Automechanika İstanbul, Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor

Automechanika İstanbul Fuar Direktörleri Ceyda Alp Acımış ve Can Berki, otomotiv satış sonrası endüstrisinin Türkiye ve çevre ülkeleri kapsayan bölgedeki en büyük ticaret platformu olan Automechanika İstanbul 2024’e dair Autoworld Dergisi’ne özel açıklamalarda bulundu.

  • Automechanika Istanbul Fuarı’na az bir zaman kala hazırlıklarınız ne aşamada?

Otomotiv satış sonrası endüstrisinin Türkiye ve çevre ülkeleri kapsayan bölgedeki en büyük ticaret platformu Automechanika Istanbul fuarını bu yıl 17. kez, 23 – 26 Mayıs 2024 tarihleri arasında Istanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleyeceğiz.  Dünyanın farklı farklı ülkelerinden binlerce otomotiv endüstrisi profesyonelini bir araya getirecek Automechanika Istanbul’un hazırlıklarını neredeyse tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki organizasyona yaklaşık 50 ülkeden 1.500 firmanın katılacağı Automechanika Istanbul’un salonlarında firma yerleşimi için planlamalarımız hala devam ediyor.  Öte yandan da otomotiv endüstrisinde yaşanan son gelişmeleri yerinde takip etmek isteyen ziyaretçiler için internet üzerinden açtığımız ücretsiz ziyaretçi kayıtları tüm hızıyla sürüyor.  Online kayıtlarda güncel uluslararası ziyaretçi sayısı, 2023 fuarına göre yüzde 21 daha yüksek bir seviyede ilerliyor.

Ceyda Alp Acımış – Automechanika İstanbul Fuar Direktörü

 

  • Automechanika Istanbul 2024’te ne gibi yenilikler görme şansımız olacak?

Tüm dünyadan otomotiv endüstrisi profesyonellerini buluşturan ve dünyanın en dinamik pazarları arasında yer alan Türkiye’de gerçekleşen Automechanika Istanbul’da; parçalar ve sistemler, arıza tespit ve onarım, aksesuar ve özelleştirme, elektronik ve bağlanılabilirlik, araç yıkama ve bakım merkezi, bayi ve atölye yönetimi, alternatif sürüş sistemleri & yakıtlar ve madeni yağ kategorilerinde binlerce ürün ve hizmet grupları sergilenecek. Automechanika Istanbul’un bu yılki organizasyonunun odağında olacak başlıklar arasında otomotiv sektöründe yaşanan dönüşüm, sürdürülebilirlik ve yenilikler yer alacak.

İklim krizi ve tüketici talepleri doğrultusunda tüm dünyada otomotiv sektörü sürdürülebilirliğe daha fazla odaklanıyor.  Bu yıl fuarda tedarik zinciri, istihdam ve üretim politikalarında sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımlar ön plana çıkacak.

Fuarda yapay zekâ ile birlikte otomotiv sektöründe yaşanan araçların ve iş süreçlerinin dijitalleşmesi, aktarma organlarının elektrifikasyonu ve değişen satış modelleri gibi süreçler ele alınacak. Fuarda ayrıca teşhis ve onarımdan araç yıkama, bakım ve detaylandırmaya, gövde ve boyadan yağ, madeni yağ ve yakıtlara, parça ve teknoloji çözümlerinden aksesuar ve özelleştirmeye kadar otomotiv yenileme pazarının tüm değer zinciri boyunca yenilikleri ve trendleri yer alacak.

Can Berki- Automechanika İstanbul Fuar Direktörü

 

  • Automechanika Istanbul her geçen yıl gerek katılım ve gerekse ziyaretçi anlamında sürekli ivme kazanmakta. Bunun sebebini neye bağlıyorsunuz?

2001 yılından bugüne kadar yarattığı iş fırsatlarıyla Türkiye’nin otomotiv sektörü ihracatının yıllık 35 milyar doların üzerine çıkmasında önemli bir rol üstlenen Automecanika Istanbul’un geçtiğimiz yıl gerçekleşen organizasyonunu tüm dünyadan 58 binden fazla sektör profesyoneli ziyaret etti. Geçtiğimiz yıl Almanya, Çin, Hindistan, Kanada, İtalya başta olmak üzere 40 ülkeden 1437 katılımcının katılım sağladığı fuarımız, 2023 yılında olduğu gibi bu yıl da kapasitesinin üzerinde bir ilgiye sahne olacak. Fuarımız otomotiv satış sonrası ürün ve hizmetleri endüstrisi için uluslararası bir platform sunuyor. Sektör devi global firmaların yer alacağı fuarımızda bu yıl iş hacmi geçmiş yılların da üzerine çıkacak. Bu doğrultuda katılımcı firmalarımıza dünyanın farklı bölgelerinden gelen satın alma profesyonelleriyle yeni iş birlikleri gerçekleştirmeleri için zemin hazırlayacağız.

 

  • Sizleri destekleyen yerli ve yabancı kurumlar ile yapacağınız aktiviteler var mı?

Automechanika Istanbul’da, her yıl olduğu gibi bu yıl da sektör profesyonellerine fuar süresince farklı alanlarda birçok özel program ve etkinlikle renkli, eğlenceli ve aynı zamanda bilgilendirici bir fuar deneyimi sunacağız. Uzun yıllardır otomotiv sektörüne ve Automechanika Istanbul’a devam eden desteğine ek olarak, ulusal ve uluslararası partnerlerimizle birlikte fuar alanında birçok etkinliğe yer vereceğiz.  İstanbul Ticaret Odası (İTO), Otomotiv Endüstrisi İhracatçı Birlikleri (OİB), Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Türkiye Araç Satış Sonrası Hizmetler Federasyonu (TOBFED) başta olmak üzere birçok partner kurum ve kişinin değerli katkılarıyla beraber fuarda bu yıl, elektrikli araçların bakım ve onarım istasyonlarını yerinde deneyimleyebileceğiniz “Innovation 4 Mobility by BAKIRCI” özel alanı, Automechanika Academy programı kapsamında otomotiv sektöründe kadın istihdamı ve cinsiyet eşitliğine odaklanan “Equality 4 Business” özel oturumu ve “Kadın Ustalar Yarışıyor” yarışma programı, öne çıkan temalarımızdan “Elektrikli Taşıt Şarj Ağı Yatırımları ve Şarj Teknolojisi”, “Mobilitenin Sürdürülebilir Geleceği”, “Akıllı Şehirler ve Mobilitenin Geleceği”, otomotiv sektöründe eğitim ve kariyer fırsatlarına değinen “Automechanika Campus” gibi katılımcıların ve ziyaretçilerin sektör ile ilgili yenilikleri ve gelişmeleri takip edecekleri tema ve etkinlikler olacak. Fuar sırasında ayrıca 10-14 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Automechanika Frankfurt fuarı hakkında da bir basın toplantısı yapılacak.

  • Son yıllarda elektrikli araçlara olan yönelim, katılımcı nezdinde yedek parça konusunda fuara nasıl yansıdı?

Türkiye, ihracatta yakaladığı başarıyı her yıl artırarak sürdürürken, ülke ihracatına 14,5 milyar dolar ile önemli katkıda bulunan otomotiv endüstrisi de Automechanika Istanbul 2024’te bir gövde gösterisi yapma fırsatı bulacak.  Konvansiyonel yakıtlı araçlara satış sonrası hizmet sunan firmalar yanı sıra fuarda elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonları, otonom sürüş ve mobilite servisleri, enerji depolaması gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalar da fuarda ürün ve hizmetlerini sergileyecek. Automechanika Istanbul’da elektrikli araçlara yönelik parça ve sistem üretimi yapan katılımcı firma sayısı her geçen yıl artış gösterirken, “E-mobility Competence” etiketiyle ziyaretçiler için de bu kategorideki görünürlüğünü de artırabiliyor.

  • Son olarak Automechanika Istanbul 2024 için ziyaretçilere neler söylemek istersiniz?

Automechanika Istanbul, tüm dünyadan yaklaşık 1.500 katılımcı firma, onbinlerce ürün ve hizmetle birlikte yeni bağlantılar kuracağınız bir platform sağlıyor. Ancak diğer yandan da herkes için bir ticaret fuarından çok daha fazlasını sunuyor. İşlenen temalar ve yapılan etkinliklerle otomotiv sektöründe geleceğin teknolojileri, en son trendleri yakından takip edebilecek, iş bağlantıları kurabilecek ve eğitici içeriklerle kişisel ve kurumsal gelişiminize katkı sağlama fırsatını yakalayabileceksiniz. Automechanika Istanbul fuarının geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en büyük uluslararası ticaret fuarı olma niteliğini de kazandığını hatırlatarak, küresel otomotiv endüstrisinin tüm dünyadaki en önemli 5 etkinliğinden biri olan bu fuarda mutlaka yer almanız gerektiğini belirtmek isteriz. 23-26 Mayıs’ta İstanbul TÜYAP’ta görüşmek üzere!

Bu konularıda İnceleyebilirsin