Birleştirme Çözümleriyle Otomobilleri Hafifletiyor

Artan otomobil sayısının iklim değişiklikleri üzerindeki etkisini azaltmak isteyen 3M otomobillerin ağırlığını azaltarak çevrenin korunmasına katkıda bulunuyor.

İklim değişikliği tehdidi gün geçtikçe daha da yoğun bir biçimde hissedilirken özellikle otomotiv endüstrisinde çevre alanında önemli çalışmalar yapılıyor. Ancak birleştirme çözümlerine alternatifler sunan 3M, otomobillerin ağırlığını azaltarak çevreye büyük bir katkıda bulunuyor.

Nüfusun büyük şehirlere kayması, araç kullanımın artması ile araçların doğaya verdikleri zarar da her geçen gün daha da artıyor. İklim değişiklikleri ile mücadele her geçen gün hız kazanırken, otomobil üretimindeki yenilikler de daha çevreci otomobillerin piyasaya sürülmesini sağlıyor. Ancak otomotivdeki çevre dostu uygulamalar sadece hibrit otomobiller ya da kullanılan malzemelerin çevre dostu olmasıyla sınırlı kalmıyor.

Bir araçta yaratılacak her 1 kg’lık ağırlık azaltımı yılda doğaya 2,2 kg daha az CO2 salınmasını sağlıyor. Bir ağacın yılda 11 kg’lık CO2’yi doğadan temizlediği göz önüne alınırsa her bir araçta sağlanacak 5 kg’lık bir hafifleme ile 1 ağacın yapacağı katkının sağlanabileceği ve dolayısıyla 1 ağacın kurtarılması anlamına geleceği bir gerçek. Bir yılda tüm dünyada üretilen motorlu araç sayısı göz önüne alındığında ağırlık azaltmanın ne kadar büyük bir önemi olduğu daha da net ortaya çıkıyor.

Temel olarak doğadaki karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen 3M, bu hedefine ulaşmak için araç tasarımında firmaların hem performans hem de konfor taleplerini karşılayacak yenilikçi ve teknolojik ürünleri ile otomotiv sanayine hizmet veriyor. 3M Arıtma, Otomotiv Ürünleri Pazarlama Koordinatörü Meriç Karacaaev bu konuyla ilgili olarak:

“3M olarak asıl hedefimiz araçların ağırlıklarını azaltarak doğaya salınan karbon miktarını düşürmek. Bunun için araç üretiminde konvansiyonel birleştirme tekniklerine alternatif olacak yapısal sızdırmazlık bantlarından, akrilik köpük bantlara kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. 3M olarak araç için sunduğumuz birleştirme çözümlerinin yanı sıra muadillerine göre ağırlık başına izolasyon performansında çığır açan ThinsulateTM Akustik İzolasyon malzemeleri ile daha hafif ve daha sessiz araçların üretilmesinde araç üreticilerine çözümler sunuyoruz” dedi.

3M’nin yenilikçi ürünlerinden biri olan cam kürecikler ile araç üreticileri plastik parça ağırlıklarını yüzde 5 ile yüzde 15 arasında azaltabiliyorlar. Bu ürün sayesinde aynı performans ile daha hafif araçlar üretilebilmesi mümkün kılınıyor. Cam küreciklerinin dışında yeni geliştirilen çevreci ve yenilikçi 3M’in tekerlek ağırlıklarını etkileyen kurşunsuz kompozit jant malzemesi ile araçlar hafifliyor, çevreye olan negatif etkiler azalıyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin