AAITF İstanbul’a Geliyor

Otomotivin parlayan yıldızı Türkiye, otomotiv endüstrisi yenileme pazarı ve tuning konusunda dünyanın en önemli ihtisas fuarlarından birisine ev sahipliği yapacak.

Asya, Afrika ve Avrupa ticaretinin birleşme noktası İstanbul, otomotiv sektörüne yönelik yeni bir fuara ev sahipliği yapacak. Çin Uluslararası Pazar Sonrası Otomotiv ve Tuning Fuarı AAITF’in düzenleyicisi olan Londra merkezli B2B organizasyon şirketi Tarsus Group, bu önemli buluşmayı Türkiye’ye de taşıma kararı aldı.

AAITF İstanbul’un ilki 11-13 Haziran 2015 tarihlerinde Lütfi Kırdar ICEC’de gerçekleştirilecek. İstanbul’daki fuar, Tarsus Group’un bir seri halinde düzenleyeceği organizasyonun Çin (Shenzen) dışındaki dört ayağından biri olacak. Tarsus Group’un AAITF için İstanbul’u tercih etmesinde temel etkenin; Türkiye’deki pazar sonrası otomotiv endüstrisinin değişen ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde, İstanbul’un aynı zamanda Avrasya, Balkanlar, BDT Ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki alıcıları da cezbederek onları tek bir noktada toplamaya imkan veren stratejik bir lokasyon olması gösteriliyor.

Otomotiv sektörünün üretim merkezi haline gelen ve 2013 yılında bu alanda gerçekleştirdiği 21.6 milyar dolar tutarındaki ihracat potansiyeli ile göz kamaştıran Türkiye, 2012 verilerine göre dünyanın en büyük 16. otomotiv endüstrisine sahip bulunuyor. Ülkemizde hali hazırda 13 firma, yılda 1 milyonun üzerinde araç üretiyor. Üretilen her 3 araçtan ikisi ihraç edilirken, sektörün yedek parça ihracatı ise 3 milyar doları geçiyor. 2023 yılında ise Türkiye’de 3 milyonu ihraç olmak üzere 4 milyon araç üretimi bekleniyor. Yine bir başka beklenti de bölgedeki binek araç satışlarının 2020 yılına kadar 20,8 milyonu bulması.

MINT ülkeleri olarak anılmaya başlanan Meksika, Endonezya ve Nijerya ile birlikte dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olan Türkiye, otomotiv endüstrisinde gösterdiği başarıyı yeni bir fuarla taçlandırıyor. Dünya genelindeki otomobil ve araç sahipliği sayısındaki hızlı yükselişin, beraberinde; multimedya, elektronik, ses ve ışık sistemleri, iç aksesuarlar, dış dekorasyon, bakım ürünleri, modifikasyon, araç kaplama gibi pazar sonrası ürün ve uygulamalara olan talebi de artırmasıyla birlikte, bu alanda düzenlenen fuarlara her yıl yenileri ekleniyor. Çin’de gerçekleştirilen AAITF fuarı da pazar sonrası otomotiv endüstrisinin en önemli ticari organizasyonlarından birisi olarak gösteriliyor. AAITF’nin düzenleyicisi Londra merkezli Tarsus Group, Türkiye’yi, bu önemli fuarın Avrasya’daki ilk adresi olarak belirledi.

Bir Tarsus Group şirketi olan İFO Fuarcılık, 25 yıllık organizasyon tecrübesini AAITF’ye de taşıyacak. Firmanın Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, AAITF gibi büyük ve küresel bir markayı Türkiye’ye getirerek, canlı ve yenilikçi bir sektör olan pazar sonrası otomotiv endüstrisini bölge alıcılarıyla buluşturma fırsatının verdiği heyecanı yaşıyorum” dedi. Pazardaki gelişme ve büyümenin; Türkiye ve etrafındaki geniş bir bölgeden alıcılarla tedarikçileri bir araya getirerek, AAITF İstanbul fuarını organize etmek için kendilerine doğru bir zamanlama fırsatı sunduğunu söyleyen Aytemur, bu nedenle AAITF İstanbul’un sloganının ‘1 Fuar, 3 Kıta’ olduğunu belirtti.

Türkiye’de ilk defa 11-12-13 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek AAITF İstanbul 2015 fuarında otomobillere ilişkin multimedya, ses, elektronik, ışık, iç aksesuarlar, dış dekorasyon, modifikasyon, bakım&kaplama, tamir ve yedek parça konularındaki yeni teknoloji, ürün ve uygulamalar sergilenecek. Yılda bir kez gerçekleştirilecek bu önemli organizasyonu; otomobil bakım ve tamir şirketlerinden otomobil yedek parça bayilerine, otomobil dekorasyon firmalarından modifikasyon meraklıları ve nihai tüketicilere kadar geniş bir kitlenin ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu konularıda İnceleyebilirsin