Automechanika Shanghai Büyümesini Sürdürdü

Otomotiv yedek parça ve aksesuarları alanında dünyanın önemli etkinlikleri arasında yer alan ve Asya’nın en büyük Automechanika Fuarı olan Automechanika Shaghai’a rekor sayıda katılım gerçekleşti.

Dünyanın en büyük ikinci Automechanika fuarı olan Automechanika Shangai 2014’te, katılımcı ve ziyaretçi sayıları bakımından yeni rekorlar kırıldı. Çin’de, Shanghai New International Expo Centre’da, 9-12 Aralık 2014 tarihleri arasında düzenlenen bu yılki fuarda ziyaretçi ve katılımcı sayısı yüzde 9 arttı.

Yayımlanan fuar raporuna göre 33 ülkeden 4.906 katılımcı ile katılımcı sayısı 2013’e göre yüzde 6 arttığı kaydedildi. 143 ülkeden 89.111 ziyaretçi ile ziyaretçi sayısı 2013’e göre yüzde 9 artış gösterirken, en fazla ziyaretçinin katıldığı ülkeler sırasıyla Tayvan, Kore, Rusya, Malezya, Türkiye, İran, ABD, Hindistan, Japonya ve Tayland oldu. 220 bin metrekare fuar alanı, 17 salon ve 10 geçici salon ile 2013’e göre alan yüzde 5 genişledi.

Yıllar süren gelişme ve sektöre bağlılığı neticesinde Automechanika Shangai, uluslararası alanda yerini en büyük endüstri platform konumuna yükseltti. Birçok endüstrinin önemli oyuncusundan, hükümetten, profesyonel organizasyonlardan aldıkları destek bu başarının kanıtı olarak ortaya çıkıyor. Fuar tüm orjinal ekipman zincirine ve üç ana endüstri için aftermarket pazarına (Parça ve Komponent, Tamir ve Bakım, Aksesuar ve Tunning) iş ilişkileri, pazarlama, marka oluşturma, ağ, sanayi bilgi alışverişi ve eğitim geliştirilmesi açısından hizmet veriyor.

Enerji sektöründe endüstriyel trendleri tanımak amacıyla düzenlenen “NextGen Auto International Summit China” konferansında, otomobil üreticileri, üst düzey Çin hükümet temsilcileri ve endüstri uzmanlarından oluşan 400 delege ve 14 konuşmacı, yeni nesil enerjili araçlarda gelecek trendlerinin gelişimleri konularını gündeme taşıdı. Automechanika gibi otomotiv endüstrisi ticaret fuarları yerine oto şovlara katılmayı tercih eden ünlü elektrikli araba üreticisi Tesla, bu yıl Automehanika’da EV (Elektrikli) otomobillerini sergiledi.

Automechanika Shanghai’da forum ve seminer organize eden ünlü firmalara ek olarak, deniz aşırı ve yerel resmi kurumlardan temsilciler de yerel sanayilerini geliştirmek ve çeşitli potansiyel pazarlara ulaşmasını sağlamak için bu etkinliği değerlendirdiler. Örnek olarak Polonya Başkonsolosluğu Ticaret ve Yatırımı Geliştirme Bölümü, Çin Uluslararası Ticaret Teşvik Konseyi, Wenzhou Belediyesi Shandong Alt Meclisi etkinlikte konferans ve seminer düzenlediler. Bu üst seviyedeki dernek ve resmi kurumların desteği Automechanika şovunun sektör için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi oldu.

Asya, Afrika, Avrupa, Orta ve Güney America düzenlenen 14 Automechanika Fuar’ından biri olan Automechanika Shanghai, Messe Frankfurt (Shanghai) Co Ltd ve Çin Ulusal Otomotiv Endüstrisi Uluslararası Ortaklığı (CNAICO) tarafından düzenleniyor. Yıldan yıla giderek büyüyen etkenlik 2015 yılında 2-5 Aralık tarihlerinde daha geniş bir fuar alanında düzenlenecek. Etkinliğin düzenleneceği yeni alan Hongqiao, Puxi’deki Ulusal Fuar ve Kongre Merkezi olarak açıklandı.

Bu konularıda İnceleyebilirsin