Dow, Yeni Kompozitler Enstitüsü Kurucu Üyesi Oldu

Dow, karbon fiber kompozitlerin çeşitli endüstriyel sektörlerde uygulanmasının önündeki engellerin aşılabilmesi amacıyla oluşturulan Kompozit Üretim İnovasyonu Enstitüsünü’nün kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Dow Chemical Company, ortak teşebbüsü DowAksa ve kompozit ile ilgili şirketler, akademik liderler ve devlet kuruluşlarından oluşan bir konsorsiyum ortaklığında, ABD Başkanı Barack Obama Hükümeti tarafından geliştirilmiş Kompozit Üretim İnovasyonu Enstitüsünü (IACMI) kurmak üzere seçilen sayılı kuruluş arasında yer aldı.

IACMI ile karbon fiber kompozitlerin basınçlı kap, altyapı ve rüzgar ile otomotivin de aralarında olduğu çeşitli endüstriyel sektörlerde geniş ölçekli uygulanmasının önündeki teknolojik ve finansal engellerin aşılabilmesi için bir platform oluşturulması amaçlanıyor. Enstitünün, piyasanın güçlü, hafif materyal talebine karşılık karbon fiber kompozit teknolojisinin bilgi ve ticarileştirme düzeyinin geliştirilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

Ford ve DowAksa arasında otomotiv endüstrisinde karbon fiber alanında yapılacak yenilikler için iş birliğine gidilmesi son dönemin başarılı örnekleri arasında yer alıyor. IACMI, 2012 yılında Ford ve Dow arasında düşük maliyetli, yüksek hacimli karbon fiber kompozitleri geliştirmek için yapılan bir ortak geliştirme anlaşmasıyla başlayan ve halen devam eden işbirliği için stratejik bir platform oluşturuyor.

Dow ve Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. arasında 2012 yılında oluşturulan, merkezi Türkiye’de bulunan 50/50’lik ortak girişim DowAksa, dünyadaki en büyük akrilik fiber üreticilerinden biridir. DowAksa, satışa yönelik yüksek teknolojili üretimde son derece değerli olan yüksek kaliteli kompozit materyaller ile karbon fiber ve karbon fiber aracıları üretiminde liderdir.

Dow Başkan Yardımcısı ve DowAksa Yönetim Kurulu Başkanı Heinz Haller, “Dow, cazip ve yüksek hacimli endüstriyel pazarlara uyumlu, yenilikçi ve stratejik ticari fırsatlar yaratılmasında, IACMI gibi kamu-özel sektör ortaklıklarının oluşturulmasının öneminin bilincindedir. IACMI, daha hafif ve rekabetçi fiyatlı kompozit otomotiv parçalarına olan talepleri karşılayarak, Ford gibi ticari ortaklarımızla daha fazla büyümemize olanak sağlıyor.” dedi.

Dow Hafif Materyaller ve Kamu Pazarları Küresel Direktörü ve DowAksa Yönetim Kurulu Üyesi Doug Parks, “IACMI, ortağımız Ford’un yüksek hacimli ve rekabetçi fiyatlandırma taleplerine cevap vermek için yapılması gereken pek çok önemli yeniliğin risklerinin azaltımı ve sürecin hızlandırılmasına yönelik kusursuz bir ortam sunuyor” dedi.

Dow (NYSE: DOW); temiz su, temiz enerji üretimi ve korunması ve tarımsal verimliliğin arttırılması ihtiyacı gibi problemlerin çözümüne yardımcı olmak için kimya, fizik ve biyoloji bilimlerinin kesişiminden güç alan inovasyonlar tasarlamaktadır. Dow’ın kimya sanayisine öncülük eden, özel kimyasallar, yüksek teknoloji ile imal edilen malzemeler, tarım kimyasalları ve plastik hammaddeleri iş birimlerinden oluşan entegre ve piyasa dinamiklerine bağlı geniş işletme portföyü, yaklaşık 180 ülkede, ambalajlama, elektronik, su, kaplama ürünleri ve tarım gibi büyüme hızının yüksek olduğu sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerine çok çeşitli teknoloji bazlı ürün ve çözümler sunmaktadır. 2014 yılı yıllık satışları 58 milyar ABD Doları’nı geçen Dow, dünyanın dört bir yerinde yaklaşık 53.000 kişiyi bünyesinde çalıştırmaktadır. Şirketin 35 ülkede bulunan 201 üretim ünitesinde, 6.000’den fazla ürün üretilmekte.

Bu konularıda İnceleyebilirsin