Daha güçlü yeni dört çeker Porsche’ler: 911 Carrera 4 ve 911 Targa 4

Dört çekerli spor otomobil Porsche 911, satın alanların üçte birinden fazlasının ilk tercihi oluyor. İşte bu kullanıcılar şimdi en son 911 neslinin artan spor özelliklerinden ve konforundan Yeni 911 Carrera 4 ve 911 Targa 4 ile faydalanabiliyor. Dört çeker Porsche 911’ler 2016 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.

Geliştirilmiş dört çeker sayesinde dinamikler ve sürüş güvenliği artarken, yenilikçi turbo motorlar daha büyük güç üretip, daha az yakıt tüketiyor. Ayrıca standart bir özellik olarak sunulan ve sürüş yüksekliğini 10 milimetre aşağı çeken uyarlanabilir PASM şasi (Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi) spor sürüş keyfi ile uzun yol rahatlığını olağanüstü bir uyumla birleştiriyor. Carrera 4S modellerinde sunulan arka akstan yönlendirme seçeneği sürüş dinamiklerinin menzilini çok daha genişletiyor. Kolaylaştırılmış işleyişi ve çok dokunuşlu ekranı ile standart bir özellik olan eğlence sistemi, Porsche İletişim Yönetimi (PCM), iç işlevselliği daha da geliştiriyor.

Dört çeker modeller sadece yeni 911 Carrera neslinin birçok görsel inceliğine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda her biri, kendilerine özgü, ayırt edici özellikleri barındırıyorlar. Örneğin, arka stoplar arasındaki ışık şeridi, bilinçli üç boyutlu tasarımı sayesinde şimdi özellikle göze çarpan bir efekt yaratıyor. Devreye sokulduğunda, bu ışık derinlik izlenimi veriyor. Işık şeridi aynı zamanda, daha önceki modeller gibi dört çeker 911’in de sahip olduğu, toplam 44 milimetre daha dışarı kavis yapan arka kanatlar ile belirginleşen özgün formatın altını çiziyor. Gündüz sürüşünde yanan dört-noktalı yeni farlardan yeni kapı kollarına, yeniden tasarlanmış, dikey havalandırma ızgaralı motor kapağından dört-noktalı fren ışığına sahip arka stoplara; yeni 911 neslinin birçok başka belirleyici özelliği bulunuyor.

Görsel görünümdeki yeni gelişmeler de 911 Targa’nın sofistike zarafetine vurgu yapıyor. Özgün tasarımıyla yeni 911 Targa, coupé ve cabriolet modellerden rahatlıkla ayrılıyor. Klasik Targa fikrini, geliştirilmiş tavan elverişliliği ile göz alıcı bir biçimde birleştiriyor. Efsanevi orijinal Targa gibi, B sütunu yerine karakteristik geniş bar, ön koltukların üstünde çıkarılabilir bir tavan bölümü ve C sütunu olmayan, başa arka cam bulunuyor. Tavan bölümü bir düğme ile açılıp kapanabiliyor; yumuşak tavan açıldığında arka koltukların arkasına yerleşiyor.

Yüzde 12’ye varan oranda daha düşük yakıt tüketimi

Yeniden tasarlanmış motorların arkasında, Porsche’nin otomobil yarışları ve spor otomobil üretimindeki 40 yılı aşkın turbo motor tecrübesi bulunuyor. Sonuç olarak tüm yeni 911 Carrera modelleri performans, sürüş keyfi ve verimlilik açısından hayran bırakıyor. Çift turbolu, 3 litrelik, 6 silindirli motorları sayesinde 911 Carrera 4 ve 911 Targa 4 370 hp’lik bir güce ve 450 Nm’lik torka ulaşırken; S modellerinde çıkış gücü 420 hp’ye, tork ise 500 Nm’ye çıkıyor. Bu, sürücüye sürüş keyfi olarak yansıyan 20 hp’lik bir ilave dinamik performans bonusu sunuyor. Carrera S modellerinin daha yüksek gücünü, modifiye edilmiş kompresörler, özel bir egzoz sistemi ve ayarlanmış motor yönetimi taşıyan turbo motorlar sağlıyor.

Artık elektro-hidrolik olarak kontrol edilen dört çeker ile birlikte 911 Carrera 4 ilk kez arkadan itişli benzerlerinden daha iyi ivmelenme değerlerine ulaşıyor.

PDK şanzıman ve Sport Chrono paketi seçenekleri ile donatılmış olan 911 Carrera 4, 0’dan 100 km/saat hıza 4,1 saniyede (selefinden 0,4 saniye daha kısa sürede) çıkarken, 911 Carrera S modeli 3,8 saniyede (0,3 saniye daha kısa sürede) bu hıza ulaşıyor. 911 Carrera S Cabriolet ve 911 Targa 4 benzer bir donanımla sadece 0,2 saniye daha uzun bir süreye, yani göz açıp kapayana kadar geçen ilave bir süreye gereksinim duyuyor. En yüksek hızlar, modeller ve donanımlara bağlı olarak 287 km/saat ve 305 km/saat arasında değişiyor.

Geleneksel olarak, Porsche’nin her yeni nesil motoru daha yüksek verimi daha az tüketim ile birlikte sunar. Dolayısıyla, PDK’lı 911 Carrera 4 Cabriolet’nin yakıt tüketimi 0,8 litrelik bir düşüşle 7,9 l/100 km’ye iniyor. En dikkat çekici gelişmelerin görüldüğü, her ikisi de PDK’ya sahip olan 911 Carrera S Cabriolet ve 911 Targa 4S modellerinin ortalama yakıt tüketimleri 1,2 litre azalarak 8,0 l/km’ye iniyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin