Bosch’tan Elektrikli Otomobiller İçin Akıllı Şarj

Akıllı nesnelerin birbirine bağlanmasını sağlayan Nesnelerin İnterneti tüm dünyada giderek yayılırken, Bosch’un hayata geçirdiği ‘akıllı şarj’ uygulaması buna güzel bir örnek oluşturuyor. Bosch Software Innovations, tek bir yazılım platformunda otomobil üreticileri, şarj noktası operatörleri, enerji sağlayıcılar, satıcılar ve elektrikli otomobil sürücüleri gibi pek çok oyuncuyu bir araya getirmenin temelini atıyor.

Çeşitli otomobil üreticileri ile birlikte çalışan Bosch Software Innovations, şarj uygulamasını backend altyapısı ile birlikte sunuyor. Şarj uygulaması şu anda smart ve Mercedes-Benz’de ücretsiz olarak kullanılıyor, kısa bir süre içerisinde Renault’da da kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Uygulama aracılığıyla Almanya’daki yaklaşık 3.700 halka açık şarj noktasına erişilenebiliyor. Bu, ülke genelindeki elektrikli şarj noktalarının yüzde 80’ini oluşturuyor.

Şarj uygulaması, Bosch’un global bağlanabilirlik stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. Kısa bir süre içerisinde elektrikli otomobiller ve bunların şarj altyapıları, Nesnelerin İnternetinin (IoT) bir parçası haline gelecek.

Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, “En iyi elektrikli otomobil ağa bağlı olandır” derken, Bosch Software Innovations Ürün Müdürü Kai Weber de konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Şarj uygulamaları aracılığıyla, Nesnelerin İnternetini ve elektromobiliteyi bir araya getiriyoruz. Her iki alanda da birkaç yıldır yeni gelişmeleri aktif bir şekilde sağlamamız, bizim açımızdan mükemmel bir kombinasyon sunuyor.”

Almanya’da hızla yayılıyor

Şarj istasyonlarını hızlı bir şekilde bulma ve tek tıklama ile kullanıma yönelik ödeme yapma özelliğini sunan yenilikçi şarj uygulaması, Almanya’nın her noktasında elektromobilitenin günlük kullanımını çok daha pratik bir hale getiriyor. Tüm bu işlemin anahtarı bir akıllı telefon… Telefondaki şarj uygulaması, elektrikli otomobil sürücülerinin kendi bölgelerinde uygun şarj istasyonlarını hızlı bir şekilde bulmalarını ve bunları basit ve rahat bir şekilde kullanmalarını sağlıyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin