BASF, Red Dot ödülü kazandı

BASF Boya Bölümü’nün geliştirdiği, otomobillerin daha az ısınarak, klima ile yakıt tüketimini azaltan pasif sıcaklık yönetimine ilişkin işlevsel boya teknolojisi, Red Dot Ödüllerinde “materyaller ve yüzeyler” kategorisinde ödül kazandı. Ödül, Almanya’nın Essen şehrinde bulunan Red Dot Tasarım Müzesi’nde gerçekleştirilen Tasarımcılar Gecesi’nde BASF yetkililerine sunuldu.

Geleceğin mobilitesi’nin tasarım ve işlevsellik konusunda yeni talepleri var

BASF’nin Red Dot ödülü kazanan sıcaklık yönetimi sistemi estetiği ve işlevselliği bir araya getiriyor. Boya, yüksek enerjili yakın kızılötesi (NIR) ışınımında şeffaf olan bir bazkat boya ve bir NIR yansıtıcı astarı bir araya getirerek sıcak yaz günlerinde aracın yüzey sıcaklığını 20°C’ye kadar azaltıyor. Ayrıca araç içerisindeki sıcaklık çok fazla artmazken, böylece araç içerisindeki sıcaklığı kontrol etmek üzere klima sistemi daha az kullanılıyor. Bu durumun, özellikle elektromobilite alanında enerji tüketimi üzerinde olumlu bir etkisi bulunuyor. Boya sistemi, araçlar için koruma sağlamanın ve yüksek kalitede bir son kat oluşturmanın yanı sıra, daha fazla konfor ve verimlilik de sağlıyor.

BASF Boya Bölümü EMEA Pigmentler, Dispersiyonlar ve Yenilikçi Renkler Başkanı Stephan Schwarte, “Otonom sürüş veya elektromobilite gibi modern mobilite konseptleri, geliştiricilerimiz ve tasarımcılarımız için yeni zorluklar oluşturuyor. Sıcaklık yönetimi sistemi, geleceğin mobilitesine ilişkin projelerimizden sadece bir tanesi. Estetik yaklaşımı etkilemeden LiDAR sensörleri (lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknoloji) için tanınabilirliği artırmak üzere, yüksek yansımaya sahip boya sistemleri üzerinde de çalışıyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu çalışmalar, otonom sürüş alanında çok önemli bir konu haline gelecek.” dedi.

Bu yıl Red Dot jürisinde yer alan materyal uzmanı Dr. Sascha Peters ise, sıcaklık yönetimi teknolojisinin sürdürülebilir yaklaşımının altını çizerken, “BASF’nin boya sistemi, sürdürülebilir mobiliteye yönelik geliştirme çalışmalarının muhteşem bir örneği. Kaynak kullanımını akıllı bir şekilde azaltmamıza yardımcı oluyor. Gelecekte elektrikli mobiliteye geçtiğimizde, umarım buna benzer daha fazla çözüm göreceğiz.”

Yılda bir kez düzenlenen “Red Dot Ödülleri: Ürün Tasarımı” etkinliğinde, yaklaşık 40 kişiden oluşan jüri tüm başvuruları değerlendirirken; inovasyon, işlevsellik veya sürdürülebilirlik derecesi gibi kriterler kullanıyor. Tasarımcılar ve üreticiler 2018 yılında, 59 ülkeden 6.300’den fazla nesne için yarışmaya başvuru yaptı.

Bu konularıda İnceleyebilirsin