Automechanika İstanbul’da OYPG Etkisi

Otomotiv Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği (OYPG) yenilenen kurumsal imajıyla yıl içinde sektörün önemli etkinliklerinden Automechanika İstanbul 2015 Fuarı’nda etkin bir şekilde yer aldı. Genişleyen fuar alanında dernek, üyelerinin bir arada olduğu tek bir holde sektör profesyonellerini ağırladı.

Otomotiv sektörünün en kapsamlı fuarı Automechanika İstanbul, 9-12 Nisan 2015 tarihlerinde 41 ülkeden 1.667 katılımcı ile 14 salonda gerçekleşti. Fuarın sergi alanı genişlerken OYPG üyeleri 9. Salon’da yer aldılar ve dernek üyeleri bir arada ziyaretçilerini ağırladılar.

Aynı zamanda fuarda OYPG, “Eşdeğer Yedek Parça Konusu ve Kurumsal Müşteriler, Tedarikçiler ve Dağıtıcılar Perspektifinden Bağımsız Yenileme Pazarı” konulu bir panel düzenleyerek, sektör paydaşlarını bir araya getirdi ve bir iletişim ortamı sağladı. Etkinliğin açılış konuşmasında blok muafiyeti, tamir hakkı ve gelecekte daha çok karşılaşılması beklenen telematik gibi gündemdeki konulara değinen OYPG Başkanı Mesut Urgancılar; bir taraftan olumsuz görünen duruma karşın, sektörün az zamanda büyük gelişmeler kaydettiğini hatırlatarak atılan olumlu adımları vurguladı. Mesut Urgancılar, sektörün bütün unsurları ile yaşanan sorunların tartışılacağı panelde ele alınan konuların öneminin de altını çizdi.

OYPG Genel Sekreteri Rıfat Perahya’da derneği tanıtan bir sunum yaptı. 1995 yılında Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği adıyla 11 kurucu üye ile derneğin hayata geçtiğini belirten Rıfat Perahya, ilerleyen zamanda Avrupa’da yenileme pazarını tek çatı altında buluşturan FIGIEFA’ya 2000 yılından beri üye olduğunu hatırlattı. Perahya sunumunda “Misyonumuz yenileme pazarında faaliyet gösteren ve parça ticareti yapan bağımsız şirketleri bir çatı altında toplayarak, ortak çıkarların tespit edilmesi ve bu sayede sektöre ve üyelerine artı değer kazandırmaktır” dedi.

Derneğin vizyonunu ise Perahya şöyle özetledi: “Yenileme pazarında faaliyet gösteren üretici ve ya dağıtıcı firmaları bünyesine katarak, otomotiv sektörüne resmi kuruluşlar nezdinde söz sahibi olmak. Maalesef bizim sesimiz çıkmadığı zaman bizim sektörümüz ile ilgili farklı kurum ve kuruluşların sesi çıkıyor. Onların anlattığı şeyler en yüksek mertebedeki kişiler tarafından biliniyor ve dinleniyor. Bakanlık düzeyinde dahi bunlar biliniyor ve yasalar buna göre çıkıyor. En sonunda ise etkilenenler bizler oluyoruz ve bizim pazarımız oluyor. Eğer biz karar verici aşamada doğru girişimleri yapmazsak en sonunda bugün olmasa bile yakın gelecekte etkilenenler bizler olacağız. 56 üyemiz bulunuyor. Üye profilimiz arasında üretici firmalar, toptancı firmalar, dağıtıcı firmalar, perakendeci firmalar bulunuyor. Daha çok üyeye sahip olmayı ve sektörü daha etkili bir şekilde temsil etmeyi amaçlıyoruz.”

Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ Otomotiv Yedek Parça Ülke Direktörü Murat Kutlar “Bağımsız Yedek Parça Pazarında Yeni Teknolojiler ve Yeni Dağıtım Fırsatları” başlığı ile bir sunum yaptı ve internet kullanımının günlük yaşamda yaygınlaşmasının getirdiği değişimin sektörü etkileyeceğini belirtti. “Gelecekte ürün veya hizmetlerin yerine yeni iş modelleri önemli olacak” diyen Kutlar, gelecekte ihtiyaçların karşılanması için otomotiv sektöründe yaşanabilecek gelişmeleri ve beklentileri aktardı.

Dernek Başkanı Mesut Urgancılar moderatörlüğünde düzenlenen “Eşdeğer Yedek Parça Konusu ve Kurumsal Müşteriler, Tedarikçiler ve Dağıtıcılar Perspektifinden Bağımsız Yenileme Pazarı” konulu panel; Aksigorta AŞ Hasar ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Dayoğlu, DRD Filo Kiralama Direktörü (SSH) Aşkın Altıncı, FIGIEFA Yönetim Kurulu Üyesi, OYPG Başkan Yardımcısı ve Eyal Tarablus ve OYPG Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Aslan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Bu konularıda İnceleyebilirsin