Cİtroën, En Yeni Modelleri İle İstanbul Autoshow Fuarı’nda

Otomotiv sektöründe “Créative Technologie” imzası ile ilerleyen Citroën, yenilikçi tasarımlarını akıllı teknolojilerle buluşturduğu modelleri ile fuarda boy göstermeye hazırlanıyor.

Otomobil sektörünün kalbinin attığı ve bu yıl 15’ncisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Otomobil Fuarı’nda Citroën, yeni BlueHDi ve PURETECH motorları ile şanzıman teknolojisini otomobil meraklılarına sunuyor. Citroën’nin şanzıman teknolojisinde geldiği son noktayı temsil eden tam otomatik EAT6 dizel ve benzinli modelleri ilk kez Autoshow’da sergilenecek. Şu anda sadece C4 ve C4 Picasso modellerinde kullanılan BlueHDi ve PURETECH motorlar önümüzdeki dönemde diğer modellerde de tercih edilecek. Citroën’nin fuarda sergilenecek diğer modelleri arasında; geçtiğimiz yıl Eylül ayında piyasaya sunulan C4 CACTUS ile C1 modelleri de bulunuyor. Otomobil severlerin dikkatlerini çekecek sportif başarının sembolü ünlü yarış aracı C-ELYSEE WTCC ise standın yıldızı olacak. Hafif ticari otomobil sektöründe yerini sağlamlaştıran Citroën’nin, üstün teknolojiyle donatılmış NEMO COMBI VIZYON ve yenilenen BERLINGO COMBI MULTISPACE modelleri de stanttaki yerlerini alacak.

Citroën, kullanıcılarının hayatı kolaylaştırmak için yaratıcılık ve teknolojiyi DNA’sında buluşturmaya devam ediyor. Sürüş sırasında daha fazla keyif almanın yanı sıra; kullanım maliyetini düşürme ve çevresel etkilerini azaltmayı amaçlayan teknolojileri seçmeye özen gösteriyor. Bu teknolojilerin en son örneği ise; BlueHDi ve PureTech teknolojili motorlar.

Citroën BlueHDi teknolojisi
Citroën, oksidasyon katalizatörü, seçiçi katalitik indirgeme (SCR) ve partikül filtresi içeren BlueHDi teknolojisi ile çevreye saygılı yenilikçi teknolojiden yararlanıyor. Dizel Partikül Filtresi (DPF) ve SCR sistemi kirletici egzoz gazlarını azaltarak CO2 emisyonlarını düşürüyor. BlueHDi teknolojili Citroën modelleri ilk olarak; C4, C4 PICASSO ve GRAND C4 PICASSO modellerinde kullanıldı. Bu yeni nesil çevre dostu motorlar önümüzdeki dönemde diğer Citroën modellerinde de tercih edilecek.

PureTech Benzinli Motor
Bu yeni nesil PureTech benzinli motor, sürüş keyfinden ödün vermeden %25’e kadar CO2 emisyonlarını azaltıyor. Verimli, ekonomik kompakt 3 silindirli benzinli motorla donatılmış yeni Citroën C4 ailesi, 130 S&S motorla km’de sadece 113g CO2/km emisyonu salıyor.

EAT6: 6 ileri otomatik şanzıman
– Quick Shift sayesinde %40 daha hızlı vites değişimleri, motor ve şanzıman kontrolü için yeni bir teknoloji ve daha verimli ECU (Elektronik Kontrol ünitesi)’ya sahip.
– Kalkış performansını korumak ve yüksek araç hızında motor gücünü azaltmak için geliştirilmiş bu özel sistem ile motor devrini ve yüksek vites oranlarını azaltmak amaçlanmış. Bunun için de kompakt çekirdek dönüştürücü ile gelişmiş filtreleme sistemi kullanılmış.
– Tüketim otomatik şanzımanın iç sürtünmesi; debriyaj disk en iyi seviyeye getirilerek, yağ pompası akışı motor yüküne göre kontrollü ve daha küçük yağ pompasıyla yapılarak yeniden tasarlanan hidrolik dağıtıcı sayesinde azaltılarak indirildi. Yeni Citroën C4 ailesi ise; PureTech 130 S&S EAT6 şanzıman ve Stop&Start teknolojisiyle birlikte km başına 113gr CO2 emisyon ve sadece 4.9L/ 100 km yakıt tüketiyor.
– BlueHDi 120 HP S&S EAT6 şanzımana sahip dizel versiyon C4 modelleri ise; km başına 102gr CO2 emisyon ve sadece 3,9 L/100 km yakıt tüketiyor.
Citroën C4 yenilikleri:

Yenilenen C4, sağlam karakteri, sürüş özellikleri ve değeriyle kompakt hatchback sınıfındaki yerini sağlamlaştırıyor. Zarif tasarımı, tüm dünyada kendisini kanıtlayan konforu ve gerçek sürüş kalitesine sahip oluşuyla yine segmentinde fark yaratıyor. Yeni C4; hayatı kolaylaştıran karakterine yeni özellikler ekliyor. Yeni farlar ve stop lambaları, 7 inçlik dokunmatik ekran,en önemli yenilikleri arasında yer alıyor. Tüm özelliklerin yanı sıra yeni nesil verimli PureTech ve BlueHDi motor seçenekleri ile yeni EAT6 otomatik şanzımana sahip.

– Yeni far imzası ile gündüz LED farları aracın ön tarafının daha anlamlı ve şık gözükmesine katkıda bulunuyor. 3 boyutlu stop lambaları aracın arka kısmının daha dinamik bir yapıya sahip olmasını sağlıyor. İç mekanda da yeni döşemeler ve ön konsolun kullanımını basitleştiren yeni ortada konumlandırılmış 7 inçlik dokunmatik ekran kullanımı kolaylaştırıyor.

– Genel konfor gelen darbeleri filtreleyerek ve sürüş keyfini mükemmel seviyede tutarak önceden olduğu gibi olağanüstü değerlerde tutmaya devam ediyor. Sürüş konforu; standardı belirleyen akustik özellikler, rahat koltuklar, ile artırılıyor. Citroën C4, 2.61 metrelik dingil mesafesi, ayrı ayrı katlanabilir arka koltuklar ve 408 litrelik bagaj kapasitesi ile segmentinde standartları belirliyor.

– Akıllı teknolojiler ve medya ve navigasyon fonksiyonlarını bir arada toplayan 7 inçlik dokunmatik sürüş ara yüzü sayesinde mükemmel konfor sağlıyor. Bu özelliklerin yanı sıra yokuş kalkış asistanı, akıllı çekiş kontrol ve kör nokta kontrolü sistemi ile sürüşü kolaylaştıran teknolojiler de mevcut.

Akıllı teknolojiler üstün sürüş özelliklerine ve düşük yakıt tüketimine katkıda bulunuyor. 3 silindirli PureTech benzinli motor ve BlueHDi Dizel motor seçeneklerinin ikisi de Euro 6 standartlarını karşılıyor. Stop & Start teknolojisi ve ultra düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler ile donatılan otomobil mükemmel yakıt ekonomisi sağlıyor ve PureTech 130 S&S EAT6’da kullanılan yeni 6 ileri otomatik şanzıman da mükemmel performans ve verimliliği sağlıyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin