Bosch Fren Sistemleri Yeni Fabrikasının Temellerini Attı

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet sağlayıcısı Bosch, 1975 yılından bu yana Bursa’dan dünyaya fren sistemleri üreten Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yeni fabrikasının temellerini attı.

Temel atma törenine Bursa Valisi Münir Karaloğlu, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young’ın yanı sıra, Bosch Fren Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Frieder Megerle ve Bosch Fren Sistemleri Fabrikası Genel Müdürü Metin Kartal katıldı. 

Türkiye pazarına sunduğu ürünlerin yanı sıra, Hindistan, Brezilya, İtalya, İspanya ve Rusya’ya ihracat yapan Bosch Fren Sistemleri, yeni fabrikasıyla, otomotiv sektöründe yaşanacak olası talep artışına paralel olarak kapasitesini ve üretim adedini artırabilecek.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet sağlayıcısı Bosch, 1975 yılından bu yana Bursa’da faaliyet gösteren Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yeni fabrikasının temellerini attı. 19.300 metrekarelik alana kurulacak olan yeni fabrikanın kapalı alanı 8.000 metrekare olacak.

Fren Sistemleri kapasitesini artırabilecek

2015 yılı başında faaliyete geçmesi planlanan yeni fabrika ile, Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., otomotiv sektöründe yaşanabilecek olası talep artışı paralelinde, üretim kapasitesini de artırabilecek. Kapasite artırımına paralel olarak, talep doğrultusunda, yıllık üretim adetlerini de yükseltebilecek. Bosch Fren Sistemleri, yeni yatırımla birlikte, üretiminin yüzde 71’ini Türkiye pazarına yaparken, Hindistan, Brezilya, İtalya, İspanya ve Rusya’ya gerçekleştirdiği ihracata devam edecek. Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. yüzde 59’luk pazar payı ile liderliğini sürdürüyor.

Benzer Konular

Bosch Fren Sistemleri’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmaların yüksek kalite seviyesine ulaştığını ve yıllardır bu konumunu koruduğunu söyleyen Bosch Fren Sistemleri Fabrika  Müdürü Metin Kartal, yeni bina ile başarılarının artarak devam edeceğini belirtti.

Temel atma töreninde konuşan Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young “Bosch Grubu olarak Türkiye’nin geleceğine büyük güven duyuyoruz. Başta otomotiv olmak üzere, sanayi çözümleri üretiyor, yeni üretim modellerinden teknoloji transferine kadar bir dizi çalışma yürütüyoruz. Bugün burada temellerini attığımız Bosch Fren Fabrikamız da, Bosch’un Türkiye’ye duyduğu güveni temsil eden yatırımlarından biri. Temellerini attığımız fabrikamızda üretilen sistemlerin dünyanın dört bir yanına ihraç edildiğini görmek bizlere büyük gurur veriyor. Çalışmalarımıza önümüzdeki yıllarda da son hızla devam edeceğiz” dedi.

Yeni Fabrikada Yeni Ürün

Bosch Fren Sistemleri’nin Türkiye’de gerçekleştirdiği faaliyetlerin başarısından bahseden Bosch Fren Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Frieder Megerle, “Bursa Fren Sistemleri Fabrikamız, bugüne kadar başarılı ve ödül kazanmış bir çok çalışmaya imza attı. İleri teknoloji eseri çalışmalar Bursa’nın adını tüm dünyada duyurdu. Şimdi de fabrikamız, yeni ürünümüz Tie-Rod 4 üzerine çalışıyor” dedi.

Bosch Fren Sistemleri Fabrikası’nda, mevcut üretim hattına ek olarak, 2016 yılında, ani frenlemede daha hızlı reaksiyon vererek güvenli durdurmayı sağlayan Tie-Rod 4 ürünü de üretilecek. Tie-Rod 4 fren teknolojisi sayesinde araç üzerindeki ağırlık azaltılarak olası çarpışma şiddeti azaltılıyor.

Temelleri atılan yeni Bosch Fren Sistemleri Fabrikası’nın dünyanın en iyi şirketlerinden birine yakışacak özelliklerde inşa edildiğini de sözlerine ekleyen Megerle, “Yeni fabrikamız iş süreçlerimizin geliştirilmesi ve lojistik zincirimiz açısından önemli bir konumda olacak. Bursa fabrikamızın yakın çevrede ‘bilgi paylaşım merkezi’ konumunu güçlendirerek artıracağına inanıyorum” dedi.

Önümüzdeki yıllarda gerçekleşebilecek olası araç üretim kapasitesinin artmasına paralel olarak, işgücü potansiyelinin de artması planlanıyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin