Dacia 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda

Yarı otomatik Easy-R vites kutusunun dCi 90 dizel motoru ile sunulacağının duyurulmasına ek olarak Dacia, 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda bir dizi limited-edition versiyon otomobilleri gözler önüne seriyor.

Dacia’nın 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki standında Duster, Sandero, Logan, Logan MCV, Dokker ve Lodgy’nin limited-edition versiyonlarını oluşturan Duster Essential yer alıyor. Bu özel serinin ismi değişkenlik gösteriyor. Belirli ülkelerde isimlendirme işleminde markanın online topluluğu aktif biçimde rol oynayacak.

Rekabetçi fiyatlandırması ile bu özel seri versiyonlar artırılmış sürüş konforunu son derece akıllı bir görünümle bir araya getiriyor. Araçlarda yeni bir gövde rengi (Tourmaline Kahverengi) ve yepyeni alaşımlı jantlarla birlikte kendine has bir arma ve gövde renginde tamponlar kullanıldı. İç mekanda ise yolcuların konforu için Bluetooth ve USB bağlantısı, elektrikli ön camlar ve merkezi kilitleme sunuluyor.Tüm Dacia’larda olduğu gibi özel seri versiyon da üç yıl/100,000km garanti ile sunuluyor.

Özel serinin sunulacağı pazarlar arasında Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere yer alıyor.

Yarı otomatik Easy-R vites kutusu

Easy-R 2015 yılının sonuna doğru Dacia’nın Stop&Start teknolojisine sahip benzinli TCe 90 motoru ile eşleştirilmiş biçimde lanse edildi. Şimdi ise aynı fiyata Dacia’nın yarı otomatik ilk vites kutusu Logan, Sandero, Sandero Stepway ve Logan MCV’nin dCi 90 dizel versiyonları ile edinilebiliyor (pazara bağlı olarak).

Bu yarı otomatik vites kutusu, tamamen yeni tasarımı güvenilirliği düşük işletim masrafları ile bir araya getirmek amacıyla hidrolik teknolojisinden ziyade elektro-mekanik üzerine kurulu. En yüksek düzeyde kalitenin temin edilebilmesi için Easy-R şanzıman 750,000km yol testine denk gelen bir takım testlerden geçirildi ve her bir parçası montaj sonrası dikkatle kontrol edildi.

Son derece güvenilir ve uygun fiyatlı yarı otomatik Easy-R vites kutusu debriyaj pedalı gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Söz konusu vites kutusu özellikle yoğun trafikte ve şehir içi yollarda günlük sürüş keyfini en üst düzeye çıkarmak üzere kalibre edildi. Vites değişiklikleri pürüzsüz ve otomatik biçimde gerçekleşiyor. Kendi kendine ilerleme fonksiyonu ise manevralar sırasında veya sıkışık trafikte fren pedalını serbest bırakarak hafifçe ilerlemede büyük rahatlık sağlıyor. Sistem aynı zamanda yokuşlarda çekişi kolaylaştırmak amacıyla aracı sabit de tutuyor.

Easy-R alışılagelmiş otomatik şanzımanlara göre çok rekabetçi bir fiyata sahip. Bununla birlikte oldukça düşük işletim masraflarından istifade ediyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin