Automechanika İstanbul’da Hedef, Dünyada İlk 10

Türkiye, ihracatta yakaladığı başarıyı her yıl artırarak sürdürürken, ülke ihracatına 14,5 milyar dolar ile önemli katkıda bulunan otomotiv sektörü de Automechanika Istanbul 2024 ile bu rakamı daha da ileriye taşımaya hedefliyor.

Otomotiv satış sonrası endüstrisinin Türkiye ve çevre ülkeleri kapsayan bölgedeki en büyük ticaret platformu olan Automechanika Istanbul, düzenlendiği her yıl üreticilere sunduğu fırsatlarla yeni iş birliklerine zemin hazırlıyor. Sektör her geçen gün odağını yeni teknolojiler üzerine kurgularken, fuarda gerçekleşecek iş birlikleriyle de ihracat rotalarına yenilerini eklemenin yolunu açmayı hedefliyor. Kuruluş yılı olan 1978’den bu yana Türk otomotiv tedarik sanayinin temsilciliğini yürüten Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), 2001 yılında düzenlenen ilk Automechanika Istanbul fuarından beri hem fuar organizasyonuna hem de otomotiv sektörüne olan katkılarını artarak sürdürüyor. Automechanika Istanbul 2024 fuarında TAYSAD, prestij fuayedeki F02 numaralı standında ve fuarın katılımcıları arasında yer alan 47 üye firmasının katılacağı yaklaşık 4 bin metrekarelik alanı kapsayan stantlarında ürünlerini sergileyerek otomotiv endüstrisi profesyonelleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Üretim ve ihracat hacmini geliştirerek her yıl istikrarlı olarak büyüyen Türkiye otomotiv sektörü, 2023 yılında 112 ülkeye ürünlerini ulaştırarak 2022’ye kıyasla ihracatını %13 artırırken, ulaştığı 35 milyar dolarlık rakamla da ihracatta ilk sırayı almayı başardı. Ulaşılan bu rakamın 20,5 milyar dolarının ana sanayi, 14,2 milyar dolarının da tedarik sanayi olarak gerçekleştiğine değinen Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, TAYSAD ve sektörün geçen yıl göstermiş olduğu performans hakkında şunları söyledi: “2023 yılı TAYSAD açısından bakacak olursak çok yoğun geçti. Üye sayımız 520’lere ulaştı ve böylelikle esasında otomotiv tedarik sanayinin yaklaşık %90’ını temsil eder duruma geldik. Hep bahsettiğimiz çatı, referans kuruluş olma konusunda etkinliklerimizle bunun altını çizmiş durumdayız. 2023 sektörün geneline bakarsak iyi bir seneydi. Tahminimizin üzerinde performans gösterdiğimiz bir dönem olarak öne çıktı. 2023 yılını 1 milyon 570 bin araç üretimi ve iç pazarda 1 milyon 270 bin adetlik araç satışı ile kapattık. Otomotiv tedarik sanayi olarak 190 ülkeye 14,2 milyar dolarlık ihracat yaptık. Araç satışları ile toplam ihracatımız ise 2023 senesinde 35 milyar dolara ulaştı. 2 milyon 250 bin adet olan üretim kapasitemizin yüzde 74’ünü kullandık. Sektör olarak kapasite kullanım oranlarımızı artırırsak dünya sıralamasındaki yerimizi daha da yükseltebiliriz. “

“Hedefimiz dünyada ilk 10 arasına çıkmak”

