tamamlıyor. Bosch, kendisini artık sadece bir otomotiv parça tedarikçisi olarak görmüyor. Şirket artık uzmanlığını otomasyon, elektrifikasyon ve bağlanabilirlik olmak üzere üç alanda bir araya getiriyor ve gelecekteki, müşterilerine entegre mobile çözümleri sunuyor.

Bosch’a göre sürücüleri elektrikli güç aktarım sistemleri konusunda kazanmak için duygular ve eğlence de belirleyici bir role sahip. Bosch’un “elektrikli kuyruk rüzgarı”, profesyonel sporcuların yanı sıra eğlence amaçlı bisiklet sürenler için de eğlence vaat ediyor. Şu anda bu alanda Avrupa’nın pazar lideri olan Bosch’un eBike ürünleri 50’den fazla bisiklet markası tarafından kullanılıyor. Denner, müşterilerin klasik bisikletlere oranla eBikelar için ortalamanın çok daha üzerinde bir para ödediğini söyleyerek “eBike, Avrupa’daki en başarılı elektrikli araçtır” dedi. Denner, “100 yılı aşkın bir süredir bisiklet sürmek mekanik bir süreçti. Kimse bunu değiştirme gereği hissetmedi. Ve ardından eBike geldi ve herkesin asla değişmeyeceğini düşündüğü bir pazarı tamamen yeniden tanımladı” dedi. Denner, aynı durumun otomotiv endüstrisi için de geçerli olabileceğini eklerken, teknoloji ve hizmet tedarikçisi sahip oldukları kapsamlı sistem ve bağlanabilirlik bilgisini elektromobilitenin ileriye gitmesi için kullanacaklarını söyledi.

Bu konularıda İnceleyebilirsin