Bosch’tan Türkiye Otomotiv Araştırması

Bosch Türkiye, halkın araç kullanım alışkanlıklarını ve sürücü destek sistemleri ile ilgili bilgi seviyesini ölçümlemek amacıyla “Bosch Türkiye Otomotiv Araştırması”na imza attı. Araştırmaya göre, sürücülerin çoğu son bir yıl içerisine kendilerini tehlikeye sokacak ve büyük ölçüde bir sürücü destek sistemi ile önlenebilecek bir durumla karşı karşıya gelmiş.

Bosch Türkiye tarafından gerçekleştirilen ve sürücü destek sistemlerinin bilinirliğine ışık tutan “Otomotiv Araştırması”na göre, katılımcıların yüzde 62’si, aracın sürüş kontrolünü tamamen eline almasını ve belirtilen adrese tamamen kendi kendine gitmesini cazip buluyor. Otonom sürüş olarak adlandırılan bu sistem, şu an otomotiv sektöründe geleceğin teknolojisi olarak göze çarpıyor. Yüzde 41’i dur-kalk durumunda aracın kontrolü ele almasını ve 60 km. üzerindeki hızda kontrolü sürücüye vermesine (Yoğun Trafik Destek Sistemi) sıcak bakarken, yüzde 40’ı ise, belirli bir hızın üzerinde giderken aracın kontrolü almasına olumlu bakıyor.

Sürücülerin çoğu son 1 yılda tehlikeli durumlarla karşılaşmış
Araştırmaya katılan sürücülere son 12 ay içerisinde trafikte karşılaştıkları durumlar sorulduğunda, yüzde 77’si önüne çıkan bir engelden dolayı sert fren yaptığını, yüzde 54’ü kritik bir durumda fren yapmak mı yoksa kaçış için manevra yapmak mı emin olamadıklarını, yüzde 48’i şerit değiştirirken arkadan gelen aracı görmediğini, yüzde 44’ü park yerinden çıkarken yoldaki aracı görmediğini, yüzde 31’i dönüş sırasında gelen araçları görmediğini ifade etti.

Bu konularıda İnceleyebilirsin