Uluslararası raporların öngörülerine göre 2024 ve 2025 dünya otomotiv sektöründe zorluklar yaşanacağına dikkat çeken Saydam, sektörün geleceğe yönelik beklentileri hakkında şöyle konuştu: “Otomotiv sektörüne yönelik öngörülerini yayınlayan uluslararası kuruluşlar 2024 ve 2025 yılının zor geçeceği konusunda hemfikirler. TAYSAD olarak zorlu geçecek olan dönem için gerekli stratejileri tek tek çalışıyoruz. TAYSAD strateji ve vizyon-misyon çalışmalarında ülkemiz otomotiv sektörünü ilk 10’a çıkarma hedefi koyduk ve şu anda da bu hedefin sektördeki tüm paydaşlar tarafından sahiplenilmesini büyük bir mutlulukla takip ediyoruz. Sektörümüz 2024 yılıyla beraber değişimi daha açık kucaklamak zorundadır. Teknolojinin gelişimi bireysel ve sosyal yaşamın her noktasını yeniden şekillendiriyor. Bunun yanında sektörümüz değiştikçe, Dernek olarak evrim geçiriyor, 500’ün üzerindeki üyemizi her platformda temsil ediyor, gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeyi planladığımız faaliyetlerimizle üyelerimizin değişime uyumunu hızlandırmaya çalışıyoruz. Automechanika Istanbul fuarının düzenlendiği ilk yıl olan 2001’den bu yana fuara katılım sağlayan TAYSAD üyelerinin sayısı ve fuarda ürünlerini sergiledikleri alan büyüklüğü de her geçen gün artmaktadır.”

Fuar yeni fırsatlar sunuyor

Otomotiv endüstisi zincirinin tamamını bir araya getiren yapısıyla Automechanika Istanbul’un sektöre önemli katkılar sunduğuna değinen Saydam, “Automechanika Istanbul, Türkiye’nin otomotiv endüstrisindeki en önemli platformlarından birisi. Sektördeki son gelişmeleri, yenilikleri ve teknolojik ilerlemeleri bir araya getirerek ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunmaktadır. Üyelerimizin fuara gösterdiği ilgi ve katılım, TAYSAD’ın sektördeki etkin rolünü bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu fuar, sadece iş bağlantıları kurmak için değil, aynı zamanda sektörümüzün ortak çıkarlarını savunmak, yeni iş birlikleri oluşturmak ve sektörümüzün geleceğini şekillendirmek için önemli bir fırsat sunmaktadır. TAYSAD olarak, bu önemli etkinliğin her yıl daha da büyüyerek devam etmesini diler, fuara katılan tüm firmalara başarılı ve verimli bir etkinlik geçirmelerini temenni ederim“ sözlerini aktardı.

Automechanika Istanbul 2024 otomotiv sektöründeki değişimi odağına alacak

Uluslararası otomotiv satış sonrası endüstrisini bir araya getiren Automechanika Istanbul’un yeni gelişen teknolojilerin yarattığı değişime, gelişime ve sürdürülebilirliğe odaklanacağı bir sonraki buluşması 23-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında 17. kez İstanbul TÜYAP’ta gerçekleşecek. Fuarda otomotiv satış sonrası değer zincirinin tamamının bir araya geleceğinin altını çizen Fuar Direktörleri Ceyda Alp Acımış ve Can Berki, 2024 fuarı ile ilgili yaptıkları ortak değerlendirmede, “Fuarımız otomotiv satış sonrası ürün ve hizmetleri endüstrisi için uluslararası bir platform sunuyor. Bu yıl gerçekleşecek organizasyonumuzda; parça ve sistemler,  arıza tespit ve onarım, aksesuar ve özelleştirme, elektronik ve bağlanılabilirlik, araç yıkama ve bakım merkezi, bayi ve atölye yönetimi, alternatif sürüş sistemleri ve yakıtlar, madeni yağ gibi kategorilerde binlerce ürün ve hizmet grupları sergilenecek. Sektör devi global firmaların yer alacağı fuarımızda bu yıl iş hacmi geçmiş yılların da üzerine çıkacak. Bu doğrultuda katılımcı firmalarımıza dünyanın farklı bölgelerinden gelen satın alma profesyonelleriyle yeni iş birlikleri gerçekleştirmeleri için zemin hazırlayacağız. Otomotiv endüstrisinin geleceğine ışık tutan yapımızla sektörde yaşanan dönüşümü, sürdürülebilirliği ve yenilikleri ele alacağız. Otomotiv sektöründe cinsiyet eşitliğine ve kadın istihdamına odaklanan, düzenlendiği yıllarda gördüğü yoğun ilgiyle birlikte artık Automechanika Academy programıyla özdeşleşen “Equality 4 Business” söyleşi programındaki katkıları için de TAYSAD’a tekrar teşekkürlerimizi sunarız .” sözleriyle yorumlarını ilettiler.

Bu konularıda İnceleyebilirsin