Almanya’da Başlayan Ralliyi Lut Gölü Kıyılarında Tamamladılar

Schaeffler Automotive Aftermarket, ralli otomobilleri Oberstaufen-Bavyera’dan arasında Türkiye etabının da olduğu, Amman-Ürdün’e kadar süren Allgäu-Orient Rallye yarışını tamamladı.

Schaeffler Automotive Aftermarket’in pazarlama bölümünde çalışan Iris Scherer’in de içinde bulunduğu “Hello World” takımı, 20 gün içerisinde 12 ülkeyi geçerek ve 6.200 kilometre mesafe kat ederek Allgäu-Orient Rallye (AOR) yarışını başarıyla tamamladı. Bitiş çizgisini Ürdün’ün Lut Gölü kıyısındaki Sweimeh geçen takım 10 Mayıs 2015 tarihinde ralliye 111 takım ile Almanya’nın Oberstaufen şehrinde başlamıştı. Yarış öncesinde Hello World takımının iki aracı 1998 model Seat Inca ve 1996 model VW Passat Variant, Schaeffler Automotive Aftermarket profesyonelleri tarafından ralliye hazırlandı. Aynı zamanda bir dayanıklılık testi olan yarışta araçların parçaları LuK, INA, FAG ve Ruville markalı original parçalarıyla yenilendi.

AOR’nin son etaplarında Türkiye’nin Mersin, İsrail’in Hayfa ve Beytüllahim ve Ürdün’ün Amman kenti gibi sınırları zorlayan şehirlerden de geçildi. Hava sıcaklığının 50ºC’yi aştığı bu şehirlerde toz ve kayalar sorun teşkil ediyordu. Bu nedenle takımlar motor ısınması ve şanzıman arızaları gibi büyük problemler yaşayabileceklerini öngörüyorlardı. Schaeffler Automotive Aftermarket’in yarış süresince Türkiye dahil geçilen ülkelerde yaygın servis ve bakım noktası bulunması avantajına sahip olan Hello World takımı tek bir tamirata ihtiyaç duymadan ralliyi tamamladı.

Hem sürücüler hem de otomobiller için bir dayanıklılık testi olan AOR katılımcıları Almanya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Sırbistan, Bulgaristan, Türkiye, İsrail ve Ürdün’ün aralarında bulunduğu 12 ülke topraklarından geçen parkurda yarışıyorlar. Bu ralliyi farklı kılan asıl özellik ise ralliye katılacak otomobillerin en az 20 yaşında olması ya da en fazla 1.111 Euro 11 Cent fiyatında olma zorunluluğu…

Schaeffler Automotive Aftermarket, “Hello World” takımı ile ralliye katılan araçları LuK, INA, FAG ve Ruville markalı orijinal yedek parça ürünleriyle yarışmaya hazır hale getirdi. Schaeffler Automotive Aftermarket Ürün ve Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Robert Felger: “230.000 ve 425.000 kilometre yapmış olan araçları hazırlamak Teknik Servis ekibimizin her gün karşılaştıkları türden bir görev değil. Uzmanlarımız debriyajları yenileriyle değiştirdiler, yeni devir ayarlı alternatör kasnaklarını monte ettiler ve tekerlek rulmanlarını da değiştirdiler. Tüm bunları muazzam bir motivasyon ve inanılmaz bir tutkuyla gerçekleştirdiler” diyerek yapılan hazırlıkları özetledi.

“Hello World” takımındaki araçlar arasında 1998 model Seat Inca ile 1996 model VW Passat Variant marka araçlar bulunuyor. Schaeffler Automotive Aftermarket çalışanı ve ralli katılımcısı Iris Scherer duygularını şöyle ifade etti: “Araçlarda kullanılmış olan ürünler LuK RepSet, FAG WheelSet ya da INA devir ayarlı alternatör kasnağı olsun, bir debriyajın, tekerlek rulmanının ve devir ayarlı alternatör kasnağının takılmasını ve sökülmesini Schaeffler Automotive Aftermarket uzmanlarının omuzlarının üzerinden izleyebilmek çok özeldi. Takımımıza gösterdikleri ipuçları ve püf noktaları, bize 7.000 kilometrelik rotamıza başlamadan önce güven aşıladı.”

AOR’nin tartışmasız muhteşem bir tecrübe olduğunu söyleyen Iris Scherer; “Sadece şunu söyleyebilirim ki herkes en azından bir kez bu eşsiz yarışta yer almalı. Sözlere dökmekte zorlanıyorum. Çok fazla ilginç şey gördüm ve bir çok olumlu tecrübeler edindim. Her gün ailemizden, arkadaşlarımızdan, meslektaşlarımızdan ve ralli hayranlarından aldığımız teşvik, azim etmemiz ve bütün her şeyimizi ortaya koymamız için motive etti” dedi. Iris Scherer ayrıca sözlerine şunları ekledi: “Schaeffler Otomotiv Aftermarket uzmanlarına muhteşem destekleri ve ralli başlamadan önce verdikleri eşsiz ipuçları için teşekkür etmek istiyorum. Ve ralliyi takip eden ve bize şans dileyen herkese teşekkürler.”

Hem katılımcılar hem de organizatörlerin AOR için önemli bir hedefi sosyal sorumluluklarının olduğunu göstermekti. Bu amaç doğrultusunda yarışa katılan ralli araçları hayır işlerinde kullanılmak üzere Ürdün’de kaldı. “Hello World” ralli takımı bir adım daha ileriye gitti ve yarışın Türkiye etabı sırasında mola verdikleri Çorum’un Bozboğa Köyündeki bir okulu bilgisayar, gerekli araç ve gereçler ile donattılar.
Allgäu-Orient-Rallye (AOR): Zwischenziel Istanbul (0008E97C)

Bu konularıda İnceleyebilirsin