Ege Endüstri, Türkiye’nin En Büyük İhracatçıları Arasında

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) “Türkiye’nin İhracat yapan ilk 1000 Sanayi Kuruluşu” listesini açıkladı. Bayraktar Grubu bünyesinde otomotiv yan sanayi sektörü kuruluşu olarak faaliyet gösteren Ege Endüstri, ihracatın şampiyonlar ligi olarak tanımlanan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her yıl açıklanan “En fazla ihracat yapan 1000 firma” listesinde yerini aldı. 2013 yılı sıralamasında 947’nci olan Ege Endüstri; 2014 yılında başarısını katlayarak 741’nci sıraya yükseldi.

Global ve Türk otomotiv üreticilerinin dingil, dingil komponentleri ve süspansiyon sistemleri tedarikçisi olan Ege Endüstri ve Tic. A.Ş. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı “En fazla ihracat yapan 1000 firma” listesinde yer aldı. 2014 verilerine göre hazırlanan listede bir önceki yıla göre 206 basamak yükselerek genel sıralamada 741’nci oldu. 2014 genel sıralamasında Ege Endüstri’ye ait olan dış ticaret şirketi EEFZ ise; 725’nci sırada yer aldı. EEFZ, 2013 listesinde 837’nci sırada yer alıyordu.

Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren Ege Endüstri ile ona ait olan EFEZ şirketi ihracat başarıları ile TİM sıralamasındaki yerlerini yükseltti. Ege Endüstri, 2014 yılı Otomotiv Endüstrisi’nde ihracat yapan 83 firma arasında 66’nci sırada yer alırken; EEFZ ise 61’nci sırada konumlandı.

1974 yılında kurulan ve iki ayrı üretim tesisiyle İzmir’de faaliyet gösteren Ege Endüstri, otomotiv sektörü için dingil ve dingil parçaları (diferansiyel kovanları, komple arka dingiller, ilave dingiller ve treyler dingilleri, kendinden yönlendirilebilir ilave dingil, ön dingiller ve diğer dingil komponentleri) geliştirerek üretiyor. Ege Endüstri, başarılı AR-GE çalışmaları, teknoloji ve insan kaynağı yatırımları, yüksek üretim kapasite kullanımı ile sektördeki yerini kararlı bir şekilde güçlendiriyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin