Dabbawalla, deneyimlerini Aras Kargo’yla paylaştı

Aras Kargo, Hindistan’ın dünyaca ünlü dağıtım organizasyonu Dabbawala Foundation Yönetim Kurulu Başkanı Abhishek Ekal’ı ağırladı. Ekal, Aras Kargo yöneticileriyle 125 yıllık bir geçmişe sahip olan ve 6 milyon gönderide 1’den az hata oranıyla çalışmalarını sürdüren organizasyonun işleyişi hakkında önemli bilgileri paylaştı.

Aras Kargo, uluslararası deneyimlerden ilham almayı sürdürüyor. Bu amaçla Hindistan’ın dünyaca ünlü Dabbawalla organizasyonunun Yönetim Kurulu Başkanı Abhishek Ekal, Aras Kargo yöneticileri ile bir araya geldi. Ekal, Aras Kargo Genel Müdürü Salim Güneş, genel müdür yardımcıları ve İstanbul’daki bölge müdürlerine ISO 9001:2000 sertifikasına sahip Dabbawalla’nın hatasız gönderiminin sırlarını anlattı.

125 yıllık bir geçmişe sahip Dabbawalla, Mumbai’de faaliyet gösteriyor. 5.000 kişiden oluşan Dabbawalla çalışanları, her gün zaman kısıtlamaları ve trafik problemlerini aşarak, Mumbai şehrinin her köşesine yaklaşık 200 binin üzerinde yemek kutusu taşıyor. Bu sistemle Muson yağmurlarında bile kesintisiz gönderim yapılıyor. Forbes Dergisi tarafından 1998 yılında 6 Sigma Değerleri’ne uygunluğu onaylanmış olan kuruluş, çoğu çalışanı okuryazar olmamasına rağmen 6 milyon gönderide 1’den az hata oranıyla çalışıyor. Organizasyonun başarısı, Prens Charles ve ünlü iş adamı Richard Branson tarafından da yakından incelendi. Prens Charles’ın Dabbawalla’ları incelemek üzere yaptığı ziyareti BBC tarafından belgesel haline getirildi.

Bu konularıda İnceleyebilirsin