Delphi’nin Sürücüsüz Aracı ABD’yi Baştan Başa Katetti

Delphi tarafından geliştirilen sürücüsüz araç, San Francisco’dan New York’a kadar yol kat ederek sürücüsüz bir araç tarafından ilk kıyıdan kıyıya yolculuğu tamamlayıp, Kuzey Amerika’daki en uzun otonom sürüşü gerçekleştirmiş oldu. Yaklaşık 5 bin 500 kilometrelik yolun %99’u tam otonom modda tamamlandı. Sürüş, Delphi mühendisleri tarafından, oto endüstrisinin en hızlı gelişen teknoloji sektörü olan gelişmiş aktif güvenlik teknolojileri alanında araştırma ve bilgi toplamak amacı ile değerlendirildi. Sürüş sonunda ekip, Amerika Kongre Kütüphanesindeki tüm basılı materyallerin yaklaşık %30’una tekabül edecek büyüklükte; yaklaşık 3 terabayt veri elde etti.

Benzer Konular

Delphi’nin Teknoloji Müdürü Jeff Owens, sürücüsüz bir aracın ilk kez ABD’nin bir kıyısından diğerine geçtiğini belirterek, “Aracımız yolculuk boyunca olağanüstü bir performans göstererek, beklentilerimizi aştı. Bu yolculuktan elde ettiğimiz bilgiler, sahip olduğumuz güvenlik ürünlerini en iyi seviyeye getirmemize ve gelecekte üreteceğimiz ürünlerin gelişimine katkıda bulunacak ve bu durum müşterilerimize eşsiz otomotiv teknolojileri sunmamıza olanak sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

9 gün süren yolculuk boyunca 15 eyalet ve Columbia Bölgesi aşıldı. Yol boyunca araç; yoğun trafik alanları, inşaat bölgeleri, köprüler, tüneller, agresif sürücüler ve çeşitli hava şartları gibi farklı sürüş koşulları ile karşılaştı. Delphi’nin otonom aracı, Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi, entegre kamera ve radar sistemleri, İleri Çarpışma Uyarı Sistemleri ve Şerit Değiştirme Uyarısı gibi bir kısmı halihazırda pazarda bulunan birçok ileri seviyede teknoloji ve özellikler ile donatıldı.

Bu konularıda İnceleyebilirsin