3 Silindirli Benzinli Motor Üretim Hattı Faaliyete Geçti

PSA Grubu, Trémery Fabrikası’nda yeni 3 silindirli benzinli motor üretim hattını faaliyete geçirdi. Bu yeni motorlar aynı güçteki 4 silindirli mevcut motorlara kıyasla yakıt tüketiminin yüzde 25 azaltılmasını sağlayacak.

PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin ve Lorraine Valisi Christian Galliard de Lavernée, dünyanın en büyük dizel motor üretim fabrikası olan Trémery Fabrikası’nda yeni 3 silindirli benzinli motor ailesi üretim biriminin açılışını yaptı.

PSA Grubu HDi dizel motor seçeneklerinde uygulanan önemli ve derin değişim hamlesini küçük motor tiplerinde de başlatmaya karar verdi. Bu 3 silindirli yeni motor ailesi, bir yandan motorun (güç ve tork) performansını korurken, aynı zamanda silindir hacminin küçültülmesi sayesinde emisyon salımlarını azaltarak motorun veriminin artırılmasını sağlıyor.

Daha kompakt, 68 ile 82 hp arasında güç üreten bu 3 silindirli yeni motorlar aynı güçteki 4 silindirli mevcut motorlara kıyasla yakıt tüketiminin ve C02 salınımlarının yüzde 25 azaltılmasını sağlayacak. Sürücü böylece bir yandan optimal sürüş keyfini korurken aynı zamanda yakıt tüketiminde 100 km’de yaklaşık1,5 l tasarruf yapacak.

Bu yeni 3 silindirli benzinli motorlar 2012 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek olan yeni Peugeot 208 üretiminde kullanılacak. Bu model 1.2l VTi 82 hp versiyonunda sadece 104 g/km ve 1.0l VTi 68 hp versiyonunda 99 g/km emisyon değerine sahip olacak.

2008 başında devreye alınan bu proje kapsamında Grup 717 Milyon Euro yatırım yaptı: Bu rakamın 460 Milyon Euro’su 52 patent tescili ve 1.200 mühendis ve teknisyen ile Ar-Ge alanında harcandı. 257 Milyon Euro tutarında bir yatırım da başta Trémery Fabrikası olmak üzere Fransa’nın doğusundaki üretim birimlerinde gerçekleştirildi.

2011 Eylül ayından bu yana projesi başlangıç aşamasında olan bu yeni EB motor Trémery Fabrikası’nda yıllık 640 000 motor potansiyeli ile üretilecek ve böylece 500 yeni istihdam olanağı yaratılmış olacak.

1979 yılında üretime geçen ve Moselle Bölgesi’nde bulunan Trémery Fabrikası 3 bin 720 çalışanı ve kümülatif 35 milyon adet motor üretimiyle bugün dünyanın en büyük dizel motor üretim fabrikası konumunda bulunuyor.

İkinci bir aşamada, Fransa’da tasarlanan bu yeni motorlar yerel ihtiyaçları karşılamak için Latin Amerika ve Çin’de de üretilmeye başlanacak ve Grubun uluslararası pazarlarda büyümesi için gerekli olan bir üstünlük oluşturacak.

En yeni çevreye saygılı teknolojilerle donatılan bu yeni 3 silindirli benzinli motor PSA Grubu’nun düşük CO2 salımlı araçlar sınıfındaki liderliğini güçlendirecek.

Bu konularıda İnceleyebilirsin