Avrupa ile Aynı Anda Türkiye’de

İtalyan efsanesi Alfa Romeo’nun Giulietta 1.4 170 HP MultiAir TCT modeli, Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilen dünya prömiyerinin ardından Avrupa ile aynı zamanda Türkiye yollarına çıktı.

Alfa Romeo’nun lüks kompakt sınıftaki başarılı temsilcisi Giulietta’nın çift kavramalı 6 ileri otomatik şanzımanlı versiyonu 170 beygir gücündeki 1.4 MultiAir motorla donatılmış olarak 26 bin Euro’dan başlayan lansmana özel fiyatlarla ülkemizde satışa sunuldu. Alfa Romeo Türkiye, “Progression Plus” ve “Distinctive” donanım seçenekleriyle tercih edilebilecek olan Alfa Romeo Giulietta 1.4 170 HP MultiAir TCT ile lüks kompakt sınıfta satışlarını daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Verimlilik-performans orantısı bakımından sınıfının en iyi otomatik şanzımanı olan Alfa TCT, üstün teknolojisi ve çift kavramalı debriyaj sistemiyle daha sportif bir sürüş zevki sağlarken geleneksel otomatik şanzımanlara göre yüzde 10 daha az yakıt tüketimiyle öne çıkıyor.

Benzer Konular

“Yılın En İyi Motoru” ödüllü 1.4 MultiAir ile performans ve ekonomi birarada

Sürücünün ihtiyaçlarına göre uyarlanan çözümleri ile gerçek bir teknoloji “harmanı” olan Alfa Romeo Giulietta TCT, 2010’da “Yılın En İyi Yeni Motoru” seçilen 1.4 170 HP MultiAir Turbo motoruyla pazardaki en çevre dostu ve verimli, benzinli kompakt otomobil olmayı başarıyor. 170 beygir gücündeki 1.4 litre hacimli MultiAir motorla Alfa Romeo Giulietta TCT, 0-100 km/s hızlanmasını tamamlamak için sadece 7.7 saniyeye ihtiyaç duyarken, saatte 218 kilometre azami hıza ulaşabiliyor. Bu mükemmel performansla dahi yakıt tüketimi ve emisyon değerleri ise son derece düşük olan Alfa Romeo Giulietta TCT 170 HP 1.4 MultiAir, 100 km’de ortalama 5.2 litrelik yakıt tüketimi ve 121 g/km CO2 değerleriyle rakiplerini geride bırakıyor. Hatta Alfa Romeo Giulietta TCT üstün teknolojili 6 ileri otomatik şanzımanı sayesinde manuel vites kutulu rakipleriyle karşılaştırıldığında bile en çevreci ve ekonomik model olarak dikkat çekiyor.

Sportif sürüş keyfini artıran Alfa TCT şanzımanla yakıt tüketimi yüzde 10 azalıyor

Alfa TCT, bir önceki vites dişi henüz kavramadayken bir sonraki vites geçişini hazırlayan, birbirine paralel iki şanzımandan oluşan, kuru tipte, çift kavramalı debriyaja sahip olan bir şanzıman sistemidir. Böyle olunca vites, karşılıklı debriyajların basit ve kademeli olarak çalıştırılmasıyla değiştirilir ve bunun sonucunda da sürekli tork dağıtımı, dolayısıyla da çekiş gücü garanti edilir. Sonuç, geleneksel otomatik şanzımanların temin ettiğinden çok daha yüksek bir sürüş konforu ve sportif duygudur. Bu sonuçlar, daha yüksek vites değiştirme hızı, manuel ya da otomatik mod arasında seçim yapma imkânı ve vites değiştirme sırasında sıfıra yakın güç kaybı ile kanıtlanmaktadır. Ayrıca Start&Stop sisteminin de sayesinde yakıt tüketimi, geleneksel otomatik hidrolik şanzımana göre yüzde 10’a varan oranda azalan yakıt tüketiminin yanında, satın alma, servis ve çalıştırma maliyetleri de sınırlandırılmıştır.

Alfa TCT’nin diğer olağan dışı özellikleri arasında, aksamlarının kompakt ebadı sayesinde mümkün olan uygulama esnekliği ve kuru tip çift kavramaya (Tüm otomatik şanzımanlara göre yakıt tüketimi bakımından en yüksek verimlilik derecesini garanti eden debriyaj tipi) sahip olması sayılabilir. “Kuru”  tip debriyajları, yağ banyolu debriyajlarla (Islak tip) karşılaştıracak olursak, “Kuru” tip debriyajların vites değişimi ve hızlanma aşamasında enerji harcadığını, daima yağ banyosu içinde çalışan ıslak tip debriyajların ise geleneksel otomatik şanzımanlarda olduğu gibi çalışmadıkları zaman dahi viskoz sürtünmeye bağlı olarak kayıplar yaşadığını söyleyebiliriz. Üstelik yağ söz konusu olduğunda basınçlı soğutma yapılması ve onun için de ilgili yağ pompasını çalıştırmak için sürekli enerji harcanması gerekir. Tüm bu etkenler bir araya getirildiğinde, “Alfa TCT” tüketim bakımından muadil “Islak” tip şanzımanlardan yüzde 6 daha verimlidir. Önemli bir nokta da, “Kuru” tip debriyajın avantajları arasında düşük maliyet ile artan kurulum kolaylığının bulunmasıdır.

Bu konularıda İnceleyebilirsin