Ege Endüstri’ye TAYSAD’dan 2014 Patent Ödülü

Bayraktar Grubu bünyesinde otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren Ege Endüstri, Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneği TAYSAD’ın 2014 Patent Ödülleri kategorisinde 2. oldu.

Türkiye otomotiv yan sanayi sektörünün çatı örgütü Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneği TAYSAD’ın 2014 patent ödül töreni, 11 Mart 2015 Çarşamba günü derneğin İstanbul’daki merkezinde yapıldı. Çok sayıda sektör temsilcisinin ve TAYSAD yöneticilerinin katıldığı törende, TAYSAD 2014 Patent Ödülleri’nde ikincilik ödülünü Ege Endüstri kazanırken, ödülü şirket adına Ege Endüstri Ar-Ge Yöneticisi Onur Balcı aldı.

339 üyesi ile sektörün % 65’ini ve ihracatının da % 70’ini temsil eden ve Avrupa Otomotiv Yan Sanayicileri Derneği CLEPA’nın üyesi olan TAYSAD’ın Patent Ödülleri, firmaların ilgili yıl içerisindeki tescil edilen patent sayılarına göre veriliyor.

Buluş sahibi olan, buluşu hayata geçiren, patent çalışmalarını dokümante eden, bunlarla ilgili prosedürleri takip eden firmaların ödüllendirildiği bu süreçte Ege Endüstri’nin kazandığı 2.’lik ödülü, şirketin, Ar-Ge konusunda yıllardır yürüttüğü çalışmaların önemini de bir kez daha gözler önüne koymuş oldu. 5746 nolu yasa çerçevesinde Ar-Ge Merkezi statüsüne sahip olan ve çalışmalarının dördüncü yılını tamamlayan Ege Endüstri, üniversiteler, TÜBİTAK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (SANTEZ), uluslararası araştırma enstitüleri ve global müşteriler ile birlikte çok sayıda Ar-Ge projesi yürütüyor ve hayata geçiriyor.

Üretilen bilgi ve teknoloji yurtdışına satılıyor
Başarılı AR-GE projeleri sonucunda tescillenmiş ve süreci devam eden patent sayısı anlamında Türkiye’de ilk 25 firma arasında yer alan Ege Endüstri’ye ait tesciller sadece Türkiye değil ABD ve Hindistan gibi firmanın iş yaptığı diğer ülkelerde de yürütülüyor. Ege Endüstri; patentlerin yanı sıra ürettiği bilgi ve teknolojiyi, lisans verme, test hizmetleri yolu ile İsveç, Finlandiya, Hindistan ve İran gibi ülkelere satıyor.

1974 yılında kurulan ve iki ayrı üretim tesisiyle İzmir’de faaliyet gösteren Ege Endüstri, otomotiv sektörü için dingil ve dingil parçaları (diferansiyel kovanları, komple arka dingiller, ilave dingiller ve treyler dingilleri, kendinden yönlendirilebilir ilave dingil, ön dingiller ve diğer dingil komponentleri) geliştirerek üretiyor.

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı müşterilerine hizmet veren Ege Endüstri’nin % 64’ü Bayraktar Grubu’na ait; hisselerinin % 34’ü ise Borsa İstanbul’da BIST 100 firmaları içinde işlem görüyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin