Bosch, ‘IoT Suite’ Yazılım Platformuyla Şehirler Akıllı Hale Geliyor

Ağa bağlı bir yaşam için çalışmalarına hızla devam eden Bosch, geliştirdiği Bosch IoT Suite yazılım platformu ile bağlanabilirliği şehirlere getirmeye hazırlanıyor.

Bosch IoT Suite, şehirlerde ağa bağlı mobilite, enerji, güvenlik ve altyapı gibi tüm kilit noktaları kapsayan çözümleriyle, akıllı şehirler için altyapı oluşturuyor. Ağa bağlı otomobillerden daha güvenli cadde ve ışıklandırma sistemlerine kadar şehirleri hem daha akıllı hem de daha verimli ve ekonomik bir hale getiriyor.

Denner: “Hedefimiz tüm şehirleri akıllı hale getirmek”

Akıllı şehirlerin gelecekte yaşam kalitesini artıracağına dikkat çeken Bosch CEO’su Volkmar Denner, “Hedefimiz tüm şehirleri daha akıllı bir hale getirmek… Bunun için de mobilite, altyapı, enerji ve güvenlik konularına yoğunlaşıyoruz” dedi.

Bosch IoT Suite yazılım platformunun şehirlere ne avantajlar sağladığını aktaran Denner, “Ulaşım araçlarından, şehirlerdeki trafik ışıkları ve aydınlatma lambalarına kadar şehirde yaşayanlara daha iyi bir yaşam ve güvenlik koşulları sağlıyoruz. Bu duruma en uygun olarak otomatik aydınlatma özelliği gösterebiliriz. Sokak boş olduğunda, yazılım sayesinde sokak lambaları loşlaşıyor, birisi gözüktüğünde ise ışıklar yeniden parlıyor. Bu teknoloji, üzerine basıldığında harekete geçen yürüyen merdivenlere benziyor. Bu sistemle birlikte gelecekte; sıcaklık, hava kalitesi ve aydınlatmaları otomatik olarak ayarlayan akıllı binaların da dünya genelinde bir standart haline geleceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

Toplu taşıma, araçlar ve yollar birbirine bağlı olacak

Bosch IoT Suite, elektrik şebekeleri, aydınlatma, trafik lambaları ve araçlar başta olmak üzere cihazları birbirine bağlamak için ihtiyaç duyulan tüm işlevleri birleştirebiliyor. Bosch IoT Suite ayrıca, toplu taşıma veya otoparklar gibi tüm altyapıyı da birbirine bağlayabilecek bir teknolojiyi barındırıyor.

2050 yılı itibarıyla şehirlerde altı milyar insan yaşayacağını öngörülüyor. Tüm şehirlerin daha akıllı ve ekonomik olması gerektiği inancıyla hareket eden Bosch Grubu, beş pilot proje ile gelecek vizyonunu gerçeğe dönüştürme konusunda çalışmaya devam ediyor.

Tek tık ile araçlar park yeri bulabilecek

Şehirlerde yoğun trafik ve park yeri aramak için geçirilen süreler, insanların günlük yaşamında ciddi boyutlara varan bir zaman kaybına sebep oluyor. Üstelik, bu duruma bir de stres ekleniyor. Problemin önüne bağlanabilirlikle geçmek isteyen Bosch, ağa bağlı araçlara boş park yeri bulma ve onlara ulaşma konusunda eşsiz çözümler sunuyor.

Bosch’un geliştirdiği teknolojiler sayesinde kısa bir süre sonra otomobillerin tek başına otoparka gitmesi için tek bir butona basmak yeterli olacak. Araçlar, bağımsız bir şekilde otoparka girecek ve otoparktan çıkacak. Bunun için sürücülerin yapması gereken tek şey, ilgili uygulamaya basmak olacak.

Nesnelerin İnterneti, şarj sorununa da çözüm oluyor

Elektrikli veya plug-in hibrit araçların sürücüleri, bataryalarını şarj etmek üzere hali hazırda Bosch uygulamalarını kullanabiliyor. Bosch, şimdi bununla da sınırlı kalmayarak, kullanıcılara aynı anda tükettikleri elektriğin ödemesini de yapma imkânı sunuyor.

Otomobil bataryalarının şarj edilmesi için bir otomobil üreticisi ile işbirliğine giden Bosch, bu uygulamayı elektrikli araçların sürücülerine sunuyor. Uygulama, bugün itibarıyla Almanya’daki halka açık tüm şarj noktalarını kapsıyor ve diğer ülkelerdeki şarj noktaları düzenli bir şekilde eklenerek artıyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin