“DJ Auto olarak küresel bir güç olma vizyonuyla çalışıyoruz”

DJ Auto Otomotiv Yedek Parçaları Genel Müdürü M. Can İncekara

Otomotiv sektöründe uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahipsiniz. DJ Auto’nun faaliyet alanlarından kısaca bahseder misiniz?

Türkiye’de otomotiv, finans ve sigorta sektörlerinde hizmet veren ALJ Holding bünyesinde bulunan DJ AUTO Otomotiv Yedek Parçaları A.Ş., 2009 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Türkiye çapında birçok değerli iş ortağımız ile çalışmaktayız. Yedek parça pazarına kendi küresel markalarımız DJ PARTS, FBK ve P2 altında kaliteli ürünler sunmaktayız. Aynı zamanda DENSO markasının Türkiye distribütörlerinden biriyiz. DENSO COOL GEAR markasının da Türkiye’deki tek dağıtıcısıyız. DAIHATSU markasının da tek yetkili satıcısı olarak, DAIHATSU’nun Avrupa’da satılacak araç üretmeme kararını takiben Türkiye pazarında yetkili servislerimiz ile sadece satış sonrası hizmet vermeye devam etmekteyiz.

DJ PARTS markasımız altında amortisör, fren grubu, hidrolik grubu, ön düzen parçaları, su pompası, aks&aks kafası, radyatör, debriyaj seti ve sıvı&kimyasal ürünlerimiz bulunmaktadır. Yine FBK markasımız altında fren balatası, pabuçlu ve yaprak balata ürünlerimiz mevcuttur. Firmamız, sahibi olduğumuz Malezya’daki fren balatası fabrikamız ile üretici kimliğini de pazara yansıtmaktadır. 2016 yılında lansmanını yaptığımız P2 markasımız ile de ağır vasıta pazarına yedek parça tedarik etmeye başladık.

DJ AUTO olarak felsefemiz araçlarda her zaman kaliteli ürünler kullanılmasını sağlamak ve kaliteli servis ile daha uzun süre sorunsuz kullanım sağlayarak, müşterilerimizin memnuniyetini sürekli üst düzeyde tutmaktır. Bu sebeple tüm ürünlerimiz küresel kalite standartlarında üretilmektedir.

Genel çalışma alanı olarak baktığınızda cironuzun ve satışlarınızın ağırlıklı olduğu noktalar neresi? Yurt içi ve yurt dışı ağırlık nasıl?

DJ AUTO olarak Türkiye genelinde bayilik sistemiyle ürünlerimizi pazara sunmaktayız. Bayiliğimizi yapan değerli iş ortaklarımızla birlikte coğrafi olarak tüm Türkiye pazarına ulaşmayı hedefliyor ve kapsama alanımızı her gün genişletiyoruz.

DJ PARTS, FBK ve P2 markalarımız küresel olarak Avrupa, Orta Doğu ve Uzak Doğu’daki merkezlerimiz tarafından bulundukları pazarlarda satıldığından bizim ciro ve satış ağırlığımız yurt içi pazarında oluşmaktadır.

gorsel1Tüm dünyada AR-GE yatırımları her geçen gün önemini artırmaya devam ediyor. Sizin AR-GE yatırımlarınız ne düzeyde? Bu konuda yaptığınız çalışmalar hakkında genel bilgi verir misiniz?

DJ AUTO olarak özellikle üreticisi olduğumuz fren balatası, pabuçlu balata ve yaprak balata ürünlerinde gerek kalite gerekse de yeni araç aplikasyonlarında düzenli olarak Ar-Ge çalışmaları yapmaktayız. Pazara yeni giren yeni araç modellerini yakından takip ederek ilgili pazarlardaki araç parklarını inceleyip bu doğrultuda Ar-Ge çalışmalarımızı yönlendiriyoruz. Gelişen üretim teknolijilerini de yakından takip ederek gerekli aksiyonları fabrikalarımızda uyguluyoruz.

DJ AUTO bünyesinde tedariğini yaptığımız diğer ürünlerimiz için ise ilgili üreticilerimizle yakın dirsek teması sağlayarak kalite, ve yeni ürün Ar-Ge çalışmalarına en hızlı ve verimli şekilde yön vermekteyiz.

Otomotiv sektörü Automechanica İstanbul 2017’de  bir araya geldi. Fuara özel bir çalışma ya da yeniliğiniz mevcut mudur?

6-9 Nisan 2017 tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi’nde gerçekleşen Automechanika İstanbul fuarına geçen yıl olduğu gibi 9. salon / O5 no’lu standımızda katıldık. Fuar süresince iş ve çözüm ortaklarımızın yanı sıra tedarikçilerimizi de ağırladık.

Bu yıl fuar katılımımızda özellikle DJ PARTS markamız altında yeni gruplarımız olan su pompası, ön düzen, debriyaj kitleri ve aks/aks kafası ürünlerimizin lansmanını yaptık. Ayrıca ağır vasıta grubuna yönelik yeni markamız P2’yi de fuar süresince tanıttık.

Automechanica İstanbul 2017’nin otomotiv sektörüne etkileri hakkındaki noktalar nelerdir?

Automechanika İstanbul Fuarı Frankfurt’tan sonra Avrupa’nın en büyük fuarlarından birisi. Bu sebeple hem katılımcı hem de ziyaretçi açısından, İstanbul’un da Asya ve Avrupa arasındaki köprü konumuyla daha da cazip hale gelmekte ve ciddi sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Automechanika İstanbul Fuarı otomotiv sektörüne ciddi katkı sağlamaktadır. Özellikle orijinal, eşdeğer ve yan sanayi parça tanımlarının pazar tarafından daha iyi algılanması açısından önemlidir. Yedek parça tarafında birçok yerli ve yabancı üreticinin yanı sıra yine birçok yabancı markanın distribütörlerini bir araya getiren faydalı bir organizasyondur. Yedek parça ürünlerinin yanı sıra elektronik sistemler, aksesuar&tuning, onarım&bakım, bilgi teknolojileri, servis istasyonu&oto yıkama, yağ, lastik, akü ve truck competence ürün gruplarındaki yenilikliklerini takip açısından da önemli bir platformdur.

Ancak Automechanika İstanbul Fuarı’nın geçmiş yıllarda olduğu gibi iki yılda bir, Automechanika Frankfurt Fuarı ile dönüşümlü yapılmasının daha verimli olacağı düşüncesindeyim.

2016 yılı otomotiv sektörü açısından finansal performans, teknoloji ve inovasyon anlamında nasıl geçti? 2017 yılı için genel beklentileriniz nasıl?

2016 yılında Türkiye’de yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen otomotiv sektörü hız kesmeden büyümesine devam etti. Bu olumlu gelişme yedek parça pazarına da ivme sağladı. 2016 yılı her anlamda DJ AUTO için verimli ve başarılı bir yıl olarak sonuçlandı.

Son yıllarda otomotiv sektöründeki hızlı gelişmenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini beklentisindeyiz. Türkiye araç parkındaki artış da otomotiv yenileme pazarını olumlu şekilde etkileyecektir.

2017 yılında da otomotiv yenileme pazarında kaliteli çözümler sunan küresel bir güç olma hedefi ile çalışmalarımızı sürdürüyor olacağız. İş ortaklarımızla uzun vadeli ve dinamik ilişkiler kurarak, geliştirdiğimiz yeni ürün gruplarını pazara sunarak bu hedeflerimize ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu konularıda İnceleyebilirsin
yorum Yap